Redragon K512 Shiva Oyuncu Klavyesi İnceleme

Klavyeyi İncehesap'tan 8 Şubat günü abime almıştık, bugün sabah yani 10 Şubat'ta elimize ulaştı ancak makro tuşları yüzünden tuş takımı aşırı sağdaydı ve ikimiz de alışamadık. Mesela ESC'ye basmak yerine G1 makro tuşuna basıyorduk, klavye genel olarak iyi ancak maalesef makro tuşu yüzünden iade mesajı göndermek zorunda kaldık. Her neyse, incelemeye geçelim :)

Tuş Kalitesi
Tuşların sallanması gibi bir durumla karşılaşmadım, aynı şekilde makro tuşları ve özellikle fonksiyon tuşlarının kalitesini sevdim. Gayet kaliteli buldum tüm tuşları.

Bileklik Desteği Rahatlığı
Ben bileğim yerine avuç içimi koydum ancak el boyutuma göre elim (13 yaşındayım, elim ne kadar büyük olabilir ki? Ona göre hesap edin) WASD tuşlarına tam olarak ulaştı, ki bence "bileklik desteği" böyle kullanılmalı. Avuç içi desteği cidden işe yarıyor, boş beleş bir şey değil. Mıknatıs mantığıyla klavyenin alt bölümüne takıldığını belirtmek isterim.

Mekanik Hissi
Hayatımda daha önce mekanik hisli bir klavye kullanmadım ancak kahverengi mekanik hissi var sanırım klavyede, işin garip yanı kahverengi switch klavye de kullanmadım ancak aşırı sessiz ve yumuşak olduğunu düşünürsek bu klavyenin tuşları da aynı şekilde. Yani kahverengi switch hissi olduğunu söyleyebilirim.

RGB
İster tek renk, ister nefes alma modu, ister Rainbow modu veya kişiselleştirilmiş renkler ile RGB konusunda kaliteli bir klavye. RGB ışığını arttırıp kısma veya hızlandırıp yavaşlatma olduğundan bahsetmeme gerek yok bence :)

Space Tuşundaki Çınlama Sesi
Beni en çok rahatsız eden ve klavye benim olsaydı iade ettirecek seviyede olan bir "sorun" diyelim, space tuşunun çınlaması sanki yıllardır kullanılmış mekanik klavyeden çıkan ses gibi. Kulağını dayamasan bile o sesi alıyorsun, space tuşunun yayını çıkarıp taktığım zaman ses azaldı ancak hala yüksek. Oyunlarda art arda space tuşuna basmam gereken yerlerde rahatsız oluyorum, baş parmağım zınklıyor gibi oluyor.

Klavye Kişiselleştirme Programı
Pek detaylı değil, ışığı kapatıp açma. Ve klavyeden yapabileceğimiz şekilde RGB modunu değiştirme, ayriyeten kişisel renk ayarlama ve makro ayarlama var. Dahası yok sanırım.

Kasa Kalitesi
Plastik ama kaliteli ve sert bir plastikten yapılmış olsa gerek, dayanıklı gibi duruyor ve kolayca pislenmez gibi.

Dış Görünüş
Bu kişisel bir konu tabii ki ancak dış görünüşünü sevdim, sade tipli klavyeleri daha fazla seviyorum. Bu zevkim kasa ve fare için de geçerli.

Özet
Fiyatını hak eden kaliteli bir klavye olduğunu düşünüyorum, tam abimle benlik bir klavye olsa da (ben de almayı düşünüyordum) makro tuşu yüzünden tuş takımı çok sağda ve özellikle yazı yazarken çok fazla hata yapıyorum. Üstüne üstlük dikkatim dağılıyor, belki bu sizin de başınıza gelebilir. Biz bunun yüzünden klavyenin iade mesajını gönderdik, ben de bu klavyeyi almayı düşünürken MSI Vigor GK20 aldım. Neyse, Redragon K512 Shiva RGB oyuncu klavyesinin incelemesinin sonuna gelmiş bulunmaktayım. Yakın zamanda MSI Vigor GK20'nin de incelemesi gelecek, sağlıcakla kalın :)

@Esperoja, bu incelemeyi görmek istersin diye seni etiketledim :)

Son düzenleme:
Klavyeyi İncehesap'tan 8 şubat günü abime almıştık, bugün sabah yani 10 şubat'ta elimize ulaştı ancak makro tuşları yüzünden tuş takımı aşırı sağdaydı ve ikimiz de alışamadık. Mesela ESC'ye basmak yerine G1 makro tuşuna basıyorduk, klavye genel olarak iyi ancak maalesef makro tuşu yüzünden iade mesajı göndermek zorunda kaldık. Her neyse, incelemeye geçelim :)

tuş kalitesi
tuşların sallanması gibi bir durumla karşılaşmadım, aynı şekilde makro tuşları ve özellikle fonksiyon tuşlarının kalitesini sevdim. Gayet kaliteli buldum tüm tuşları.

bileklik desteği rahatlığı
ben bileğim yerine avuç içimi koydum ancak el boyutuma göre elim (13 yaşındayım, elim ne kadar büyük olabilir ki? Ona göre hesap edin) wasd tuşlarına tam olarak ulaştı, ki bence "bileklik desteği" böyle kullanılmalı. Avuç içi desteği cidden işe yarıyor, boş beleş bir şey değil. Mıknatıs mantığıyla çalıştığını belirtmek isterim.

mekanik hissi
Hayatımda daha önce mekanik hisli bir klavye kullanmadım ancak kahverengi mekanik hissi var sanırım klavyede, işin garip yanı kahverengi Switch klavye de kullanmadım ancak aşırı sessiz ve yumuşak olduğunu düşünürsek bu klavyenin tuşları da aynı şekilde. Yani kahverengi Switch hissi olduğunu söyleyebilirim.

RGB
ister tek renk, ister nefes alma modu, ister Rainbow modu veya kişiselleştirilmiş renkler ile RGB konusunda kaliteli bir klavye. RGB ışığını arttırıp kısma veya hızlandırıp yavaşlatma olduğundan bahsetmeme gerek yok bence :)

space tuşundaki çınlama sesi
beni en çok rahatsız eden ve klavye benim olsaydı iade ettirecek seviyede olan bir "sorun" diyelim, space tuşunun çınlaması sanki yıllardır kullanılmış mekanik klavyeden çıkan ses gibi. Kulağını dayamasan bile o sesi alıyorsun, space tuşunun yayını çıkarıp taktığım zaman ses azaldı ancak hala yüksek. Oyunlarda art arda space tuşuna basmam gereken yerlerde rahatsız oluyorum, baş parmağım zınklıyor gibi oluyor.

klavye kişiselleştirme programı
pek detaylı değil, ışığı kapatıp açma. Ve klavyeden yapabileceğimiz şekilde RGB modunu değiştirme, ayriyeten kişisel renk ayarlama ve makro ayarlama var. Dahası yok sanırım.

kasa kalitesi
plastik ama kaliteli ve sert bir plastikten yapılmış olsa gerek, dayanıklı gibi duruyor ve kolayca pislenmez gibi.

dış görünüş
bu kişisel bir konu tabii ki ancak dış görünüşünü sevdim, sade tipli klavyeleri daha fazla seviyorum. Bu zevkim kasa ve fare için de geçerli.

özet
fiyatını hak eden kaliteli bir klavye olduğunu düşünüyorum, tam abimle benlik bir klavye olsa da (ben de almayı düşünüyorum) makro tuşu yüzünden tuş takımı çok sağda ve özellikle yazı yazarken çok fazla hata yapıyorum. Üstüne üstlük dikkatim dağılıyor, belki bu sizin de başınıza gelebilir. Biz bunun yüzünden klavyenin iade mesajını gönderdik, ben de bu klavyeyi almayı düşünürken MSI Vigor GK20 aldım. Neyse, Redragon K512 shiva RGB oyuncu klavyesinin incelemesinin sonuna gelmiş bulunmaktayım. Yakın zamanda MSI Vigor GK20'nin de incelemesi gelecek, sağlıcakla kalın :)

@Esperoja, bu incelemeyi görmek istersin diye seni etiketledim :)

Hocam fotoğraflar ile donatsanız süper olurdu. Onun dışında on numara beş yıldız.

Bende dün bu klavyeden sipariş etmiştim. Space tuşunun benim için sorun olacağını düşünmüyorum. Makro tuşlarına da alışabileceğimi düşünüyorum. Genel olarak klavye hakkında ki görüşler olumlu yönde. Bu inceleme sayesinde de bir nebze içim rahatladı. Elimde patlamasını istemezdim açıkçası. Güzel bir inceleme olmuş. 👍

Bende dün bu klavyeden sipariş etmiştim. Space tuşunun benim için sorun olacağını düşünmüyorum. Makro tuşlarına da alışabileceğimi düşünüyorum. Genel olarak klavye hakkında ki görüşler olumlu yönde. Bu inceleme sayesinde de bir nebze içim rahatladı. Elimde patlamasını istemezdim açıkçası. Güzel bir inceleme olmuş. 👍
Kutu yırtık olduğu için klavyeyi iade edemedik, şu an incelemedeki klavye ile yazıyorum. Tuşların sağda olmasına alıştım denebilir, klavyeyi sola aldığım zaman pek bir sıkıntı olmuyor.

Ama tekrar alır mısın diye sorarsan, hayır almam.

Kutu yırtık olduğu için klavyeyi iade edemedik, şu an incelemedeki klavye ile yazıyorum. Tuşların sağda olmasına alıştım denebilir, klavyeyi sola aldığım zaman pek bir sıkıntı olmuyor.

Ama tekrar alır mısın diye sorarsan, hayır almam.
İyi günler biraz hortlatmış gibi olacağım ama bir soru sormam lazım.
Bu klavyeyi bende iade etmek istiyorum fakat iade sebebine ne yazmam gerek bilemedim. Ne yazmamı önerirsiniz? Soldaki makro tuşları çok rahatsız etti.

İyi günler biraz hortlatmış gibi olacağım ama bir soru sormam lazım.
Bu klavyeyi bende iade etmek istiyorum fakat iade sebebine ne yazmam gerek bilemedim. Ne yazmamı önerirsiniz? Soldaki makro tuşları çok rahatsız etti.
İade sebebinde neler var ki? Ürünü sevmedim gibi bir şey varsa onu seçebilirsin.

Bu arada, klavyeye alıştık. Biraz fazla önyargılı davranmışız ve hızlı bir kanıya varmışız :)

Geri
Yukarı