Custom ROM Recovery Redmi Note 8 Pro Custom ROM ve recovery kurulumu nasıl yapılır?

Arıcan

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
[Sistem 1] İşlemci: AMD Ryzen 5 5500 Ekran kartı: ASUS DUAL RTX 3060 V2 OC RAM: 8X2 3200 MHz SSD: WD SN570 500GB PSU: FSP HYPER H3-550 80+ PRO 550W Kasa: VENTO VG15FE RGB ATX

[Sistem 2] İşlemci: İntel Core i3 3217U Ekran kartı: NVIDIA GT740M RAM: 4X1 1600 MHz Disk: Sandisk U100 24GB / Hitachi HTS545050A7E380 500 GB
Babam yeni telefona geçti ve bu telefon boşta kaldı. Telefonun performansını arttırıp kardeşlerime oynaması için vereceğim. Bu yüzden Custom ROM atmak istiyorum. Telefon yurt dışı ve MediaTek işlemci bulunmakta. Nasıl kuracağım hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

Mediatek işlemcili olup aynı zamanda yurtdışı olan cihazlara custom rom kurmanızı önermiyorum. IMEI kaybolacağı için cihaz "NVData Corrupted" Hatasına düşecektir. Orijinal Fastboot romu atsanız dahi cihaz bu hatayı verecektir çünkü IMEI Repair işleminin tekrar yapılması gerekir. Gördüğüm kadarıyla da bu işlere pek aşina değilsiniz. Bu yüzden telefonu ellememeniz daha iyi olabilir.

Artı -1 Eksi
Son sürüm MIUI ile kullanmanızı öneriyorum.
Son sürüm MIUI ile mi performansın artmasını bekliyorsunuz?

Hardbrick olursa kurtaramaz mıyım?
MediaTek işlemcilerde kendin kurtarabilirsin fakat Snapdragon işlemcilerde telefonu hardbrickten kurtarmak cebini yakar.

Mediatek işlemcili olup aynı zamanda yurtdışı olan cihazlara custom rom kurmanızı önermiyorum. IMEI kaybolacağı için cihaz "NVData Corrupted" Hatasına düşecektir. Orijinal Fastboot romu atsanız dahi cihaz bu hatayı verecektir çünkü IMEI Repair işleminin tekrar yapılması gerekir. Gördüğüm kadarıyla da bu işlere pek aşina değilsiniz. Bu yüzden telefonu ellememeniz daha iyi olabilir.
Yöntemleri doğru şekilde yaparsa IMEI sağlam kalır. Ben yurt içi cihaz kullandığım için IMEI ile uğraşmıyorum fakat MTK işlemci ile custom ROM kullanan arkadaşım çok. Tabii arkadaşın cihazında işler farklı olabilir. Yabancı kaynaklara göz atmakta fayda var.

Artı -1 Eksi

MediaTek işlemcilerde kendin kurtarabilirsin fakat Snapdragon işlemcilerde telefonu hardbrickten kurtarmak cebini yakar.

Yöntemleri doğru şekilde yaparsa IMEI sağlam kalır. Ben yurt içi cihaz kullandığım için IMEI ile uğraşmıyorum fakat MTK işlemci ile custom ROM kullanan arkadaşım çok. Tabii arkadaşın cihazında işler farklı olabilir. Yabancı kaynaklara göz atmakta fayda var.
Her şeyi doğru yaptığı taktirde evet sorun olmaz lakin arkadaş gördüğüm kadarıyla yeni. Bu yüzden hata yapma ihtimali yüksek. Normal şartlarda MTK Client ile bütün sistem bölümlerinin yedeğini alması gerekiyor. IMEI atılmış cihazlar çok kırılganlar. Zaman zaman kendiliğinden soft brick bile olabiliyorlar ki defalarca karşılaştım. Bu yüzden Custom rom atılmasını tek önermiyorum. Alınacak yedekler durumu kurtarmayabilir. En azından son çıkan Redmi serilerinde durum bu şekilde.

Bence bu cihaz için MIUI 10 veya MIUI 11 daha performanslı olur.
Olabilir hocam, porttan porta performans değişiyorsa tabiki eski sürümler daha iyidir. 9C ve 8A'da öyle görmüştüm ben.

Performans artışı değil fakat geliştirilen bir ROM olduğu için önerdim, güncel olmayan bir yazılım kullanmak stabillik katmaz, ki cihaz da güçlü bir cihaz, son sürümde gayet akıcı olacağını düşünüyorum.

MediaTek işlemcili cihazlarda genel olarak ROM işleri çok sıkıntılı, durduk yere hardbrick olan MTK işlemcili cihazlar gördüm daha önce.

Performans artışı değil fakat geliştirilen bir ROM olduğu için önerdim, güncel olmayan bir yazılım kullanmak stabillik katmaz, ki cihaz da güçlü bir cihaz, son sürümde gayet akıcı olacağını düşünüyorum.

MediaTek işlemcili cihazlarda genel olarak ROM işleri çok sıkıntılı, durduk yere hardbrick olan MTK işlemcili cihazlar gördüm daha önce.
Hocam MIUI için maalesef çok da doğru değil bu, sürüm yükseldikçe stabilite gidiyor. Arada cidden fark var.

Geri
Yukarı