Regedit Dosyasında Bulunan MimarSinan Klasörü

• Konuyu başlatan DJ_OXyGeNe_8
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 4B
D

DJ_OXyGeNe_8

Ziyaretçi
Öncelikle PC çok iyi olmasına rağmen ciddi kasma ve yavaşlama sorunları yaşıyorum. Bu sorun gece 02 - 03 gibi pat diye ortadan kalkıyor. Masaüstünde fare bir anda hızlanıyor. Uzun süre bunu elektriğe bağladım. Zira evin topraklaması yok ve bir şekilde etki ediyor diye düşündüm.

Denemediğim anti-virüs / malware yazılımı kalmadı. Hiç bir şey bulmuyor. Ne virüs, ne Malware... Defalarca format atım. Bu dediğim 2-3 senedir devam ediyor. Anakart, ekran kartı, RAM, PSU aklınıza ne gelirse değiştim.

Durum hep aynı. İşin ilginç tarafı aynı sorunu Antalya'da yaşayan bir arkadaşım daha yaşıyor. Benzer saatlerde düzelip bozuluyor.

Elekrtrik olamaz, zira onun evinde topraklama var. Birimiz İstanbu birimiz Antalya. Manyetik alan diye düşündük ama ikimiz yine aynı anda etkilenemeyiz.

Bu gün regedit dosyamı açıp tek tek bakarken MimarSinan diye bir klasör gördüm.

mimar2.png

Sağda görüleceği üzere ProgramData klsörü içerisnde bir başka klasörü gösteriyor. Şimdi işin iyice karıştığı nokta burası;

Klasörün içerisinde, Native Instruments marka harici USB ses kartımın kurulum dosyaları var. Bu firma profesyonel anlamda ve müzik sektörü için ses ekipmanları ve yazılımları üreten bir marka. Virüsle işi olamaz.

Şöyle bir firma ; https://www.native-instruments.com/en/

MimarSinan ne Native Instruments ne! Nasıl bir alaka... Dolayısı ile ben hem programdata içerisindeki klasörünü hem de regedit içindeki MimarSinan klaösürünü sildim.

Kafam durdu artık. Hiç bir virüs yazılımı bulamıyor. Bu nerden ve nasıl geliyor? MimarSinan diye bir yazılım yok.

Windows'um lisanslı. Lisanslı olarak Eset Internet Security kullandım 2 yıl boyunca. Tek bir şey bulmadı. Ara dönemlerde diğer firmaların deneme sürümlerini kullandım. An itibarı ile ZoneAlarm antvirüs - firewall kullanıyorum.

Aklıma tek bir şey geliyor; birileri aslında herhangi bir dosya kullanmadan (trojan, malware vs.) PC'de ki açıkları kullanmak yolu ile sızıyor? Superonline var ve kendi verdikleri modem var. Çalışanları bu modeme ulaşabiliyorlar. Zaten çalışan herhangi bir şüphelendirici exe dosyası filanda görmüyorum. GPU ya da CPU kullanımı yüksek bir dosyada görünmüyor. Process Hacker vs. ile de kontrol ettim.

Bakın orda bir de Kasperskylab diye bir klasör var. Ben hiç Kaspersky kurmadım ki bu formatta.

Yorumunuz nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben hiç Kaspersky kurmadım ki bu formatta!?
Kurmanız gerekli değil Kaspersky araçlarını kullanmış da olabilirsiniz.
Öncelikle PC çok iyi olmasına rağmen ciddi kasma ve yavaşlama sorunları yaşıyorum.
İmzamdan Aida64 sonucunu bir paylaşın bakalım. Paronayak olmakla bir yere varamazsınız. AV'lerle tarayarak da bilinçsiz tarama ile bir yere varamazsınız daha kötü edersiniz.

Yalnız şunu söylemekte fayda var. Bir çok antivirüs yazılımını üst üste kurup taratmadım. Windows yedeğimi alıp, her seferinde bir başka yazılım ile taratmak sureti ile geriye döndüm.

MimarSinan zararlı değil. Herhangi bir uygulama kurarken arkaplanda MimarSinan International bu ürünlerden birini de kurmuştur.

Ayrıca neler kurduğunuzdan veya kullandığınızdan emin değilsiniz. KasperskyLab'dan da yola çıkarsak ya temiz kurulum olmadan Windows'u kullanıyorsunuz ya da neler kullandığınızı veya kurduğunuzu unutuyorsunuz.

Belirtildiği gibi paranoya seviyesindesiniz. Zararlı yazılım olduğunu sanmıyorum ama temiz kurulum yapmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Peki, linki silebilir misiniz?

3 senedir uğraşıyorum diyorum, paranoya diyorsunuz. Ne kurduğumu unutuyor muşum!? Ben Windows kurulumunda sürekli yedekli giderim ve masaüstüne bir dosya oluşturur ve her seferinde neler kurduğumu, neler yaptığımı not ederim. Artık o seviyeye geldim. Sisteme geri döndüğümde neler yapmışım hatırlamak için.

Paranoya diyen arkadaşlar, sizi bir gün evimde misafir edeyim ve PC'nin durumuna bakın bakalım. Paranoya mı yapıyor muşum?

Commodore 64'ten beri bilgisayar kullanıyorum. Teyp kasetinden oyun yükleyip joystick ile oynamışlığım var. Bilgisayar dünyasına uzak biri değilim.

Burada ki amacım benzer problemi yaşamış ve çözmüş biri varsa fikir almak. Bir fırça atmadığınız kaldı. Gerçi paranoyak yakıştırması yaparak, hafiften bir küçümseyip hakaretinizi de ettiniz (belki amacınız o değildi, bilemiyorum).

Yerli yabancı okumadığım forum, araştırmadığım site kalmadı. Bakın en basit kurulumla oyun dahi oynayamıyorum.

Güncel kurulmuş bir Windows. Sürücüleri güncel. Firefox, Origin, Battlefield 4 (kurulum esnasında Punkbuster'da kuruluyor).
Güncel bir antivirüs, firewall, bazı kurulumlarda ekstra anti virüs kurmadığımda oldu denemek için.

Hepsi bu. 200 fps gösterirken ben 20 fps gibi oynuyorum. Oyun sanki 2 katı yavaş, ağır çekim gibi. Sadece oyun değil, masaüstüde yavaşlıyor.

Bu mütemadiyen 3-4 senedir devam ediyor.

3 kez SSD değişti, 3 kez PSU değişti, 3 kez anakart - işlemci değişti. 780ti, 980ti, 1080 ve arada bir de AMD GPU değişti. Ram değişti. Monitör değişti. Klavye - fare değişti. Windows 8.1 - Windows 10 denendi. Online UPS denendi.

Gece 2 - 3'te birden düzeldiğine göre bu donanım işi değil. Belki de bir tür manyetik alan var.

Şimdi siz buna paranoya mı diyorsunuz?

İlk olarak etkileyenlerden biri bu kadar çok disk kullanmanız. Kingston SSD'de de sorun var çıkartıp düzelip düzelmediğini kontrol edin.
2 tane 6TB disk, 2 tane 450/480GB SSD, 1 tane 240GB SSD ! Bu kadar alana gerçekten gereği var mı?

OC yapmışsınız OC kaldırın BIOS'u default ayarda kullanın.
Temiz önyükleme yapın. Zamanlanmış görevleri devredışı bırakın.

Bu mixeri mi kullanıyorsunuz?:
img-ce-intro_paragraph_facelift_komplete-audio-6-ab58bfce3ec53e28af3dbcaa567a79c5-d.jpg

Bunları yükleyin:
https://downloadmirror.intel.com/25016/eng/PROWinx64.exe

RAM'ler doğru slotlara takılmamış dikkatlice dinleyin:
  • Corsair RAM'lerin hepsini sağ da bulunan 4 adet slota takın.
  • Gskill RAM'leri işlemcinin solundan itibaren 1. ve 3. slota takın.

Ben orada zararlı konusunda yazdım, belirttiğiniz MimarSinan girdilerinin zararlı olmadığını belirttim. Zararlısal bir durum gözükmüyor. Güvenlik kategorisine açtığınız için işin güvenlikle alakalı kısmını belirttim, sorununuzu temiz Windows 10 kurulumu yaptıktan sonra farklı bir bölüme açın.

Unutkanlık kısmını Kaspersky Free Kurulumda Kapanma Sorunu buradaki konunuzdan belirttim. Paranoyaklık kısmını da güvenlik bölümüne açtığınız daha eski konularınızdan ve yazılarınızdan bağladım.

Burada art niyetli bir şey yok, yanlış anlamayın.

İstanbul Türkçesi ile yazmadığım için ceza almışım ve kendi başlığıma yazamadım, teşekkürler.

Hoş ben genelde noktalama işaretlerine, satır başlarına, doğru kelimeleri kullanmaya dikkat ederim, neyse mevzu bu değil.

Kullandığım ses kartı o modeldir, doğru.
komplete audio 6

Şimdi temiz bir kurulum yaptım. Ekstra hiç bir yazılım kurulu değil iken, AdwCleaner onun ısrarla zararlı olduğunu düşünüyor.

Kurulumdan hemen sonra tarama yaptım ve bir şey yoktu. Ses kartı sürücüsünü kurduktan sonra buluyor.

Resmi sitesinden yeniden indirdim. Virustotal adresine yükledim ve tüm taramalardan temiz çıkmış olduğunu gördüm.

Mimarsin.png

Beri yandan bir de Roguekiller ile taratma yaptığımda şöyle bir sonuç veriyor;

Rogue2.png

Şöyle der resmi sitesinde;

Remove PUM (Guide) - Adlice Software

Bu S-1-5-21 geri dönüşüm kutusunda da görülüyor. Kimi bunun virüs olduğunu, kimi tamamen sistem dosyası olduğunu yazmış. Bazıları ise $RECYCLE.BIN klasörlerinin virüs olduğunu yazmış.

Ki bu kesim, muhtemelen "gizli / sistem dosyalarını göster" seçeneklerini kullanmadıklarından, bu dosyaları görmedikleri için "ben de yok, o halde virüs" diyorlar muhtemelen...

Bu ses kartına ve sürücüsüne odaklanmak istemiyorum. Zira bundan önce M-Audio Profire 610 marka / model firewire bir ses kartı kullanıyordum. Bu sürücü zararlı bir öğe taşıyorsa bile, o ses kartında da problemler vardı.

Donanımsal bir şey olduğunu zannetmiyorum. Söylediğim gibi; gece 02 - 03 gibi birden düzeliyor. Donanımsal bir şey olsa, bunun kronik bir şekilde 24 saat devam etmesi lazım.

Diğer disklerimin görmediğim bölümlerinde bir şey mi var, bunu nasıl kontrol ederiz? Zira virüs taramaları hep temiz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı