Çözüldü Recep Baltaş Neden Sapphire Önermiyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
18 gün sonra burada 10. yılımı dolduracağım. 10 yıl. Önce bunun üstünde biraz düşünün.

Düşündüyseniz konuya geçelim.

Bu 10 sene zarfında en çok sorun yaşayanlar AMD ekran kartı sahipleri oldu. AMD içinde de en çok Sapphire kullananlar sorun yaşadı. Sosyal, 5700 serisi ile siyah ekran alanlarla dolu. Biraz vakit geçirince görürsünüz. En yakın örneği buydu mesela, 3 gün önce:

18 gün sonra burada 10. yılımı dolduracağım. 10 yıl. Önce bunun üstünde biraz düşünün.
Beni etiketlemenize gerek yok arkadaşlar. Ben sadece firmaya sempati duyuyorum. Recep Baltaş 10 yıldır bu forumda ve ona cevap verecek teknik bilgiye sahip değilim. Ama kim ne derse desin Mech gibi traktör gibi ses çıkartan MSI modellerden, daha mosfet soğutma koymayı unutan Asus'tan daha çok seveceğim bu firmayı. ASRock, Gigabyte, Sapphire F/P olmaları sebebiyle bana kalırsa diğer firmalardan daha iyi. Bu arada yeni uyandım, Recep Baltaş sizi rüyamda gördüm hocam. Bağırıyordunuz bana, DH hesabıma girip mesajlarımı okudunuz ve dalga geçtiniz. Allah belamı versin ki gerçek. Konuya dönecek olursak ben Sapphire önermeye devam edeceğim zira RX 5600 XT tarzı modellerde daha ucuz rakibi yok. Gigabyte Windforce desen çok ısınır diğerlerinin sebebi yukarıda. Bu arada Recep hocam mutlaka deneyin, Galax tarzı bir markayı linçleyin ve birisi Galax modelim bozuldu diye konu açsın. Model sorunsuz olmasına rağmen herkes linçleyecek öneren arkadaşları. Bundan 1-2 sene önce de SU650 öneriliyordu aldım kerameti yeni belli oldu, 50-55 derece. Lakin sen Adata şöyledir böyledir demediğin için linç o kadar da yok. Sapphire'nin üzerine fazla gidiliyor gibi lakin bu konuda bana söz düşmez. Ben PC toplar, ekipman öneririm. Daha 9 ay önce Powerboost güç kaynaklarına iyi diye bakıyordum. Belki 2-3 sene sonra bu konulara cevap verecek kıvama gelebilirim.

RX 400 serisi ile birlikte Sapphire ile alakalı söylemler ortadan kalkmıştı ama yaklaşık bir buçuk yıldır devam eden AMD ile alakalı sorunlar ortaya çıkınca yeniden Sapphire'e karşı olumsuz bir tutum başladı.

ASUS ve MSI'da sorun çıkınca çöp AMD deyip Sapphire'de sorun çıkınca çöp Sapphire diyenleri artık takmıyorum.

Ha merak ederseniz Sapphire'in RX 5000 serisindeki RMA oranına bakarsanız yüksek olmadığını da görürsünüz. Veriler Mindfactory.de'den alınmış. Veriler eski ama biraz bilgi verebiliyor.

IMG_20200727_195112.JPG

Son düzenleme:
@Recep Baltaş Hackintosh sistemler için yabancılar genelde Sapphire öneriyor. Hackintosh uğruna alınması şart bir risk mi bu Sapphire? XFX ve PowerColour da almayın demişler kronokernel'in blogunda, başka ne düşünülebilir?
Donanım Kimliği uyan diğer modeller varsa onlar alınabilir.

@Recep Baltaş Siz 5600 XT'de Sapphire yerine hangi markayı tercih edersiniz?
MSI Gaming X en iyi modellerden birisi 5600 XT'de. Asus ROG Strix, Gigabyte Gaming OC, XFX Thicc III modelleri de gayet iyi modeller.

Gigabyte Windforce 2X, XFX Thicc II ve MSI Mech O.C. modelleri pek iç açıcı değil.

Artı -1 Eksi
Bildiğim kadarı ile en azından elimdeki modeller arasında RX 5500 XT'de en iyi şu an "Gigabyte GV-R55xtgamıng" gayet iyi bir performansı vardı çok serin çalışıyordu yani 2000 TL bütçeniz varsa bu model tercih edilebilir.

Artı -2 Eksi
Bildiğim kadarı ile en azından elimdeki modeller arasında RX 5500 XT'de en iyi şu an "Gigabyte GV-R55xtgamıng" gayet iyi bir performansı vardı çok serin çalışıyordu yani 2000 TL bütçeniz varsa bu model tercih edilebilir.

O fiyata 1660 veya biraz daha koyup 1660S alınıyor hatta daha ucuza 1650S alınıyor. Hiçbir türlü alınmasının mantığı olmayan kartı o fiyata daha iyi hatta daha ucuza bile NVIDIA kart alabilmek varken bunu almanin manasi nedir?

O fiyata 1660 veya biraz daha koyup 1660S alınıyor hatta daha ucuza 1650S alınıyor. Hiçbir türlü alınmasının mantığı olmayan kartı o fiyata daha iyi hatta daha ucuza bile NVIDIA kart alabilmek varken bunu almanin manasi nedir?

1660 ile denk zaten bu kart. Sürücü sorunu da yok. Sırf üzerinde AMD yazıyor diye alınmasın mı?

1660 ile denk zaten bu kart. Sürücü sorunu da yok. Sırf üzerinde AMD yazıyor diye alınmasın mı?

1660 ile denk değil. 1650S ayarı 5500XT.
Ayrı eten 1660 OC ile %15 civarı performans artışı da var yani duz yazanlar 1650 1060 ve 1660 gibi %15 civari performans artışı olabiliyor ve CUDA ile nvenc farkı da var. Sorunsuzluk vs konusunda 5500 XT suanlik en sorunsuz AMD kart galiba ama driverde ve sorunsuzlukta falan bence NVIDIA yine daha iyi fakat en önemli artışı zaten daha iyi olması ve CUDA ile nvenc.

Geri
Yukarı