Recep Baltaş'ın Tweet'ini Anlayamadım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kağıt üzerinde bütün sistemler çok güzel ama uygulamaya gelince sonuçlar ortada. Daha kapitalizmin "k"si bile yokken insanlar açtı. Hala da aç. Ben hiçbir sisteme taraftar değilim. Ama her şeyi sisteme bağlamak. Ne kadar dogru? Mesele Türkiye kapitalist sisteme entegre Türkiye'de ki açlık kapitalist sistem yüzünden mi? Mesela K.Kore'de komünizm var. Onlar da aç. Insanlar olarak hiç suçumuz yok mu? Kapitalizm ya da komünizm fark etmez. O bir zorbayi binlerce insan olarak indiremiyorsak her şeyi hak ediyoruz.

Kapitalizm kötü, iyi bir şey değil. Sadece bir araç. Onu nasıl kullanırsan öyle gider.
Ayrıca komünizm işe yaramaz bir sistem; herkesi eşit yapmaya çalışıyor ama insan doğası gereği diğerlerinden farklı olmak ister. SSCB’de gördük komünizmi. En son McDonald’s kuruğunda idiler.
Ayrıca ABD kapitalist ise Türkiye ne yav? Sosyalist mi? Hadi ordan! ABD’de hak hukuk bize bin basar.
Dünyada liberal ekonomi hakim. Ancak onunda belli kullanım ömrü var, yuval Noah Harari’nin dediği gibi.

Kağıt üzerinde bütün sistemler çok güzel ama uygulamaya gelince sonuçlar ortada. Daha kapitalizmin "k"si bile yokken insanlar açtı. Hala da aç. Ben hiçbir sisteme taraftar değilim. Ama her şeyi sisteme bağlamak. Ne kadar dogru? Mesele Türkiye kapitalist sisteme entegre Türkiye'de ki açlık kapitalist sistem yüzünden mi? Mesela K.Kore'de komünizm var. Onlar da aç. Insanlar olarak hiç suçumuz yok mu? Kapitalizm ya da komünizm fark etmez. O bir zorbayi binlerce insan olarak indiremiyorsak her şeyi hak ediyoruz.

Sistemler mükemmel olamazlar; zaten onları yaratanlar mükemmel değildirler.
Her sistemin kullanım ömrü olur. Daha 100 sene önce imparatorluklar vardı, meşru monarşi gözbebeğiydi.
İnsanlık tarihinde yüzlerce yıl feodalite monarşi vs. ile yönetilen bölümler var.
Demokrasi vs. kaç yıl yer kaplıyor ki, koca insanlık tarihinde?
Fransız İhtilali’nde bile yıllarca kargaşa sürmüş. Millet birbirini giyotine yollamış. Bize tabi hop devrim oldu bitti diye anlatıyorlar.
Zaten hepsini yapan kapitalizm değil mi?
Değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar bu tweet Yuval Noah Harari'nin bir kitabında geçiyor diye hatırlıyorum Sapiens veya Homo Deus olabilir fakat 21. Yüzyıl için 21 Ders olmaması gerekiyor çünkü onu henüz bitirmedim. Kitapta uzun uzun üstteki cümleyi anlatıyor ve ikna ediyor. Yorumlara bakınca sanıyorum kimse kitabı okumadı yoksa herkes cümlenin doğru olduğunu savunurdu.

Son cümleye kadar iyi gitmişti.

Merhabalar bu tweet Yuval Noah Harari'nin bir kitabında geçiyor diye hatırlıyorum Sapiens veya Homo Deus olabilir fakat 21. Yüzyıl için 21 Ders olmaması gerekiyor çünkü onu henüz bitirmedim. Kitapta uzun uzun üstteki cümleyi anlatıyor ve ikna ediyor. Yorumlara bakınca sanıyorum kimse kitabı okumadı yoksa herkes cümlenin doğru olduğunu savunurdu.
Ben de yorumum da ondan örnek verdim. Sistemlerle ilgili. 21. Yüzyıl için 21 ders.
Öneririm.

Kitapta bunu yazması yazarın düşüncesinin doğru olduğunu göstermez.

Kitapta bunu yazması yazarın düşüncesinin doğru olduğunu göstermez.
Adam tarihçi yalnız ve yanılmıyorsam Oxford’da yüksek lisansı var. Sizin düşüncenizin doğru olduğu ne malum peki?
Sonuç olarak adamın bütün kitapları kaynakça ve derin araştırmalar içeriyor.
Çin’de de komünist parti var. Halk sefil. Yılda sadece 30-35 tane yabancı filmin gösterimine izin var. Ayrıca Winnie the Pooh yasakmış çünkü oradaki ayı Devlet başkanına benziyormuş. Ha birde milleti ‘sosyal kredi’ sistemiyle fişleyip duruyorlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Son 1-2 cümle ve kaçıyorum... :)

Mutlak doğru ya da mutlak yanlış yoktur. Sakın bu yanılgılara düşüp de, farkında bile olmadan taraftar olmayın(!) Doğru ya da yanlış diye adlandırılan eylemler, dönemsel olarak ve güç erklerinin çıkarları doğrultusunda dönüşürler. Örneğin: Kendi iradenizle birisini öldürürseniz katil, devlet adına öldürürseniz kahraman olursunuz!

Neyse, konuyu fazla deşmeden ve başlığı kapattırmadan bitireyim. Benden size bir abi tavsiyesi: Siz siz olun, sakın başkasının düşüncesini ya da fikrini sahiplenmeyin. Araştırın, tartışın, analiz edin ama sonunda yalnızca kendi vicdanınıza güvenin. Hiç kimse, ben de dahil, sizden daha doğrusunu ya da iyisini bilmiyor!

Sustum... 🤐

Son düzenleme:
Kapitalizmin bunu başardığını kabul etmek zorundayız. Ancak yine bunu belli ölçüde ve sadece çıkarları çerçevesinde başardığını da kabul etmek zorundayız. Bugünün dünyasında kapitalizm açısında savaş, sadece belli durumlarda bir bölgeyi, ekonomiyi, toplumu yeniden dizayn için kabul edilebilir bir şeydir. Onun dışında istikrarsızlık ve sermayenin kaçması anlamına gelir.

Bazı arkadaşlar sadece kendi düşüncesinin karşısındaki sistemi günah keçisi olarak görüyor. Bu çok kapalı bir bakış açısı.

Beğenelim ya da beğenmeyelim, serbest piyasa sistemlerinin de planlı ekonomi sistemlerinin de başardığı ve başaramadığı şeyler var. Teoride ikisi de çok iyi, çok hoş, çok güzel vs. ama gerçekler her zaman öyle değil tabii. Zaten bu yüzden karma ekonomik sistem diye bir kavram var.

Bence esas tehlikeli olan güç zehirlenmesidir. Zehirlenmiş bir kapitalist sistemde kapitalistler tekelleşir, zehirlenmiş bir sosyalist sistemde ise bürokrasi tekelleşir. Günün sonunda her ikisi de çıkarları için zulmedebilir. Bu yüzden hukuk ve güç denetimi hayati önemdedir.

Bir İngiliz tarihçi John Dalberg-Acton'un çok sevdiğim bir sözü var: "Güç yozlaştırabilir, mutlak güç ise mutlaka yozlaştırır." Bence eleştirmemiz gereken bu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı