Çözüm Realtek RTL8188FTV bağlantı kopması

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Bu sorun hem aygıtın cacıklığından hem de sürücüsünün cacıklığından kaynaklanıyor. Sürücü cacıklığını almak için yapılması gereken uyku moduna geçmesini önlemek. Yine de aygıt cacıklığını baskılayıcı birkaç ayar da yapmanız önerimdir.
  • Windows
    • Aygıt ayarlarına giriş
    • Zorunlu ayar
    • Önerilen ayarlar
  • Linux
    • Önerilen sürücü
    • Önerilen ayarlar

Windows​

Windows 10 ve 11 için bilgi verilmekte. Daha eski bir sürüm kullanıyorsanız sorumluluk size ait.
  1. Aygıt yönetimine giriş.
    1. Windows + X tuş kombinasyonuna basın.
    2. Açılan menüden aygıt yöneticisini seçin.
    3. Ağ bağdaştırıcıları menüsünü genişletin.
    4. Reaktek RTL8188FTV Wireless LAN 802/11n... aygıtına çift tıklayarak yönetim penceresini açın.
    5. Gelişmiş sekmesini açın.
  2. Zorunlu ayar:
    1. Selective Suspend = Disabled
      • Aygıtın güç tasarrufu için uyutulmasını önler.
  3. Önerilen ayarlar:
    1. AdaptivyPara = 0
      • Aşağdaki ile bağlantılı olduğunu sandığım, açık kalınca adaptörün sapıtmasına sebep olan bir özellik.
    2. Enable Adaptivty = Disabled
      • Bluetooth cihazlarına "bu kanal benim, git başka kanalda takıl" diye ayar çektiren bir özellikmiş. Sinyal karışıklığını önlesin diye var, ama bu cacık adaptörün buna kabiliyeti yok ve açık olunca da eli ayağına dolaşıyor.
    3. Multi-Channel Concurrent = Disabled
      • Aygıt daha paralel kanal taraması yaparken eleniyor, bu özelliği buraya kim koydu?
    4. Bandwidth = 20 Mhz
      • 20_40 Mhz modundayken "Bu ağa bağlanılamıyor" hataları veriyor.

Linux | Ubuntu​

Kernel 6.2'den itibaren dahili olarak RTL8xxxu sürücüsünün bu aygıtla ilgilenmesi gerekiyor. Dahili sürücünün böyle bir sorunu yok. Sorun yaşatıyorsa da ben yaşamadım, o yüzden bilgim yok. Dahili sürücü yoksa aşağıdaki adımları uygulayın.
  1. Eğer buraya gelmeden önce bir sürücü kurduysanız, kaldırın.
  2. Kelebeğin sürücülerini kurun.
    Kod:
    sudo apt-get install build-essential git dkms linux-headers-$(uname -r)
    git clone https://github.com/kelebek333/rtl8188fu
    sudo dkms install ./rtl8188fu
    sudo cp ./rtl8188fu/firmware/rtl8188fufw.bin /lib/firmware/rtlwifi/
  3. Sürücünün ayarlarını yapın.
    Kod:
    sudo touch /etc/modprobe.d/rtl8188fu.conf
    echo "options rtl8188fu rtw_power_mgnt=0 rtw_enusbss=0 rtw_ips_mode=0" | sudo tee /etc/modprobe.d/rtl8188fu.conf
Kelebeğin sürücüsü kernel loglarını spama boğuyor. Rahatsız ettiyse Paulo Castro'nun çatalını kullanın.

Aslında sorunun kaynağı belliydi de, yine de ayarları pırtıklayarak en iyi konfigrasyonu bulmaya çalıştım. Bu adaptöre fazla anlam yüklememek lazım, bağlanıyor ve internet sağlıyor işte ne diye İsviçre çakısı gibi özellik donatmışlar anlamadım.

1695266985615.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı