Red Dead Online Çift Ekran Sorunu

İşletim sistemi
Windows 10

Özay Şen

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Amansız Öğrenci
Selamlar millet,

Red Dead Online tek başına satışa çıkınca Steam üzerinden alıp arkadaşlarla oynamaya karar verdik. Bir yandan da canlı yayın açar öyle oynarım diyordum. Fakat sorun şu ki, oyunu başlattığımda otomatik olarak notebookuma bağlı ikinci ekrana atıyor. Oyunun ayarlar menüsü üzerinden de seçili ekranı değiştiremiyorum (Ekipman detaylarını en aşağıda vereceğim).

Çözüm için kendimce ve internette bulduğum yönlendirmeler şunlardı:

- Atanmış monitör düzenlemesi yaptım. Yani ana monitör ve yan monitör değişimine gittim. Oyun başlayınca otomatik olarak ikinci ekranda başladı.
- Oyun başladıktan sonra pencere moduna getirip ana ekrana sürükledim. Tekrar "Tam Ekran" moduna geçince kendisini ikinci ekrana açtı.
- Ana ekranımda pencere modunda oynayayım dedim ancak bir süre sonra kendiliğinden ikinci ekrana attı.
- Ekran kartı ve sürücü ayarlarında bir sorun olup olmadığını (Takılı kartlardan hangisini birincil olarak görüyor) test ettim. Sorun yok bu kısımda ama oyunu ikinci ekrana atmaktan vazgeçmedi.
- SRWE adı verilen ara uygulama sayesinde oyunun konumunu kendi ekranıma getirdim. Fakat ekran dışı bir faaliyet yaptığımda (Alt+tab gibi) otomatik olarak kendisini yine ikinci ekrana attı.
- User>Belgeler>Rockstar Games>Red Dead Redemption 2>Settings konumu içerisinde yer alan System dosyasını Wordpad ile açıp "<outputIndex value="0" />" kısmındaki 0 kısmını 1 ve sonrasında 2 olarak değiştirdim ancak oyun açılınca dosya kendisini tekrar düzelterek sorunuma çare bulamadı.

Şu aşamada sorunu çözmek için tek çarem ikinci ekran bağlantısını fiziksel olarak kesmek oldu.

Peki niye inatla notebook ekranında oynamak istiyorum? Çünkü tam gözümün karşısında olsun istiyorum ve 144Hz kaliteyi cayır cayır yaşamak istiyorum. Daha önce PS4 Pro'da oynarken oyun beni büyülemişti. İkinci ekranda aynı performansı alamayacağım için ve yayın açarken OBS, YouTube ayarları, Chat takibi gibi elementleri takip edemeyeceğim için çift ekran konusunda ısrarımı sürdürüyorum.

Teknik detaylarım şöyle:

Monster Tulpar T7 V21.2.1 17,3'' Oyun Bilgisayarı
İşlemci: 10. Nesil Comet Lake / Intel Core i7-10875H 8C/16T; 16MB L3; 8GT/s; 2.3GHz 45W; 14nm
Ekran Kartı: 8GB GDDR6 nVIDIA® GeForce® RTX2070 256-Bit DX12
Ekran: 17,3" FHD 1920x1080 144Hz IPS Mat LED Ekran
Bellek: 16GB (2x8GB) DDR4 1.2V 2933MHz SODIMM
Depolama: Samsung 1TB SSD

İkinci Monitör: Samsung B2230N 21.5'' LCD

Not: Ekran bağlantısını HDMI-VGA dönüştürücü üzerinden yapıyorum.
Not 2: Sorunun kesin bir çözümü ya da cevabı olmayabilir. En azından benimle aynı sorunu yaşayanlar için bir rehber olabilir. Belki benim takip ettiğim adımlar sizde işe yarayabilir. Reddit, Steam, Nvidia forumlarında ve sayfalarında yaptığım araştırmalarda Rockstar Games'in bu tarz bir (HDMI-VGA) dönüştürücü ile Notebooklar üzerinden ikinci ekran desteğine yönelik bir optimizasyon yapmadığını göstermekte. Bunun başlıca sebebi Notebook üzerindeki birincil ve ikincil ekran kartlarını oyunun bypass yapamamasıymış.

Yeni konular

Geri
Yukarı