Çözüldü Realtek HD Audio Kod 10 Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

emrah3377

Kilopat
Yer
Mersin
Daha fazla  
Meslek
Okutman
Merhabalar arkadaşlar, bugün sabah biraz oyun oynadıktan sonra masadan kalkarken elimdeki boş bardağı ve küllüğü klavyenin üzerine düşürdüm ve bilgisayarım bir anda dondu. Yeniden başlattığımda ise Realtek Hd Audio Driver'ımın başlatılamadığını gördüm şaşırtıcı bir şekilde. İnternette gördüğüm bir çok sürücü güncelle vb. sorun çözümlerini denedim fakat hiç biri çalışmadı. Öğleden sonra son çare olarak diskimi formatlayıp temiz windows kurulumu yaptım fakat hala 2 Realtek sürücüsü görünmekte ve birisi kod 10: başlatılamadı hatası vermeye devam etmekte. Bkz:

396938

Ne yaparsam yapayım ne sürücüleri kaldırabiliyorum; ikisinden birini kaldırıp yeniden başlatınca geri geliyor her ikisi de, ikisini birden kaldırmaya çalıştığımda ise ikinci Realtek'i kaldırmaya çalıştığımda aygıt yöneticisi listeyi yeniliyor ve her iki Realtek de geri geliyor.
İşin garip tarafı, hatalı olan Realtek'in sürüm tarihi 15.07.2016 ve güncellemek istediğimde Windows bu zaten en güncel sürüm diyerek herhangi bir güncelleme yapamıyor.

Sormak istediğim harici ses kartı dışında bir çözümü var mıdır sorunumun?
Bazı ileri bilgileri buraya ekliyorum;

Kod:
Sorun Kodu: 0000000A
Donanım Kimlikleri:  PCI\VEN_8086&DEV_A170&SUBSYS_86801043&REV_31
PCI\VEN_8086&DEV_A170&SUBSYS_86801043
PCI\VEN_8086&DEV_A170&CC_040300
PCI\VEN_8086&DEV_A170&CC_0403

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ses yongası arızalanabilir arkadaşlar. BIOS kaynaklı sorunlarda genelde güncelleme ve sonrasında sıfırlama sorunu çözüyor ama çip arızalı ise işe yaramayacaktır.

Hangi Windows sürümünü kurdunuz? code 52 hatasını paylaşır mısınız? İmza hatası mı?
Windows 10 Pro kullanıyordum ve hata o işletim sisteminde başladı Discord'da konuşurken birden oldu olay driver falan kendi kendine kalktı. İndiriyorum masaüstüm Realtek driverleri dolu. Driver kuruluyor desem ya kod 10 donanım kimliğine bakıp tekrar döndüğümde kod 52 hatası alıyorum.

Şu an ise Windows 7 kurdum yine aynı sorunu yaşıyorum neden birden böyle bir olay oldu anlayamadım.
Donanım Kimliği = hdaudio\func_01&ven_10ec&dev_0862&subsys_1462725a

Windows 10'a geçerim geçmesine sıkıntı yok ama sorun için işletim sistemi değiştire değiştire bir hal aldım. Ubuntu kurdum sorun yine aynı Mac kurdum sorun yine aynı (Mac işletim sisteminde kuruyor ama ses gelmiyor) widows 10 ve Windows 7 de ise durum kod 52 soketlerde BR sorun da yok kulaklık çalışıyor telefon kulaklıgı çalışıyor. Fakat driver olmadan ses vermiyor bilgisayar ve sorunu bulamıyorum durduk yere bozulması neyden kaynaklanıyor olabilir acaba.
Recep abi hazır Windows 7 deyken combofix denesem yani deneme yanılma için. Öneriyor musun combofix uygulamasını.

realtek.png
aygıt adı.png
donanım kimliği.png
driver.png
kod 52.png

Merhaba,bende Bu aygıt başlatılamıyor. (Kod 10) böyle bir hata alıyorum. Elim kasaya çarptı sonra reset attı bilgisayar ve ses gelmediğini gördüm. Kulaklık da gözükmüyor takılı olduğu halde. Bilemedim ne yapacağımı ne yapmalıyım lütfen yardım edin @Recep Baltaş

Ses yongası arızalanabilir arkadaşlar. BIOS kaynaklı sorunlarda genelde güncelleme ve sonrasında sıfırlama sorunu çözüyor ama çip arızalı ise işe yaramayacaktır.

Çözüm

BIOS pilini çıkartıp taktığımda düzeldi sorun.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı