Technopat Sosyal Kuralları

'Technopat' bölümünde Burak Alkan tarafından 9 Eylül 2011 tarihinde başlatılan konu.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Burak Alkan

  Burak Alkan Yönetici Yönetici

  Katılım:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  14.708
  Beğenileri:
  5.301
  Yer:
  Nebuchadnezzar
  Technopat.net'te uymanızı istediğimiz bazı konular. Takdir edersiniz ki amacımız sizlere daha iyi hizmet verebilmek ve Sosyal'i herkes için okunabilir kılmak. Bu nedenle Türkçe ve imla kurallarına önem vermekteyiz. Anlayışınız için teşekkürler.
  1. Büyük harf kullanmayın. Büyük harf bağırmak demektir.
  2. Bir mesajı iki defa göndermeyin.
  3. Aynı mesajı dikkat çekmek için birden fazla konunun altına yazmayın. Bu Spam'dir.
  4. Farklı sorularınızı var olan konu altına sormak yerine yeni bir konu açarak sorun.
  5. Sorununuz çözüldüğünde bunu nasıl çözdüğünüzü yazın. Böylece başkaları aynı konuyu hortlatmaz ve forum forum dolaşmak zorunda kalmaz. "Çözüldü" yazıp çözümü yazmamak ceza nedenidir. Çözümü yazmamak hesabınızın tamamen silinmesine neden olabilir! Technopat Sosyal'de bencil insanlara yer yok, bilgiyi paylaşacaksınız.
  6. Konu altına "Teşekkür ederim" ya da var olan bir mesajı tekrar yazmak gibi gereksiz mesajlar atmak yerine "Beğen" butonunu kullanın.
  7. Türkçenize özen gösterin ve Türkçe harf kullanın. Yabancı harfler ve "g" yerine "q" gibi değişiklikler yapmayın. V yerine W kullanmayın, dili çarpıtan yazımlara izin vermiyoruz.
  8. Noktalama işaretlerine dikkat edin. Cümleye büyük harfle başlayın, nokta ile bitirin.
  9. Bütün sorunuzu tek bir cümle gibi yazmak yerine parçalara ayırın, anlaşılır olsun. Paragraf kullanın. Kendiniz uzun yazıları okumakta sıkılırken insanların sizin tomar halindeki yazılarınızı okumasını beklemeyin.
  10. PC'nizle ilgili bir soru soracaksanız sistemin bütün özelliklerini mutlaka yazın. Bilmiyorsanız AIDA64 gibi bir program ile öğrenin. Soru sorarken detaylı bilgi verin.
  11. Bir bilgiyi paylaşmadan önce bilginin kaynağından güncelliğini kontrol edin. Teknoloji sürekli ilerliyor, doğru bildiğiniz yanlış olabiliyor. Kullanıcılara konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmadan yanlış tavsiye vermek ceza nedenidir.
  12. Diğer forumlarda açtığınız konuları Technopat Sosyal'e doğrudan kopyalayıp yapıştırmayın. Özgün bir konu açın ya da konuyu önce burada açın.
  13. Blog kısmında soru sormak yasaktır. Blog soru sorma alanı değildir.
  14. Konu başlığı konu içeriğinin özeti niteliğinde olmalıdır.
  15. Birden fazla hesap açmak yasaktır.
  16. Açtığınız konuları takip edin. Aynı soruları sürekli sormayın.
  17. Hatalı mesajı şikayet etmek yerine alıntı yaptığınızda ceza alabilirsiniz. Uygunsuz, silinmesi gereken mesajların beğenilmesi veya rapor edilmemesi nedeniyle de kullanıcı ceza alabilir. Hataları çoğaltmayın.
  18. Bir kullanıcı bir ay içerisinde en fazla 1 sistem toplama konusu açabilir. Bu aşamadan sonra açacağı sistem toplama konuları kapatılacak ve üye hesabı uyarılmaksızın silinecektir.
  19. Korsan içeriklere link vermeyiniz. Korsan link istemeyin, orijinal kullananlara hakaret etmeyin.
  20. Eski konuları gereksiz mesajlar atarak tekrar gün yüzüne çıkarmak ceza nedenidir.
  21. Konunuza henüz cevap gelmediyse konuya sürekli cevap atarak öncelik kazanmaya ya da dikkat çekmeye çalışmayın. Er ya da geç cevap verilecektir. Benzer şekilde kısa sürede cevap gelmeyince sitem etmek de ceza nedenidir. 24 Saat geçen konuda Öne Çıkar butonu kullanmak izinlidir. Cevap bekleyen sorular ve satış ilanları dışında Öne Çıkar özelliğini kullanmak yasaktır.
  22. İmzamdaki sistem diyerek sistemi konuda belirtmemek ceza nedenidir. İmzanız değişebilir. Her soruda sisteminizi yazmak zorundasınız.
  23. İmzada herhangi bir görsel kullanımına izin verilmemektedir.
  24. İzlediğiniz bir film veya oynadığınız bir oyunun sonunu Spoiler butonunu ile gizlemeden, alenen yazmak (Spoiler vermek) ceza nedenidir.
  25. Konu başlığında "acil", "yardım", "lütfen" ve "içeri" gibi kelimelerin kullanımı hesabınızın silinmesine neden olabilir. Konu içeriğinde de "acil" kelimesi kullanımı ceza nedenidir.
  26. Yazım kurallarını ihlal eden kullanıcıları konusunda mesaj atarak uyarmak ceza nedenidir. Bu gibi durumlarda şikayet edilecek mesajın altında bulunan "Rapor Et" butonunun kullanılması gerekmektedir.
  27. Konulara eklenen resimler sadece Sosyal'e yüklenmelidir. Hızlıresim vb. servisler yasaktır. Technopat Sosyal'e Resim Yükleme Rehberi...
  28. Kullanıcılar, diğer kullanıcılarından ve yöneticilerden Skype, Facebook vb. servislerden özel hizmet isteyemez.
  29. Başka bir yerden alıntı yapıldığında kaynak belirtilmesi zorunludur.
  30. Microsoft OneDrive, Yandex Disk, DropBox veya Google Drive gibi Cloud servisleri dışında, Dosya.tc ve dosya.co gibi sitelere ya da virüs yayan dosya paylaşım sitelerine yüklenen içeriklerin bağlantısının paylaşılması ceza nedenidir. Bu güvenlik ve dosyaların kalıcılığı amacıyla konulmuş bir kuraldır.
  31. İkinci El kategorisindeki ilanlara alıcı olmayan kullanıcıların mesaj yazması yasaktır. Bu bölümde alışverişten sadece taraflar sorumludur, Technopat sorumlu tutulamaz.
  32. Dini veya siyasi mesaj veren avatarlar, profil imzalarının yanında Technopat logosu kullanan avatarlar da silinecektir.
  33. Konulara mesaj olarak ilanların verilmesi yasaktır. Yalnızca İkinci El Alım-Satım bölümüne konu açılmalıdır.
  34. CPUBoss, GPUBoss ve Can You Run It sitelerindeki karşılaştırmaların cevap olarak sunulması yasaktır. Bilgilerin güvenilir bulunmadığı siteler yasaklanır, filtrelenir.
  35. Sitemizde açılan hesaplar silinmemektedir. Hesabınızın silinmesini talep eden konu açmak ceza nedenidir. Bunun yerine hesaplarınızı kullanmamanız yeterlidir.
  36. Üye olan herkes bu kuralları okumuş ve kabul etmiş demektir. Sitemizde yer alan Technopat Site Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi konularını okumuş ve kabul etmiş demektir.
  37. Kullanıcı haberleri ve incelemeleri bölümü sadece kendi özgün yazı ve videolarınız içindir. Buradaki paylaşımlarınızdan da site genelinde olduğu gibi siz sorumlusunuz. Sitede yer alan haberlerin ve içeriklerin özgün olmayan, dışarıdan alınarak bu bölümlere eklenmesi Kural 12. nezdinde değerlendirilebilir.
  38. YouTube'dan video indirmek Google servis koşullarına aykırıdır. Bu konuyla ilgili soruları cevaplayamıyoruz.
  39. Technopat.net'te halihazırda bulunan içerikler için başka platformlara bağlantı verilemez.
  40. İkinci El dışındaki bölümlerde, imzalarda ve kullanıcı profil bilgilerinde iletişim için herhangi bir bağlantı/hesap adı/telefon numarası paylaşılması yasaktır.
  41. VIA, SIS, Intel 945 ve öncesi yonga setine sahip sistemlere ve 8 seneden eski donanımlara teknik destek verilmeyebilir.
  42. İçinde herhangi bir metin editörü açılıp yazı yazılan videolar cevap olarak paylaşılamaz.
  43. Kadınlara karşı nefret söylemi, kötü söz, cinsiyetçi imalar kalıcı ban nedenidir.
  44. İkinci El kategorisinde sahte ürün satışı yasaktır.
  45. Rapor sisteminin kurallara uygun olmayan mesaj ve başlıklar dışında meşgul edilmesi yasaktır.
  46. En az 100 mesajı olmayan ve üyelik tarihinin üstünden 1 ay geçmemiş kullanıcılar İkinci El kategorisinde ilan veremez.
  47. Konulara eklenen resimlerin, resim içeriğine uygun olarak isimlendirilmesi gerekmektedir.
  48. Çekiliş konuları onaylanmayabilir.
  49. Adf.ly gibi bağlantılarla link verenler kalıcı olarak uzaklaştırılabilir.
  50. Kullanıcı adınızı üyeliğiniz boyunca toplamda 3 defa, 6 ay aralıklar ile değiştirebilirsiniz. Bu şartları karşılamayan üyeler kullanıcı adı değişikliği yapamaz.
  51. Technopat Sosyal'de kullanıcılar tarafından yazılan mesajlar yönetim ekibi tarafından silinebilir, kurallara aykırı bölümler dışında anlam bütünlüğü bozulmayacak şekilde değiştirilebilir ve taşınabilir. Kullanıcıların belirli konulara cevap yazması engellenebilir.
  52. Kural ihlalinde bulunan kullanıcıların yetkileri aşağıda belirtilen sürede ya da süre belirtilmemişse yönetim ekibi inisiyatifinde belirlenecek sürede kısıtlanabilir.
  53. Kullanıcı hesapları neden gösterilmeksizin kapatılabilir.
  Ayrıca uymanız gereken bazı önemli Türkçe kuralları:
  1. Noktadan sonra boşluk bırakın, öncesinde bırakmayın.
  2. Cümleye büyük harfle başlayın.
  3. Soru işareti gibi noktalama işaretleri kullanın.
  4. -mı ve -mi gibi soru eklerini ayrı yazın.
  5. Bulunma haricindeki da eklerini ayrı yazın. Örneğin: O ekran kartından bende de var.
  6. -abilmek ve -ebilmek ekleri bitişik yazılmalıdır. Örneğin: İşlemcimi overclock edebilir miyim?
  7. Virgülden sonra boşluk bırakın, öncesinde bırakmayın.
  8. Kısaltmaları büyük harflerle yazın. (CPU, GPU, RAM, AMD, MHz, GHz gibi...)
  9. Konu başlığında nokta kullanmayın.
  10. Kalın yazmayın.
  Diğer bazı tavsiyeler:
  • Herhangi bir ürüne veya konuya link vereceğiniz zaman, bu linki kelimeye vermeyecekseniz bir satır boşluk bırakarak verin. Bu, okunabilirliği arttıracaktır.
  • Yazılan rehberleri tane tane ve adım adım baştan sona okuduktan sonra uygulayın. Böylece rehbere başladığınızda eksik bir şey kalmaz.
  • Konuya yüklenen resimleri daima Tam Resim olarak ekleyin.
  • Ayrıca daha kapsamlı yazım kuralları ve örnekli açıklamalar için: En Genel Yazım Kuralları | Technopat Sosyal
  • Mesajınızda bir liste varsa bunu maddeleme özelliği ile maddeler haline getirdiğinizden emin olun: Technopat Sosyal Maddeleştirme Butonu
  Technopat Sosyal'de alınan ilk cezalar sadece 1 günlüktür. 1 gün sonra Sosyal'de tekrar yazmaya devam edebilirsiniz.

  Aynı hatadan dolayı aldığınız cezaların toplamı 5'i geçtiğinde cezaların süresi aşağıdaki tabloya göre katlanarak artacaktır:

  Uyarılar1. Uyarı5. Uyarı10. Uyarı20. Uyarı ve Sonrası
  Nokta ve Virgülden Sonra Boşluk Bırakın1 Gün3 Gün1 Hafta~1 Ay
  Diğer Üyelere Hakaret / Uygunsuz Üslup1 Gün1 Hafta1 Ay~1 Yıl
  Sistem Toplama Konu Limiti Aşımı1 Gün1 Hafta3 Ay~1 Yıl
  Özelden Yardım İsteme1 Gün1 Hafta1 Ay~1 Yıl
  Yazım Yanlışı Olan Mesajı Alıntılama1 Gün3 Gün1 Hafta~1 Ay
  Sosyal Dışı Resim Servisi Kullanımı1 Gün3 Gün1 Hafta~1 Ay
  Yerli Dosya Yükleme Servisi Kullanımı1 Gün3 Gün1 Hafta~1 Ay
  Yetersiz Bilgi1 Gün1 Hafta1 Ay~3 Ay
  Kopyala/Yapıştır Konu1 Gün1 Hafta1 Ay~1 Yıl
  İmza Kuralları İhlali1 Gün1 Hafta1 Ay~1 Yıl
  Reklam İçerikli Mesajlar1 Ay ~ Üyelik İptali
  Konu başlığında "Acil, Yardım, İçeri veya Lütfen" kullanımı1 Gün3 Gün1 Hafta~1 Ay
  Gereksiz Mesajlar1 Gün3 Gün1 Hafta~1 Ay
  Yasa Dışı Paylaşım1 Gün1 Hafta1 Ay~1 Yıl
  Çifte Konu1 Gün3 Gün1 Hafta~1 Ay
  Türkçe Kurallarına Uymayan Mesaj1 Gün3 Gün1 Hafta~1 Ay
  Yanlış Kategoriye Konu Açma1 Gün3 Gün1 Hafta~3 Ay
  İçerikle İlgisi Olmayan Konu Başlığı1 Gün1 Hafta1 Ay~3 Ay
  Yanlış Bilgilendirme1 Gün1 Hafta1 Ay~1 Yıl
  Nokta ve Virgülden Önce Boşluk Bırakmayın1 Gün3 Gün1 Hafta~1 Yıl
  Kısaltmaların Düzgün Yazılmaması1 Gün3 Gün1 Hafta~1 Ay
  Kısaltmalar Büyük Harfle Yazılmalı1 Gün3 Gün1 Hafta~1 Ay
  Resimleri İçeriğine Uygun Olarak İsimlendirin1 Gün3 Gün1 Hafta~3 Ay
  Çoklu Üyelik1 Gün1 Hafta1 Ay~1 Yıl
   
 2. yozlasdas

  yozlasdas Millipat

  Katılım:
  13 Eylül 2011
  Mesajlar:
  577
  Beğenileri:
  156
  Yer:
  Gebze, Kocaeli, Turkey
  Teşekkür butonu nerededir acaba ?
   
  Aquarthh, cuposy, ali bayram ve 67 diğerleri bunu beğendi.
 3. Recep Baltaş

  Recep Baltaş Technopat Yönetici

  Katılım:
  14 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  51.609
  Beğenileri:
  41.833
  Yer:
  İstanbul
  Burada o tuş yok. :) Onun yerine "Beğen" butonu var, sağda. ;)
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 3 Haziran 2014
 4. Ali Güngör

  Ali Güngör Genel Yayın Yönetmeni Yönetici

  Katılım:
  22 Haziran 2011
  Mesajlar:
  17.877
  Beğenileri:
  7.604
  Yer:
  İstanbul Türkiye
  Kural olmasa da en güzel teşekkür bence verilen yöntemin ve yardımın işe yaradığını doğrulamak ve forumda bir başkası benzer bir soru sorduğunda edinilen tecrübe ile yardımcı olmaktır :) Özellikle PM atan yani özel mesajla yardım isteyenlere kızıyorum; çünkü aynı soruyu soracak tonla insan var, foruma yazılan bir yardıma onları yönlendirmek mümkün, kişisel mesaj çok bencilce ve büyük emek kaybı...

  Konu sabitlendi.

  Güncelleme: PM, Private Message yani özel mesaj (ÖM) sistemi kapatıldı.
  İkinci güncelleme: Technopat Sosyal dışında soru soranları da buraya yönlendiriyoruz. Önceliğimiz her zaman Technopat.net'te cevaplamak. Sosyal medya kanalları kullanıcıların takip edebilmesi için var, ayrı cevap platformları olarak değil.
  Çok sorulan soru: Yazım hatası değil, imla kuralı ihlali uyarı sebebidir. Noktadan banlandım diyen bazı üyeleri kontrol ettim, iki ya da üç harfli bir küfür var Türkçemizde, o nokta sayılmıyor, kullanmayın.
  Çok söylenen yalan: "Konu açtım yanıtlanmadı" konu bağlantınızı isteyip kontrol ediyoruz, genelde konu filan açılmamış oluyor. Gerçekten yanıtlanmamış her konu araştırma için işaretleniyor ve moderatörler tarafından listeleniyor, kayıt altına alınıyor. Yalan söyleyen insanları bu sorunlarıyla yüzleşip çözene kadar muhattap almıyoruz.
  Çok gelen bir istek: "Konu filan açamam buradan yanıtla, acil yanıtla, bana özel mesajla ulaş, evime gel, işimi yap, sırtımı kaşı, su getir" cevabımız: "Sihirli bir değneğimiz olsa size piyango çıkmasını da sağlardık ancak şimdilik mümkün değil."
   
  Son düzenleme: 10 Ocak 2018
  cuposy, DonkeyKong, Slecded ve 123 diğerleri bunu beğendi.
 5. Tnc Stylee

  Tnc Stylee Centipat

  Katılım:
  15 Ocak 2013
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  5
  Eyvallah kardeşim.
   
 6. Burak Alkan

  Burak Alkan Yönetici Yönetici

  Katılım:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  14.708
  Beğenileri:
  5.301
  Yer:
  Nebuchadnezzar
 7. Deniz Ç.

  Deniz Ç. Hectopat

  Katılım:
  25 Ocak 2012
  Mesajlar:
  1.375
  Beğenileri:
  362
  Yer:
  Ankara
  Forumda torrent sitesi linki vermek yasak mı ?
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 12 Kasım 2013
  ali bayram, xShade, Niko147 ve 5 diğerleri bunu beğendi.
 8. Oğuz26

  Oğuz26 Decipat

  Katılım:
  8 Ekim 2012
  Mesajlar:
  4.746
  Beğenileri:
  1.311
  Yer:
  Ankara
  Yasal olmadığı için yasak.
   
 9. alicansaglam

  alicansaglam Millipat

  Katılım:
  6 Şubat 2013
  Mesajlar:
  207
  Beğenileri:
  96
  Yer:
  İstanbul
  Her şey bir yana "TÜRKÇE"ye önem verdiğiniz için teşekkürler. Bunu yazmak istedim. Kolay gelsin. :)
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 12 Kasım 2013
 10. Burak Alkan

  Burak Alkan Yönetici Yönetici

  Katılım:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  14.708
  Beğenileri:
  5.301
  Yer:
  Nebuchadnezzar
  Son düzenleyen: Moderatör: 24 Nisan 2017
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş