Red Dead Redemption 2 DX12 mi yoksa Vulkan mı?

Her detaya dikkat ederek oynayıp bitirdim oyunu ama Vulkan'da böyle bir durumla karşılaşmadım şu ana kadar. Gerçekten garip.
Oynayanların çoğunun yaşadığı bir durum. Kendiminki hariç 2 bilgisayarda daha Vulkan ile denediğimde aynı şeyi gördüm. Garip olan ise diğer 2 bilgisayarın sahibi bu durumun farkında bile değillerdi. Farketmemiş olma ihtimaliniz gayet olabilir. Ha, denk gelmediyse de ne mutlu.

Sırf meraktan bir kıyaslama videosu açtım, sadece DX12 ve Vulkan'ı kıyaslayan benchmark'ın paylaşıldığı videoda bile söylediğim durum mevcut.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eminim buradakilerin bir çoğu daha önceden bile bu videoyu görmüş ve farketmemiştir. Dikkatli bakarsanız Vulkan olanda karakterin dış hatlarında sanki özel bir güç alanı varmış gibi pikselleşme/bulanıklaşma mevcut. Özellikle seri hareketlerde çok daha bariz belli oluyor.

Son düzenleme:
Donanımsal olarak da bu sorunun cevabı değişebilir çünkü Vulkan ekran kartına yük bindirirken (işlemcinin yükü azalıyor böylece) Directx 12 ise oyunun yükünü işlemci ve ekran kartına dengeli olarak dağıtıyor.

Oynayanların çoğunun yaşadığı bir durum. Kendiminki hariç 2 bilgisayarda daha Vulkan ile denediğimde aynı şeyi gördüm. Garip olan ise diğer 2 bilgisayarın sahibi bu durumun farkında bile değillerdi. Farketmemiş olma ihtimaliniz gayet olabilir. Ha, denk gelmediyse de ne mutlu.

Sırf meraktan bir kıyaslama videosu açtım, sadece DX12 ve Vulkan'ı kıyaslayan benchmark'ın paylaşıldığı videoda bile söylediğim durum mevcut.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eminim buradakilerin bir çoğu daha önceden bile bu videoyu görmüş ve farketmemiştir. Dikkatli bakarsanız Vulkan olanda karakterin dış hatlarında sanki özel bir güç alanı varmış gibi pikselleşme/bulanıklaşma mevcut. Özellikle seri hareketlerde çok daha bariz belli oluyor.
O kadar kafayı takmamak lazım hocam.

Ama keşke Vulkan yerine senelerdir stabil ve harika olan DX11 gelseydi. Rockstar Games GTA 4'den daha dandik portlu bir oyun daha çıkardı seneler önce halen de çözemedi. Adamlar oyunu o kadar güzel yapmış ki optimizasyon harici kötü yanı yok. Şahsen bug falan da görmedim. CP77 oynayanlar hem bug hem FPS yüzünden şikayetçi.

DirectX12'ye geçin
VRAM'iniz yetmiyorsa Vulkan kullanırken şehirde kaplamalarin yok olma sorunu çıkabiliyor. DirectX12'ye geçince hepsi düzeldi.

O kadar kafayı takmamak lazım hocam.
Maalesef takılamayacağım kadar ufak bir olay değil. En azından benim için öyle, bir kere farkedince bir daha görmemek mümkün olmuyor ne yazık ki.
Güncelleme: Vulkan ile az önce atı sevmek için G tuşuna bastım ve gerçekten karakterin etrafında saçma sapan ghosting oldu, arkadaş haklı. @Carlsberg
Muhtemelen benim bu yazdıklarımı görmeseniz önemsemeyecektiniz bile ama dediğim gibi bir kez farkedince sonrası için gözardı edilmiyor :)

Ben bu ay yada öbür ay PS4 alacağım. Kırık şekilde oynamayı düşünüyorum oyunları. Böyle oyunların nazlarından bıktım. Benim GTX960 sırf 2GB diye belgelerimden grafikleri falan değiştiriyorum, şehire gelince yer gök yok oluyor. Saçma saçma olaylar. En güzeli AAA oyunları PS4 üzerinden oynamak. PC için sonradan port olmuş oyunlar sıkıntılı. GTA 5 7 yıl önce mükemmel şekilde çıkmışken, 2-3 senelik oyunun böyle aptal aptal sorunları yapımcıdan tiksindiriyor.

Geri
Yukarı