Recep Baltaş'ın tweeti ne anlama geliyor?

Sabit kur rejiminde gibiyiz demek istemiş. Dxy yüzde 1 oynasa dahi USD try sabit kalıyordu. Borsa bir günde yüzde 7-8 değer kaybettiği günler kurda kayda değer oynama olmuyordu. Bir bakımada kur baskılanıyor diyor tweetinde.

Dolara bakmak için banka alış fiyatlarına bakın şuan 21 TL. Ve doğru alacağınız birşey varsa alın. Ben dün televizyon aldım bugün 2 K koydu üstüne.

Hocam serbest piyasa yazıp baktım 19.3 yazıyor.
USDT/TRY paritesi anlık görüntü.

IMG_5935.jpeg

O zaman merkez bankasının verdiği kurun hayatımıza etkisi nedir?
Hocam normalde bankalar ve piyasa merkez bankasının belirlemiş olduğu (ki bunuda kendileri eliyle belirlemez piyasayı okuyup ona göre belirtirler) kura göre işlem gösterir. Fakat doları baskılayan devletlerde bir noktadan sonra ikili kur oluşur. Bunun en büyük örneği venezueladır. Kur merkez bankası tarafından 24.5 bolivar olarak belirlenmişken Piyasa kuru 2.4 milyon bolivara kadar çıkmıştı fakat şuanki kuru bilemiyorum. Aynısı güney amerika veya balkan veya asyanın zayıf ülkelerinde de var. Kur sabit tutulamaz ve baskılanamaz er ya da geç kendini gösterecektik. Bundan en çok karlı çıkan bankalar olacaktır çünkü merkez bankasından 19.5'den döviz alarak halka 20.5'dan satmakta. Aynı şekilde döviz büroları da bu şekilde işlem yapabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı