Çözüldü Referans Tasarım Sapphire R9 290x GPU kullanımı Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BurakUludağ

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Resepsiyonist.
Arkadaşlar merhaba,
FX 8320 işlemci 4.0 GHz ile R9 290x kullanmaktayım. Cyrsis 3 veya BF4 gibi oyunlarda CPU kullanımı %60 40 arası değişiyor. Ekran kartı ise hiçbir zaman %100 olmuyor. %68 75 gibi değerler arasnda. 1000 MHz çalışma frekansı olan kart 700 800 MHz gibi değerlerde çalısıyor.

Çok araştırdım 8320 ile darbogaz olma söz konusu degil, sıcaklık değerlerim de normal. Tamamıyle yazılımsal bir problem oldugunu düşünüyorum. Yardımcı olabilecek birisi varsa çok sevinirim. (Not: Windows 10 yüklü sistemi yeni topladım, windows 8 ile olan performansını denemedim.)
Normalde Mantle açıkken BF4 single player modunda 100 FPS'lerin üzerine çıkmaktadır. Ben bu sistem ile henüz 55 üzerini göremedim. Crysis'de 25 FPS'lerin altına iniyor. %100 performans ile kullanamıyorum kartı.

AIDA64 ve GPU-Z programları ile kartın durumunu kontrol ettiğimde herşey normal gözüküyor. Ayrıca 2 3 defa blue screen aldım uyarıda ise şu yazıyordu:

THREAD STUCK İN DEVİCE DRİVER

Catalyst son sürüm kullanıyorum 15.7 olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.

• Msi 970 Gaming Anakart
  • Fx 8320 Black Edition
  • Gskill Ripjaws 4+4 dual channel 8 GB ram
  • Cooler Master Silencio 650 Pure Kasa
  • Wd Blue 1tb 7200rpm hdd
  • Referans Tasarım Sapphire R9 290x
  • 675W Thermaltake Toughpower yarı modüler 80 plus güç kaynagı

Sistem özellikleri tam olarak böyledir arkadaşlar. Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bellekler Kit diye umuyorum. Mavi ekran Minidump dosyalarına bir bakalım. Ama ben yine hemen gözüme çarpan olağan şüpheliye doğrulatcağım namluyu: Sapphire! Afterburner ile oyundaki GPU frekansını kontrol eder misin ? Bakalım 1 GHz'te mi çalışıyor ?

Bir de PSU'dan direk PCIe güç kablolarını karta bağladın umarım. Molex'ten dönüştürmedin.

Evet bellekler kit, molex'ten dönüştürmedim. Sorunun kaynağınıda buldum tamamen tahmin üzerine O.C Genie'yi kapattıgımda sorun ortadan kalktı ve tam performans almaya başladım O.C genie tekrar açtığımda ise tekrardan performans düştü neden bilmiyorum mantıksız geliyor ama durum bu. @Recep Baltaş

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı