Realtek HD Audio 2. ekrandan sonra mikrofon çalışmıyor

Rowsen.05

Yoctopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Amd ryzen 7 5700x
Nvdia rtx3060
32 gb ram
Meslek
Grafik Tasarım Uzmanı
Merhaba. 1 yıl içerisinde aldığım sistemde ses / mikrofon sıkıntısı yaşıyorum.

DeepCool CC560 650W 80+ marka modelli bilgisayar kasamın ön paneldeki 3.5 mm jak girişini kullanarak Corsair HS35 kulaklığını kullanmaktaydım fakat mikrofonum çalışmamaya başladı (sadece mikrofon kısmı, ses geliyor), konnektör ile ASUS Prime A320M-K modelli anakartımın jak girişlerini kullanmayı denediğimde sonuç aynıydı.

Çözüme ulaşmak için yaptığım işlemler sırası ile:
-DDU ile Realtek ve ekran kartı sürücülerini kaldırıp temiz kurulum yapmak.
-Format sonrası işlemi tekrar etmek.
-Windows 11 ile temiz kurulum yapıp işlemleri tekrar etmek.
-Windows 10 ile temiz kurulum yapıp işlemleri tekrar etmek.
-AMD chipsetlerini güncellemek.
-Ekran kartı driverını güncellemek.
-Realtek Audio driverlarının 5 - 6 adet farklı varyasyonlarını denemek (anakart üreticisinin önerdiği driver dahil)
-BIOS ayarlarını kontrol etmek.
-Kasa içerisindeki HD Audio panelinin kontrolü.
-Realtek kontrol panelinden farklı seçenek varyasyonları.

Yukarıdaki işlemleri yapmama rağmen sonuç aynı şekilde devam etmekte. Kulaklığı farklı PC ve platformlarda test ettim. Sorunsuz çalışmakta olduğunu gördüm.

Mesleğim gereği Zoom toplantılarına dahil olmaktayım. Yaklaşık 3 gündür kendimce sisteme zarar vermeyecek şekilde çözüm aramaktayım fakat netice alamadım. Yardımcı olur iseniz çok sevinirim.

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Mikrofon için ayrı bir jak girişi mi takıyorsunuz? Onun dışında toplantılarınıza girdiğiniz uygulama içinde mikrofonunuzu görebiliyor musunuz?

Mikrofon için ayrı bir jak girişi mi takıyorsunuz?

Hayır sadece aşağıdaki gibi ayırıcı kullandım ve sonuç aynı şekilde.

indir.jpg

HS 35 modeli tek girişli hem kulaklık hem mikrofon, ön panel de tek olarak kullanıyordum, arka panelde ise ayırıcı ile denedim ve sonuç aynı oldu ses alıyorum fakat mikrofonum çalışmıyor. Mikrofon ses düzeyleri vs kontrol ettim her şey normal gözüküyor fakat çalışmamakta.

Mikrofon için ayrı bir jak girişi mi takıyorsunuz? Onun dışında toplantılarınıza girdiğiniz uygulama içinde mikrofonunuzu görebiliyor musunuz?
mikrofonumu discord zoom gibi uygulamalarda ve windows ses paneli üzerinde görebiliriyorum fakat sesimi almıyor varsayılan iletişim aygıtı ve varsayılan aygıt olarak da seçili şekilde. kısaca mikrofon gözüküyor ama sesim gitmiyor.

Hayır sadece aşağıdaki gibi ayırıcı kullandım ve sonuç aynı şekilde.

Eki Görüntüle 1943423

HS 35 modeli tek girişli hem kulaklık hem mikrofon, ön panel de tek olarak kullanıyordum, arka panelde ise ayırıcı ile denedim ve sonuç aynı oldu ses alıyorum fakat mikrofonum çalışmıyor. Mikrofon ses düzeyleri vs kontrol ettim her şey normal gözüküyor fakat çalışmamakta.

mikrofonumu discord zoom gibi uygulamalarda ve windows ses paneli üzerinde görebiliriyorum fakat sesimi almıyor varsayılan iletişim aygıtı ve varsayılan aygıt olarak da seçili şekilde. kısaca mikrofon gözüküyor ama sesim gitmiyor.
Hocam bir de denetim masası üzerinden bakmanızı rica edeceğim belki devre dışı kalmıştır.

Dosya Ekleri

• 1694681020829.png
    1694681020829.png
    15,7 KB · Görüntüleme: 19
Hocam kontrolünü sağladım etkin ve varsayılan olarak gözüküyor
Ses kartı temelli bir hata olsa ses almakta da sorun yaşarsınız diye düşünüyorum ondan dolayı bilemedim. Taktığınız ayırıcı yerine harici bir USB girişli ses kartı ile deneyin bir de belki o şekilde sorununuz çözülür.

Ses kartı temelli bir hata olsa ses almakta da sorun yaşarsınız diye düşünüyorum ondan dolayı bilemedim. Taktığınız ayırıcı yerine harici bir USB girişli ses kartı ile deneyin bir de belki o şekilde sorununuz çözülür.

En son çare olarak düşünüyorum fakat yapacak başka bir şey kalmaz ise mecbur durumdayım sanırım, ses kaybı olmadan kullanabileceğim bir ürün önerebilir misiniz?

En son çare olarak düşünüyorum fakat yapacak başka bir şey kalmaz ise mecbur durumdayım sanırım, ses kaybı olmadan kullanabileceğim bir ürün önerebilir misiniz?
Hocam ben şu ürünü kullanıyorum yaklaşık 2 yıldır bir problem yaşamadım.

Dosya Ekleri

• 20230914_115851.jpg
    20230914_115851.jpg
    128,3 KB · Görüntüleme: 5
Hocam ben şu ürünü kullanıyorum yaklaşık 2 yıldır bir problem yaşamadım.

Hocam benim kulaklığımda tek jak mevcut Corsair HS 35 kullanıyorum mikrofon ve kulaklık aynı 3.5mm jak üzerinde çalıştırabilir mi önerdiğiniz ürün?

Hocam benim kulaklığımda tek jak mevcut Corsair HS 35 kullanıyorum mikrofon ve kulaklık aynı 3.5mm jak üzerinde çalıştırabilir mi önerdiğiniz ürün?
Çalıştırır zaten ses kartı işlevi görüyor kulaklığı taktığın zaman mikrofonu da görüyor sizin probleminizin jak girişinizden kaynaklı olduğunu düşündüğüm için USB girişli aygıt önerdim ama siz yine de bir piyasa araştırması yapın almadan.

Yeni konular

Geri
Yukarı