Rehber İkinci el PS3 alırken dikkat edilmesi gerekenler

@Furkan17TR dostum bu model iyi mi? 350'ye buldum iyiyse kaçırmayayım. Günde en fazla 2 saat oynarım, özel oyunları bitirip kaldıracağım. Numara böyle
, cecha12 3-094-43-01. PS1 ve 2 oyunları da oynayabiliyor mu?
CECHA 12 diye bir şey görmedim. Eğer bahsettiğin model CECHA ise, ilk çıkan, %99 bozulan PS3. Tam koleksiyonluk. PS1/2 açar.

Ama kesinlikle cihazın ısınma sorunu, fan sesi vs olmaması lazım. Aldıktan sonra kesinlikle bilen birisine temizlettirip, termal ped ve macunları yenilenmeli, cihazda toz bile kalmamalı.

Sadece bu şekilde alıp kullanabilirsin. Ama bu ilk çıkan model, elinde patlama olasılığı yüksek.

Hocam merhaba. PS3 ile ilgili konularını daha önce bir çok kez incelemiştim. Bende de PS3 320 GB CECH-2504B modeli var.Saat geç olduğu için genel sorularımı yarına bırakacağım.

Konsolu eski monitörüm ile kullanmak istiyorum. Uzun araştırmalarım sonucunda yüksek yüzdeyle PS4 için alınan HDMI to VGA dönüştürücülerde HDMI,VGA ve ses girişleri dışında güç gereksinimi ve stabilite sağlanması açısından çeviricide 5V güç giriş aparatının mutlaka olması gerekip USB ucunun PS4 konsoluna diğer Micro USB veya USB ucunun da çeviriciye takılması gerektiğini öğrendim.

Fakat PS3 ile ilgili yerli yabancı kaynak ve videolarda genelde bu 5V güç aparatının kullanılmadan da görüntü alınabildiğini bir çok videoda gördüm. Bunun yanında aynı PS4 konsollardaki gibi PS3 konsollarda da 5V güç girişini kullanan kişilerin de videolarını gördüm. Tavsiye olarakta haliyle çok fazla ve farklı marka, model ve çeşit opsiyonu olduğundan henüz hangisini alma noktasında bir sonuca ulaşabilmiş değilim.

Eğer 5V güç aparatı olmadan görüntü alabileceksem 5V olmayan bir veya birkaç model, 5V illaki olması gerekiyorsa da veya her ihtimale karşı 5V güç aparatlı bir model almamı tavsiye edersen de yine birkaç model önerilerini rica edeceğim. Hayırlı geceler. @Furkan17TR

Hocam merhaba. PS3 ile ilgili konularını daha önce bir çok kez incelemiştim. Bende de PS3 320 GB CECH-2504B modeli var.Saat geç olduğu için genel sorularımı yarına bırakacağım.

Konsolu eski monitörüm ile kullanmak istiyorum. Uzun araştırmalarım sonucunda yüksek yüzdeyle PS4 için alınan HDMI to VGA dönüştürücülerde HDMI,VGA ve ses girişleri dışında güç gereksinimi ve stabilite sağlanması açısından çeviricide 5V güç giriş aparatının mutlaka olması gerekip USB ucunun PS4 konsoluna diğer Micro USB veya USB ucunun da çeviriciye takılması gerektiğini öğrendim.

Fakat PS3 ile ilgili yerli yabancı kaynak ve videolarda genelde bu 5V güç aparatının kullanılmadan da görüntü alınabildiğini bir çok videoda gördüm. Bunun yanında aynı PS4 konsollardaki gibi PS3 konsollarda da 5V güç girişini kullanan kişilerin de videolarını gördüm. Tavsiye olarakta haliyle çok fazla ve farklı marka, model ve çeşit opsiyonu olduğundan henüz hangisini alma noktasında bir sonuca ulaşabilmiş değilim.

Eğer 5V güç aparatı olmadan görüntü alabileceksem 5V olmayan bir veya birkaç model, 5V illaki olması gerekiyorsa da veya her ihtimale karşı 5V güç aparatlı bir model almamı tavsiye edersen de yine birkaç model önerilerini rica edeceğim. Hayırlı geceler. @Furkan17TR
Sorsaydın keşke :)

Ben PS3'de direkt aldım harici güç kaynağı olmayan bir HDMI to VGA + Sound bir adaptör ile kullandım. Ama benim monitörümde VGA, kötü bir grafik veriyordu. O yüzden söküp attım.

Dene, internetten alma, bir milyoncu tarzı dükkanları gez. Ben öyle yaptım. Çalışmazsa geri iade edersin, ama internetten alırsan iade kısmı ohooo.

CECHA 12 diye bir şey görmedim. Eğer bahsettiğin model CECHA ise, ilk çıkan, %99 bozulan PS3. Tam koleksiyonluk. PS1/2 açar.

Ama kesinlikle cihazın ısınma sorunu, fan sesi vs olmaması lazım. Aldıktan sonra kesinlikle bilen birisine temizlettirip, termal ped ve macunları yenilenmeli, cihazda toz bile kalmamalı.

Sadece bu şekilde alıp kullanabilirsin. Ama bu ilk çıkan model, elinde patlama olasılığı yüksek.

2006'da çıkan CECHA serisinden. Satan adam GeT açmıyor, video istiyorum atmıyor, yalan mı söyleyeceğiz vb. diyor. GTA 5 videosu istedim, atarım fakat fiyatı 650 yaparım dedi. Satıcı hiç güven vermiyor. 14 yıldır sorunsuz durduğunu iddia etti. Öyleyse almayayım değil mi?

2006'da çıkan CECHA serisinden. Satan adam GeT açmıyor, video istiyorum atmıyor, yalan mı söyleyeceğiz vb. diyor. GTA 5 videosu istedim, atarım fakat fiyatı 650 yaparım dedi. Satıcı hiç güven vermiyor. 14 yıldır sorunsuz durduğunu iddia etti. Öyleyse almayayım değil mi?

Sakın alma dostum.

Ben PS3'de direkt aldım harici güç kaynağı olmayan bir HDMI to VGA + Sound bir adaptör ile kullandım. Ama benim monitörümde VGA, kötü bir grafik veriyordu. O yüzden söküp attım.

Dene, internetten alma, bir milyoncu tarzı dükkanları gez. Ben öyle yaptım. Çalışmazsa geri iade edersin, ama internetten alırsan iade kısmı ohooo.

Öncelikle yanıt için teşekkürler. Gece gece çok uzun yazıp 'Gece gece bu neyin kafasını yaşıyor' durumunu yaşatmamak için direkt durumu anlattım:)

Geçen sene Friday son günü Amazon.com.tr üzerinden Xbox One S 1 TB çift kol ve 2019 bundle setini tam 20 adet olarak satışa sunduklarında şansa 1649 TL fiyata denk getirip almıştım. Samsung NU7100 4 K LED TV ile kullanıyorum. Kablo olarak içinden çıkmıştı sanırım bir adet HDMI High Speed kendi kablosunu bağlamıştım. Yakın zamanda Paugge markasının HDMI 2.1 kablosunu alıp bağlantıyı bu kablo üzerinden kurdum. Çok bir şey değişti mi derseniz pek emin değilim açıkçası:) Kendi kablosuyla da görüntü gayet iyiydi. Zaten totalde son 1 aya kadar nerdeyse 100-150 saat falan kullanmışımdır. Mortal Combat X, Tomb Raider, Batman, PES 2019, PES 2020, Forza Horizon 4, Marvel vs Capcam: Infinite, F1 2018, Devil May Cry 5 ve Dishonored 2 oyunlarına bakmışımdır. Genellikle bu zamanı PES 2019 ve PES 2020 oyunlarında harcamışımdır. Diğer oyunları çok kısa oynadım. Son 1 aydır Devil May Cry 5 ve Dishonored 2 oyunlarını oynuyorum. Özellikle Devil May Cry 5. Hatta 16. bölüme gelmiştim geçenlerde neredeyse oyunu bitireceğim:) Fakat son zamanlarda Dishonored 2 oyununda değil de Devil May Cry 5 oyununda farkına vardığım görüntüde bazı sahnelerde hafiften karıncalanma gibi yani o tertemiz berrak ekran aralarda gidiyor gibi oluyor. Zaman zaman da donma gibi değilde takılıyor hissiyatı oluyor. Bana sanki biraz bu yeni aldığım Paugge HDMI 2.1 kablodan sonra oldu gibi gelmişti de. Bu durumun sebebi yeni kablo olma ihtimali var mı diye sormak istedim. Yoksa zaten çözünürlük olarak maksimum FHD belkide bir tık altını destekleyecek X box One S konsolun 4K LED TV ile görüntü vermesi bile normalde süper. Bazı oyunlarda gerçekten görüntüler ekstra mükemmel. Eski kabloyu takıp göz seçiciliğiyle belki anlarım diye düşündüm fakat sonradan çözünürlük mevzusu aklıma gelince hazır yazıyorken bunu da sormuş olayım.

Burada da şöyle bir sorun var ya da ben tam olarak işleyişi bilmediğimden bana sorun gibi geldi. Konsolu ilk aldığımda 3 aylık 5.90 TL fiyata Ultimate üyelik almıştım. Bu üyelik Şubat başı gibi bitti. Bende o tarihten beri yeni üyelik almadığımdan konsolu neredeyse hiç açmadım. 3 hafta önce bir üyelik alıp hem konsolun kendisini güncellemesini hemde arada oyunlara bakmak istedim. Kampanya olarak 1 ay 5.90 Ultimate vardı. Bende kampanyadan faydalanabilmek için farklı bir mail adresinden 1 aylık bu paketi aldım. Fakat önceden Game Pass uygulamasında ücretsiz olan ve indirip yüklemiş olduğum oyunları Shadow Of Mordor, Tomb Raider ve Tom Clancy The Division oyunlarını açamadım. 'Oyunu satan alan veya uygulamayı yükleyen hesapla oturum açın veya oyunun deneme sürümünün süresi dolduysa oyunu Microsoft Store' dan satın alın.' hatası veriyor. Yeni üyeliğimle bu hatayı verince eskisini de silmemiştim zaten hemen eskisiyle de oturum açtım. Onunla da denediğimde yine aynı hatayı aldım. Akabinde Game Pass oyunlarını kontrol ettiğimde bu sorunu yaşadığım yukarıdaki oyunların Game Pass ücretsiz oyunlar listesinden çıkartıldığını fark ettim. Sebebinin Game Pass ücretsiz oyunlar listesinden çıkmış olduğunu düşündüğümden de üstelemedim. Fakat eğer dersen ki hiç uğraşma o oyunlar tekrar Game Pass ücretsiz oyunlar listesine eklenmeden oynayamazsın bende boşuna hafızada yer kaplamasınlar diye sileyim gitsin. Zaten Batman tüm seriyi silmiştim fakat ona rağmen 250 GB falan yer kalmıştı en son. Daha RDR 2 indirmedim:)

PS3 ile ilgili olarak ise, aslında hep kullandığım masaüstü bilgisayarımdaki monitör Samsung 24F396 FHD VA 60-72 HZ 4 MS 8 BİT HDMI çıkışlı ve single ilerlemeli hikaye oyunları oynayabilmek adına çok uygun bir monitör. Fakat kutusu ve her şeyini düzgünce saklamama rağmen uzun yola götürmek istemediğim için çok nadir kullandığım 2. masaüstümün 12 yıl önce satın aldığım Samsung 19 LCD SyncMaster932NPlus 5 MS 60 HZ 1280X1024 monitörüm ile görüntü olarak netlikle ve genel olarak çok bir problem yaşayacağımı düşünmediğimden PS3 konsolu eski monitörümle kullanmak istiyorum.

Amazon.com.tr sitesinden zaten alışveriş yapacağım için aradan işimi görecek ve indirimli bir model bulabilirsem hem kısa zamanda ürün elime de ulaşmış olur. Olmadı destekten garanti olsun diye ürünü neden aldığımı ve problem olması dahilinde iade edip edemeceğimi sorup ona göre siparişini veririm. Alta bazı modeller paylaşacağım. Yorum olarak farklı sitelerden de satın alan kullanıcıların yorumlarına az çok baktım fakat memnun olanda var olmayanda. Net bir karara maalesef varamadım. Senin bu modellerle ilgili tavsiye ve fikirlerini merak ediyorum.

PS3 alalı yaklaşık 6 ay olacak. Almadan önce de arkadaşımla beraber yaklaşık 5-6 ay sık sık oyun oynamıştım zaten. Sık sık dediğim haftada 6 gün akşamları 3-5 saat, bazen haftada 4 gün akşamları 3-5 saat olarak oynamışızdır. Arkadaşımda dükkanına fazladan PS4 almak istediğinden arada belki satabileceğinden bahsediyordu. Bende çok daha öncesinde incelediğim senin konuları sık sık bu süreçte takip ettim. Fakat en fazla fan sesi çok fazla aşırı var mı veya çok aşırı ısınma yapıyor mu diye 3-4 saat oynadıktan sonra altına dokunup bazende kulağımı dayayıp kontrol ediyordum. Ayrıca şöyle de bir durum var bu kadar uzun zaman boyunca oynadık, dediğim gibi 3-4-5 saat oynuyoruz bir problem olsa zaten anlardım herhalde. Sorduğumda içinin hiç açılmadığını söylemişti fakat Multimanlı:) Konularını takip ettiğim kadarıyla Multiman yüklemek için zaten her türlü içinin açılması gerekiyor. Benim arkadaş teknolojiyle ilgili hiç bir şeyden anlamaz. Tamircisi var PS4 kolları bozuldu mu, cihazlarda en ufak bir problem olsa veya televizyonlarda hemen tamircisine verir. Tabii ki de bilerek mi bilmeyerek mi içi hiç açılmadı hiç bir işlem görmedi dedi orasını bilemiyorum. Haliyle ürünü çok uzun zaman oynayınca bende içini hiç bir yere kontrol ettirmedim. Söylediğim gibi sadece fan sesi ve uzun oyunların sonucu elimi kasanın altına sıcak bölgeye temas ettirdim. Şu an PS3 konsolu açıp tam olarak hangi sürüm yüklü ne yüklü diye bilgi vermek isterdim fakat monitör olarak maalesef sadece şu an yazdığım bilgisayarın monitörünü PS3 ile HDMI aracılığıyla rahatlıkla kullanabiliyorum. Sen yine benim konsolla ilgili nerelerden nelere bakmam gerektiğini söyleyebilirsen eğer cevabından sonra ekranı PS3 takıp bakıp istediğin bilgileri söyleyebilirim.

Genellikle PES 2016-2017 hatta 2018 bile oynadık. Bunun dışında çok uzun zaman NBA 2K18 oynadık. Oyunları boyut olarak yanlış hatırlamıyorsam HDMI üzerinden FHD LED TV 40 Inch bir televizyonda oynamıştık.

Konu çok uzun oldu biliyorum fakat sorular tek tek olunca çok daha uzuyor. Bu sebeple vaktin uzununu kendimden alıp daha rahat cevap verebilmen adına mümkün olduğu kadar detaylıca ve eksiksiz yazmaya çalıştım. Elimden geldiğince çok fazla karışık olmaması için sabahtan beri aralıklarla düzenleyip ancak yazabildim:)

@Furkan17TR CECHA serisi satan adam GeT açmış, 420 liraya alınır mı? Sıkıntı olursa iade ederim değil mi?

GeT üzerinden sıkıntı yaşaman mümkün değil hatta satıcıyı bile dolandırabilirsin(yapma ama).

Satıcı uğraşırsa, öyle bir tokatlar, mahkemelerde kendini savunmak zorunda kalırsın. O savunma de yetmez, öyle bir kanıt sunarım mahkemeye, tüm masraflar sana kilitlenir, sende parandan olmuş olursun.

Ama genelde GET ile uğraşmıyor dolandırıcılar. Daha çok EFT yaptırıp engelliyor.

Geri
Yukarı