Çözüldü Realtek ALC883 seste küçük patlamalar

• Konuyu başlatan IQRI
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 7B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
I

IQRI

Ziyaretçi
Anakart : Gigabyte GA-G31M-ES2L
Realtek ALC883 @ Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1] PCI
İşletim sistemi : Windows 7 Home Premium

Herhangi bir sesli dosyayı(mp3-mp4) çalıştırdığımda seste küçük patlamalar (mısır patlağı benzeri) pıt pıt diye arada duyuluyor.

Ses sistemini iptal edip sadece kasanın arkasından kulaklıkla,
Ses ayarlarında 2.0 stereo , kulaklık, hoparlör,
Ses aygıtı Win7 kendi yüklediği ve orjinal yeni versiyonu ile,
Donanım kaldır yeniden yükle ...,
Ses 12-24Bit 48.000 yada üstü altı(CD-DVD Sesi),

Yukarıdaki aklıma gelen birçok yöntemi denedim fakat sesteki ufak pıtırcıkları yok edemedim. Bu konuda tecrübesi olan yada denememi tavsiye edebileceğiniz yöntemler varsa sevinirim.

Not:Bu kücük pürüzlü patlamalar sadece bir ses dosyayı çalıştırıldığında başlıyor. Kasa içi kablolar kontrol ettim elektrik kacağı gibi durum yok gibi.

Etrafta ve yan odada manyetik ortam oluşturacak tüm cihazlar (lambalarda dahil) kapalı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Müziklerde ve filmlerde de oluyor mu? Ön portlara bağlantı varsa o bağlantıyı söküp bir de öyle dener misin.

Ön bağlantı yok, bugün kablosunu taktım ama çalışmadı. Anakart üzerindeki F Audio soketine (ona uyuyordu) takmıştım. Müzik, film sesli bir şey çalıştı mı bazen geç bazen daha sık sık patlamalar devam ediyor. Anakartın arkasına ses sisteminin alıcı (Ses) kablosunu taktığımda otomatik açılan ''Hangi Aygıtı Taktınız?'' (arka hoparlör çıkışı, ön, orta,yan,kulaklık,hat girişi...vs) kutudan arka hoparlör ya da kulaklık ile denedim fayda etmedi.(sadece kulaklık seçiminde ses aktif)

Normalde ses sitemine sadece kulaklıktan gelecek kadar güçte ses gitmesi yeterli ; kendi içinde amfi ve kodlayıcısıyla 2 kanallıdan Dolby Dgital 5.1 ses üretebiliyor. Zaten sadece kulaklıklada denediğimde değişen bir şey olmuyor. Anakart mı arızalı ses çipi mi ya da harici bir ses kartı bulup onla mı denesem? Bu anakartın üzerindeki ses çipine denk ya da bir üstü harici ses kartlarından hangisi uygun olur? Ya da öneri?

4 KANAL PCI SES KARTI 4.1 PCI SOUND CARD GittiGidiyor'da 65847777
6 Kanal 5.1 PCI Ses Kart
5+1 KANAL 32 B

Yoksa Creative modelleri mi?
VATAN COMPUTER - CREATIVE - SOUND BLASTER 5.1 PCI SES KARTI - OEM Muhtelif Kart

Şimdi bu saatten sonra sakın PCI ses kartı almayın. 11 liralık kartlar sisteminizdeki onboard karttan bile beterdir...

Sound Blaster VX'e baktım, Windows 8 sürücüsü de varmış:

Creative Worldwide Support

Alınabilir. Daha iyi bir şey derseniz Xonar DX derim:

TeknoBiyotik: Asus Xonar DX Dolby/EAX Destekli 7.1 PCI-E Ses Kartı - Ses Kartı - PC Bileşenleri

En düşük Creative sound blaster 5.1 VX , burası tamam.
Asus Xonar'a gelince kalitesi hakkında bilgim var fakat bilgisayarımı Sony DAV-DZ830W ev sinema sistemine bağlı çalıştırdığımdan çok güçlü yada özellikli bir ses kartına ihtiyacım olmuyor, tüm özellikler kendi içinde mevcut.

images

Duruma göre ikinci el bir kartla denediğimde yine aynı sorun devam ederse anakart arızasından dolayı varolan Gigabyte GA-G31M-ES2L modelin üst model çipsetli Dahili grafik çipli LGA 775 soket iş amaçlı (Gigabyte marka) kullanabileceğim bir iki model anakart öneriniz olursa sevinirim. (makine iş için harici ekran kartsız kullanılıyor)

LGA 775 soketin çipset sıralamasını bilmiyorum, uygun son 2 çipset model adını verirseniz içlerinden ben de seçebilirim. Örneğin Ivy Bridge (soket 1155)dahili grafik çipli işlemciler için Z77 çipset ve Lucid Virtu MVP özelliğini kullanabilme gibi.

Not: Dahili grafik çipli anakart serii yada çipset modeli uygundur, ekstra özelliklere (şuanki modelden düşük olmadıkça) ihtiyaç yoktur.

Sorun düzeldi. Djital ses özelliğini devre dışı bıraktım ve anakartımın özel yazılımı olan Energy Saver'i kapadım, Gigabyte Energy Saver benim güç kaynağıma (Eski Maksimum 250W ve sadece 20 pinli ) uygun olmadığından bazı hataların kaynağı olduğunu düşünüyorum, kesin kaynaktır diyemem ama birkaç gündür test ediyorum tekrarlayan (HDD vites atma sesi pc kilitleme) problem olmadı. Yeni bir durumda konuya bilgi eklerim.

İlgi alakana teşekkürler Recep Baltaş.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı