Regülatör ile LED devresi yapmak

Primearc

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Matrix
Mesaj başka bir konudan taşınmıştır.
Kullandığım regülatörde topraklama yok:
image.jpg

Hocam bir de bana şu konuda yardımcı olabilir misiniz? Mantık aslında oldukça basit. Anahtar kapalıyken LED yanacak, açıkken yanmayacak. Yani içeride lambanın açık olup-olmadığını gösteren bir kontrol devresi yapmak istiyorum. Normalde lambanın anahtarlarının içine yerleştirecektim ama anahtarlar çıkmıyor. İçini açamıyorum. Dediğim şeyi nasıl yapabilirim?
Arduino ile ışığa duyarlı direnç aklıma geldi ama bilemiyorum. Bu kadar basit bir işlem Arduino kullanılmadan da yapılabilir gibi geliyor bana.

Son düzenleme:
Kullandığım regülatöründe toprağı yok:
Eki Görüntüle 1021590

Hocam bir de bana şu konuda yardımcı olabilir misiniz? Mantık aslında oldukça basit. Anahtar kapalıyken LED yanacak, açıkken yanmayacak. Yani içeride lambanın açık olup-olmadığını gösteren bir kontrol devresi yapmak istiyorum. Normalde lambanın anahtarlarının içine yerleştirecektim ama anahtarlar çıkmıyor. İçini açamıyorum. Dediğim şeyi nasıl yapabilirim?
Arduino ile ışığa duyarlı direnç aklıma geldi ama bilemiyorum. Bu kadar basit bir işlem Arduino kullanılmadan da yapılabilir gibi geliyor bana.

Röle ile yapabilirsin kolayca. Konuya baktım komitatör anahtar yazan bir arkadaş var sadece, durum çok kötü. 200V ya da civarını ölçmenizin sebebi de mavi kablo ana dağıtım kablosundan gelen. Siyah kablolar da aydınlatmaya giden kablolar. Eğer anahtarı açarsanız hat lamba üzerinden dönüş yaptığı için tamamlanıyor. Yani Mavi (Faz diyelim, tam tersi de olabilir.), siyah kablolar da tamamlayıcı faz, lambadan nötr'e. Noktasal olarak bakarsan siyah kabloların nötr oluyor. Evet AC elektrikte nötr vardır. Olmaz diyenler olmuş o yüzden yazdım.

Bu cihazı fazla bilmiyorum. Fakat anahtardan çıkıp buna gelip, bundan da çıkıp lambalara giderek olabilir. Bu konu için belki @SideWinder hocam yardımcı olabilir.

Bir şeyler öğreneyim diye yapıyorum zaten. Geçen kendim transistör de yapmaya çalışmıştım çok faydası oldu. Maksat öğrenmek. Çarpılmam merak etmeyin şalter kapalı.

Hobi amaçlı yaptığını anlıyorum fakat bu ev içinde kullanılacak ve senin kontrolün dışında belki başkasına da zarar verebilir ileri de bir zamanda.
Sen yine hevesini kaybetme, yine öğrenmek amaçlı bir şeyler yap ama ev kullanımına açmak için tekrar düşün bence.

1620902636268.png

Bu şekilde bir devre izleyerek devam etmeniz lazım, önce regülatör 220VAC'yi 5/3.3VAC'ye, daha sonra doğrultucu devreden gelen DC çıkışı lede bağlayarak devreyi tamamlamalısınız.

Düzeltme: devrenin doğrultucu tarafındaki bacaklarını yanlış bağlamışım. İnternette şemaları mevcut.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1021651
Bu şekilde bir devre izleyerek devam etmeniz lazım, önce regülatör 220VAC'yi 5/3.3VAC'ye, daha sonra doğrultucu devreden gelen DC çıkışı lede bağlayarak devreyi tamamlamalısınız.
Anahtara ulaşamıyorum işte sıkıntı orada. Bir çözüm buldum. Yazarım sonra buraya.
Dışarıdan bastığımız anahtarın, ucuna kabloları yapıştırdım. Güya ışığın tuşuna basınca kablolar birleşip devreyi çalıştıracaktı ama olmadı. İçini zaten açamıyorum, açacağım diye tornavidayı bükecektim. Tek çare kaldı o da arduino ile ışığa duyarlı bir devre yapmak. Gerçekten şaşırdım bu kadar basit bir şeye bu kadar uğraştığıma. Adamlar resmen içini açmayalım diye ne gerekiyorsa yapmışlar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı