Redmi Note 8 Custom ROM Nasıl Yüklenir?

erenyum42

Decapat
Merhaba. Telefonu alalı 3 yıl oldu. Bu süre zarfında arayüz oldukça sıkıntılıydı. Son zamanlarda artan kasma donma sebebiyle Custom ROM (pixelexperience) yüklemeye karar verdim(daha önceden deneyimim yok). Bootloader kilidini açtım ancak sonrasında ilerleyemedim. PC üzerinden TWRP kurmayı denedim olmadı. Her yerde herkes farklı şeyler söylemekte bu yüzden nasıl ilerlemem gerektiğini bilmiyorum. Detaylı olarak adım adım bilgilendirebilecek olursa sevinirim.

Merhaba. Telefonu alalı 3 yıl oldu. Bu süre zarfında arayüz oldukça sıkıntılıydı. Son zamanlarda artan kasma donma sebebiyle Custom ROM (pixelexperience) yüklemeye karar verdim(daha önceden deneyimim yok). Bootloader kilidini açtım ancak sonrasında ilerleyemedim. PC üzerinden TWRP kurmayı denedim olmadı. Her yerde herkes farklı şeyler söylemekte bu yüzden nasıl ilerlemem gerektiğini bilmiyorum. Detaylı olarak adım adım bilgilendirebilecek olursa sevinirim.
Bende note 10s için aynı konuyu açacaktım.

TWRP kurmayın OrangeFox kurun. Note 8'de TWRP çok sıkıntılı. OrangeFox Recovery

• Öncelikle ADB kurulumunu indirin. İndirdikten sonra kurulumunu yapın.
  • Kurulumdan sonra C: diski içerisinde adb klasörü oluşacak. Onun içerisine indirdiğimiz Recovery arşiv dosyasının içindeki "recovery.img" dosyasını atın.

• Attıktan sonra adb klasörünün içine boş bir yerine Shift ile beraber sağ tıklayıp burada powershell komutçusunu aç seçeneğine tıklayın.
  • Açılan Powershell penceresine "cmd" yazıp enterlayın.
  • Ardından telefonu kapatıp fastboot moduna alıp bilgisayara bağlayın.
  • Eğer bilgisayarda android emulatörü kullanıyorsanız Bluestacks, Nox gibi onları kapatın.
  • Powershell ekranına tekrar gelip "fastboot devices" yazıp enterlayın. Eğer bir satır görünüyorsa telefonumuz görünüyor demektir, devam edelim.
  • Bu sefer "fastboot flash recovery recovery.img" yazıp enterlayın. Büyük harflerle OKAY yazısını görene kadar bekleyin. 5-10 saniyelik bir işlem.
  • Ardından "fastboot reboot" yazarak telefonu yeniden başlatın. Buraya kadar yapabildiyseniz hayırlı olsun işlem tamam. Telefon kapalıyken güç ve ses açma butonlarına aynı anda basarak girebilirsiniz.
Recovery dosyalarınızı bu şekilde yüklemeye özen gösterin. Başkalarının paylaştığı ne olduğu belirsiz .bat dosyalarıyla yüklemeye çalışmayın.
Bu bahsettiğim yöntem her telefonda çalışır.

Rom önermek gerekirse de Android 10 sürümünden yukarı çıkmayın. Kişisel tavsiyem ArrowOS Android 10 Vanilla yönündedir. GApps sürümüne göre daha sorunludur. Beğenmezseniz GApps sürümünü kurun.

Son düzenleme:
Telefona TWRP yüklemen gerekiyor. Bilgisayara TWRP dosyasını indirdikten sonra telefonu Bootloader moduna alıp flashtool ile kurman lazım.
Daha detaylı bilgi için: Rehber - XiaomiTool v2 ile Tüm Xiaomi Cihazlara Zahmetsiz Bootloader Unlock, TWRP, EU Rom, Global Rom ve Magisk Root Yükleme En Detaylı Resimli Anlatım

Ekteki linke göre xiaomitool V2 uygulaması TWRP'yi otomatik kuruyormuş. Ancak bunu stock ROM üzerinden anlatıyor. Custom ROM için de geçerli mi yoksa manuel olarak kurmam mı gerek?

TWRP kurmayın orangefox kurun. Note 8'de TWRP çok sıkıntılı. OrangeFox Recovery

• Öncelikle ADB kurulumunu indirin. İndirdikten sonra kurulumunu yapın.
  • Kurulumdan sonra C: Diski içerisinde ADB klasörü oluşacak. Onun içerisine indirdiğimiz recovery arşiv dosyasının içindeki "recovery. İmg" dosyasını atın.

• Attıktan sonra ADB klasörünün içine boş bir yerine Shift ile beraber sağ tıklayıp burada Powershell komutçusunu aç seçeneğine tıklayın.
  • Açılan Powershell penceresine "CMD" yazıp enterlayın.
  • Ardından telefonu kapatıp Fastboot moduna alıp bilgisayara bağlayın.
  • Eğer bilgisayarda Android emulatörü kullanıyorsanız BlueStacks, Nox gibi onları kapatın.
  • Powershell ekranına tekrar gelip "Fastboot devices" yazıp enterlayın. Eğer bir satır görünüyorsa telefonumuz görünüyor demektir, devam edelim.
  • Bu sefer "Fastboot flash recovery recovery. İmg" yazıp enterlayın. Büyük harflerle okay yazısını görene kadar bekleyin. 5-10 saniyelik bir işlem.
  • Ardından "Fastboot reboot" yazarak telefonu yeniden başlatın. Buraya kadar yapabildiyseniz hayırlı olsun işlem tamam. Telefon kapalıyken güç ve ses açma butonlarına aynı anda basarak girebilirsiniz.
Recovery dosyalarınızı bu şekilde yüklemeye özen gösterin. Başkalarının paylaştığı ne olduğu belirsiz .bat dosyalarıyla yüklemeye çalışmayın.
Bu bahsettiğim yöntem her telefonda çalışır.

ROM önermek gerekirse de Android 10 sürümünden yukarı çıkmayın. Kişisel tavsiyem ArrowOS Android 10 vanilla yönündedir. Gapps sürümüne göre daha sorunludur. Beğenmezseniz gapps sürümünü kurun.

Dediklerinizi eksiksiz yaptım ancak hala MIUI recovery olarak gözüküyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı