Reflü geçer mi?

Merhabalar. Doktora gittim, şikayetimi belirttim ve röntgen çekti. Bu hastalığın reflü belirtisi olduğunu söyledi. Gaviscon ve Pantpas ilaçlarını yazdı. Önceden böyle bir sıkıntı yoktu, geçme ihtimali var mı yoksa ameliyat ile mi geçer?
Reflü röntgende belli olmaz, doktora bahsettiğin şikayetler neyse direk kafasından reflü tanısı koymuş. Başka doktora gidip endoskopi yapmasını iste reflü tanısı sadece endoskopiyle konur, reflü dışında bir çok mide rahatsızlığı da var; gaz, spazm, bakteri, kanser. Bizim doktorlar her mide ağrısına reflü demeye alışmış, yine de kafana takıldıysa reflünün kökten tedavisi yok asit bu midende ki asidi temizleyemezler ölürsün çünkü. Yapman gereken yediklerini azaltmak ve o asidin yemek borusuna çıkmaması.

Reflü röntgende belli olmaz, doktora bahsettiğin şikayetler neyse direk kafasından reflü tanısı koymuş. Başka doktora gidip endoskopi yapmasını iste reflü tanısı sadece endoskopiyle konur, reflü dışında birçok mide rahatsızlığı da var; gaz, spazm, bakteri, kanser. Bizim doktorlar her mide ağrısına reflü demeye alışmış, yine de kafana takıldıysa reflünün kökten tedavisi yok asit bu midende ki asidi temizleyemezler ölürsün çünkü. Yapman gereken yediklerini azaltmak ve o asidin yemek borusuna çıkmaması.

İler ki zamanlarda düşünüyorum. Göğüs ağrısı var ve ağza sıvı gelmesi benim izin vermem sonucu oluşuyor (gaz çıkarmaya çalışırken) ben tamamıyla reflü olduğunu düşünmüyorum ama olabilir de. Benim tedaviden kastım ameliyat gibi bir şey.

İler ki zamanlarda düşünüyorum. Göğüs ağrısı var ve ağza sıvı gelmesi benim izin vermem sonucu oluşuyor (gaz çıkarmaya çalışırken) ben tamamıyla reflü olduğunu düşünmüyorum ama olabilir de. Benim tedaviden kastım ameliyat gibi bir şey.
Ameliyat sorunu çözmüyor sadece yemek borusunun alt kısmını daraltıyorlar daha az asit yukarı çıkıyor, ameliyat olman şikayetlerini çözmez. Bende de yemek borusu sıkıntısı var daha cuma endoskopi oldum daralma var dedi kendi kendine geçmese ameliyat yapıcaklar mide gazım sağolsun. Yine de endoskopi yaptır geç olmadan

Reflüden çok çekmiş biri olarak şükürler olsun son yıllarda şikayetlerim ciddi şekilde azaldı. Sadece çok stresli dönemlerimde yeniden alevleniyor, onun haricinde kurtuldum.

Yaptıklarım şunlar:
1) Bel çevresini küçültmek, yani kilo vermek. 15 kg verdim, son birkaç ayda sporu bırakınca geri 2 kg aldım ama sıkıntı değil.
2) Akşam 18:00'dan sonra su dışında hiçbir şey tüketmemek.
3) Cips, soslu fıstık tarzı çerezler, baharatlı crax vb. acılı baharatlı yiyecekleri tamamen bırakmak.

Geri
Yukarı