Realtek ses sürücüsü nasıl güncellenir?

-yunus-Emre

Hectopat
Realtek ses sürücüsü nasıl güncellenir? Araştırdım fakat bulamadım. Realtek'in kendi sitesine girdiğimde hangisini indireceğimi bulamadım, çok karışık geldi.

Aygıt yöneticisinde 2 adet ses aygıtı başlığı var, resmi eke bırakıyorum.

Ekran görüntüsü 2021-05-04 014008.png

1. başlıktan itibaren sırasıyla aygıt sürücülerini ve donanım kimlikleri şunlar:

Ses girişleri ve çıkışları > hoparlör (Realtek Audio) (şu anki sürücü tarihi 6.12.2019)
MMDEVAPI\AudioEndpoints (Donanım kimliği bu şekilde gözüküyor)

2. başlıktaki ses sürücüleri> ses video ve oyun denetleyicileri.

1-High Definition Audio aygıtı (9.05.2020 sürücü tarihi)
HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10DE&DEV_0099&SUBSYS_14584028&REV_1001

2-Realtek r Audio (30.04.2020)
HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0887&SUBSYS_1458A182&REV_1003

Güncellemem gereken ses dosyasını, hangi ses aygıtını açıp güncellemem gerektiğini de belirtirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Sistem: B450M S2H, Windows 10 64 Bit güncel.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bizi ilgilendiren kısım "Ses, video ve oyun denetleyicileri" kısmı oluyor burada. İki farklı ses aygıtı bulunuyor. Realtek olan anakarttaki ses kartına ait. Diğer High Definition Audio olan ise HDMI'dan ses almaya yarayan aygıt, NVIDIA ekran kartı sürücüsü kurulumuyla birlikte gelir o da.

Realtek olanı güncellemek için: https://download.gigabyte.com/FileList/Driver/mb_driver_612_realtekdch_6.0.9054.1.zip

High Definition Audio olanın sürücüsü ise NVIDIA ekran kartı sürücü kurulum paketiyle birlikte geliyor, yani ekran kartı sürücüsünü güncellemelisin: Geforce Driver Results | NVIDIA

Bizi ilgilendiren kısım "Ses, video ve oyun denetleyicileri" kısmı oluyor burada. İki farklı ses aygıtı bulunuyor. Realtek olan anakarttaki ses kartına ait. Diğer High Definition Audio olan ise HDMI'dan ses almaya yarayan aygıt, NVIDIA ekran kartı sürücüsü kurulumuyla birlikte gelir o da.

Realtek olanı güncellemek için: https://download.gigabyte.com/FileList/Driver/mb_driver_612_realtekdch_6.0.9054.1.zip

High Definition Audio olanın sürücüsü ise NVIDIA ekran kartı sürücü kurulum paketiyle birlikte geliyor, yani ekran kartı sürücüsünü güncellemelisin: Geforce Driver Results | NVIDIA
Çok teşekkür ederim. Verdiğiniz linkten sorunsuz bir şekilde güncelledim.

Hocam bir sorun var. Güncelleme sonrasında youtubedan şarkı açtım sesler normal geliyor fakat CS GO ya girdiğim zaman sesler çok kötü geliyor. Güncelleme öncesi böyle bir problem yoktu. Yardım eder misiniz? Eski sürücüye geri dön seçeneğine tıklanmıyor. @KITT @Sherlock Usman Aga

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim. Verdiğiniz linkten sorunsuz bir şekilde güncelledim.

Hocam bir sorun var. Güncelleme sonrasında youtubedan şarkı açtım sesler normal geliyor fakat CS GO ya girdiğim zaman sesler çok kötü geliyor. Güncelleme öncesi böyle bir problem yoktu. Yardım eder misiniz? Eski sürücüye geri dön seçeneğine tıklanmıyor. @KITT @Sherlock Usman Aga
Ne gibi geliyor?
Ayrı bir konu açın aksi halde ceza yeriz :D.

DDU ile ses kartı sürücüsünü silip aşağıdaki bir önceki sürümü kurmayı dene. Zaten üstte belirtilmiş fakat nereden yapılacağını bilmiyorsun sanırım. Rehber aşağıda. Rehberde ekran kartı sürücüsü kaldırıyor fakat sen oradan ses kartını seçeceksin ona göre.

Bunun dışında sadece CS:GO'da oluyorsa bir CS:GO'nun ses ayarlarına bakmanı tavsiye ederim.

DDU ile ses kartı sürücüsünü silip aşağıdaki bir önceki sürümü kurmayı dene. Zaten üstte belirtilmiş fakat nereden yapılacağını bilmiyorsun sanırım. Rehber aşağıda. Rehberde ekran kartı sürücüsü kaldırıyor fakat sen oradan ses kartını seçeceksin ona göre.

Bunun dışında sadece CS:GO'da oluyorsa bir CS:GO'nun ses ayarlarına bakmanı tavsiye ederim.
Hocam DDU ile ses kartını seçip kaldır dedim pc res attı, ama sesler hala gelmeye devam ediyor. Ekran kartım güncel değildi onu güncelledim sanki biraz düzelmiş gibi ama tam düzelmedi anlamadım. DDU ile ses kartını kaldırdıktan sonra tekrar kurmadım. Acaba kursam mı hocam?

Geri
Yukarı