[Rehber] Kırık PS3 kullanıcılarına tavsiyeler

Furkan17TR

Megapat
Katılım
6 Mart 2017
Mesajlar
5.263
Çözümler
30
Beğeniler
4.681
Yer
Merkez/ÇANAKKALE
Merhaba. Ben Furkan.

Bu yazımda sizlere kırık (CFW'li) PS3 kullanıcıları için vereceğim tavsiyeleri yazıyorum.

1-) TempMON

TempMON indirmek için buraya tıkla.
Temp_MON.jpg


TempMON nedir?

Size ilk olarak şunu söylemeliyim. Hiç PS3'ünüzü açıp dinlediniz mi? TV'nin sesini kapatıp sadece PS3'ün sesini. Ben dinledim. Ve PS3 açıldıktan 2-3 dakika içinde fanlarını döndürmüyor. Gerçekten fan sesi 0.

Şimdi size CELL ve RSX hakkında konuyla ilgili olarak bildiklerimi anlatacağım.

CELL mimarisi, sizin bildiğiniz PC(X86) mimarisinden farklı. Teknik olarak yaptıkları aynı ama bambaşka bir mimari. Normal PC mimarisinde işlemci en fazla 95 dereceye kadar ısınabilir. Sonra kendini kapatarak kontrol altında tutar. Ama CELL mimarisi için 95 derece efil efil normal bir sıcaklık.

PS3'te Sony, sessiz bir oyun deneyimi için makina ısınsın, anakart çatlasın, tüm plastikler erisin ama fan sesi çıkmasın diye ayarlamış. Makina 80 dereceye kadar fanlarını döndürmeye tenezzül bile etmiyor. 85-90 derecede fanlar dönmeye başlıyor ve sıcaklığı 80-100 derece arasında tutuyor. Tabii bu 1 saatlik kullanımda. Siz 3-4 saat oynarsanız bu sıcaklık 90-105 hatta 100 derecenin bile üstüne çıkıyor. Zaten tehlikeli olan sıcaklığa geldiği zaman PS3 kapatıyor kendini.

Ama önemli nokta şu, makina sıcaklığı hep 80-90 arasında tutuyor. Aşırı kullanımda 90-100 arası. Ki Sony bile kullanım klavuzunda yazmış. Aletle 1 saatin üstünde oyun oynamayın. 1 saat oynadıktan sonra 15 dakika ara verin. Kalkın gezin. O aralıkta oyunu kapatırsanız zaten kendini soğutur makina. Böyle böyle 15 dakikalık aralarla en uzun kullanım ömrüne sahip olursunuz.

Ama siz sürekli, 4 saat 5 saat, hatta bütün gece PS3'te oyun oynarsanız, siz duymasanız bile Cell işlemci orada ağlıyor. Ve lehimler yanlış bilmiyorsam 120-130 derecede eriyor. Söylemiştim, PS3 80-90-100 derece arasında çalışıyor. Orta olsun 90 olsun. 90 derece nerede, 120 derece nerede. Lehimler erimemesi lazım. Siz tüm gece oyun oynarsanız o 90 derece ısı (sıcaklık demiyorum. ısı) çok daha etkili oluyor. Ve saatlerce oynadıkça o lehimler tek tek eriyor. Ve sen makinayı kapatınca o lehimler soğuyor. Ve çatlıyor. Merhaba RLOD hatası.

Şimdi dedim. 80-90 derecelerde çalışıyor makina. Peki TempMON ne yapıyor?

TempMON, sıcaklığı 70 dereceye sabitliyor. Fanını kendisi otomatik olarak ayarlıyor. Ve 70 dereceyi geçmesine izin vermiyor. 60-70 derecelerde geziniyor. Ve bu mükemmel bir sıcaklık. 70'i geçtiği zaman fan hızını arttırıyor ve 60 dereceye düşürüyor. Fanını yavaşlatıyor, 70'in üstüne çıktığı zaman tekrar bir hızlanma ve 60'a düşürme. Böyle böyle gidiyor.

Ve emin olun, bu sadece benim değil. Gidin PS kafelere. Hepsinde bu program olmasa da, illa bir fan kontrol programı yüklü olacaktır. Gidin görün. Bu işlem cihazın ömrünü en az 2-3-4 yıl uzatıyor. Çünkü tehlikeli sıcaklıklara ulaşmıyor. Serin serin oynuyorsunuz. Bende 2004B model bir makina var. Ben bazen duyuyorum. Ama fark etmez benim için. Fan sesi duyarım, önemli değil.

2-) PSN Patch V2017.02B

244.png


PSN Patch indirmek için tıkla.
PSN Patch nedir?

PSN Patch, kırık PS3 kullanıcılarının kullanmak zorunda olduğu, kullanılmadığı zaman içinize evlat acısı gibi, sanki içinize öküz oturmuş gibi his bıraktıran PSN hesabı ve cihazın banlanması durumunu yaşarsınız.

Bu programın amacı, kırık PS3 kullanıcıları için fake IDPS kullanarak, cihazın banlanma olasılığını en düşüğe çekiyor. Bakın, dikkat edin. %100 gizlilik, stealth demiyorum. Sadece banlanma riskini düşürür.

Bu programı kurup başlatıığınız zaman multiman açılmaz. Tüm yüklediğiniz programlar açılmaz. Çünkü, PS3'ün CFW'sini devre dışı bırakır. OFW taklidi yapar. Tıpkı Doğan görünümlü Şahin gibi :)

Mesela, ben bu programı kullanmadım. Benim başıma ne gelir?

Sony artık PS3'leri takmıyor. Amaan. Ne yaparsa yapsınlar kafasındalar. Ha keza oyun geliştiriciler de aynı şekilde. Ama bazı oyunlar tam bir CFW katili. COD, PES, FIFA, BF. Bunları oynamayın zaten de.

Cihazınızın IDPS'si belli. MAC adresi belli. Giriş yaptığınız PSN hesabı belli. Eğer sunucular, sizin CFW kullanıcısı olduğunuzu tespit ederse, direk cihazınıza ban. Hesaba ban. MAC adresine ban. TAK TAK TAK. Acıma yok.

Bu durumda ne olur? Bir daha PSN'e bağlanamazsın. MP oyun oynayamazsın. Atariden farkı kalmaz o zaman. Ama normal hikayeli oyunları oynarsın. Başka bir şey yok. Birde kırık cihazda online için farklı bir PSN hesabı açın. Oyun satın aldığınız hesap değil. Çünkü o zaman o oyunlarda yalan oluyor.

3-) En iyi CFW: REBUG REX
Rebug 4.81.2 with Cobra 7.50 PS3 CFW and Toolbox 2.02.12.jpg

REBUG REX Nedir?

REBUG REX, en kaliteli, en rafine, en sağlam, en temiz, kullanıcıya, yani bize, en çok yetki veren CFW'dir. Cihazın üstünde tam hakimiyet kurarsınız.
Ve REBUG'un bir Tool Box yazılımı var. Yani müthiş bir şey. Klasik oyunu kopyala ve oyna kullanıcısından çok, biraz daha derine inen kullanıcıların kurduğu bir CFW.

Hani bazı hacker kardeşlerimiz ilk olarak Kali Linux yükler ya. İşte PS dünyasının Kali Linux'u bu. REBUG REX.

REBUG versiyonları kendi resmi websitesinden indirebilirsiniz

REBUG sitesine gitmek için tıklayın.
4-) En temiz Manager programı: MultiMAN
ps3-multiMAN-Türkiye-nedir-turkce-kurulumu-nasıl-yapilir-resimli-anlatim-son-versiyon-kurulur.png


Multiman nedir den önce şunu sormalıyız, Manager programı nedir?

Manager programı, en temelinde korsan oyunu çalıştırmamıza yarayan programdır. Manager olmadan oyunu çalıştırırsak, %90 lisans hatası yeriz ve oyun çalışmaz.

Multiman; diğer manager programlarından ayıran en önemli özelliği, logoda da bulunan özelliği. Multiman, kendi içinde ufak bir işletim sistemiyle geliyor :). Neredeyse bir PC gibi kullanabiliyorsunuz. Oyun modlama, kopyalama, düzenleme, silme, kesme işlemini yapabiliyorsunuz. FTP sunucusu içinde. Programı açar açmaz hemen *:21 portunu açıyor ve dinlemeye başlıyor. Geriye dönük uyumlu.

MultiMAN PKG indirmek için tıklayın.

Arkadaşlar benden bu günlük bu kadar. Yarın da çok detaylı olarak 2.el PS3 alırken dikkat edilmesi konusuna değinmek istiyorum. O kadar derin bir şekilde anlatacağım ki işlemcideki transistör ve nanometresine kadar ineceğim. Kesinlikle PS3 seven ve kullananların keyifle okuyacağı bir yazı olacaktır.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

Akad

Decapat
Katılım
18 Haziran 2017
Mesajlar
11
Beğeniler
5
Aslında bilgisyar alacaktım fakat oynayacağım oyunlar genelde ps3 oyunları olduğu için ps3 almaya ynelmiştim fakat bu ısınma sorunundan dolayı ömrünün kısa olmasından korkuyor idim bu yazı ilaç gibi geldi yarınki yazıyı merakla bekliyorum ellerine sağlık tabiki korsan desteklemiyoruz ama bugünkü dolar kurunda nasıl orjinal oyun alalım öğrencileri biraz düşünün :)
 

ProfTech

Kilopat
Katılım
30 Eylül 2014
Mesajlar
4.606
Çözümler
6
Beğeniler
3.227
Ben de FP laptop alıp yanına da PS4, PRO veya Xbox S, X almak istiyorum nelere dikkat etmeliyim hangisinde BF 1 Revulation daha rahat ve güzel grafikler de hem de ucuz alabilirim. Bununla ilgili konunu bekliyorum. Ellerine sağlık. :)
 

Kavin

Kilopat
Katılım
14 Temmuz 2016
Mesajlar
2.131
Çözümler
1
Beğeniler
1.510
Yer
Murciélago
Muhteşem rehber:) Umarım ileride silinmez. 2.el PS3 konusunu bekliyorum :)
 
KS
Furkan17TR

Furkan17TR

Megapat
Katılım
6 Mart 2017
Mesajlar
5.263
Çözümler
30
Beğeniler
4.681
Yer
Merkez/ÇANAKKALE
Muhteşem rehber:) Umarım ileride silinmez. 2.el PS3 konusunu bekliyorum :)

2. el PS3 konunuzu bekliyor olacağım. Almayı düşünüyorum.:)
Şimdi yayınladım 2.el konusunu. Bakalım onaylandığı zaman görürsünüz.
Hocam şimdi forumda korsan yasak ne desem bilemedim ama güzel rehber :D

Dostum, jailbreak yada bizim dilimizde kırma işlemi, bizim doğal hakkımız. Tabii ben korsanı desteklemem. Destekleyeni de anlamam. Ama 50 lira verip aldığım oyunu yedeklemek hakkım değil mi? O CD'ye bir şey olursa o 50 lira çöp.

O 50 lirayı Sony karşılamıyor. Olan bize oluyor. Sırf bu yedekleme için bile multiman yüklenir.
 

ripsivis

Hectopat
Katılım
14 Eylül 2016
Mesajlar
188
Çözümler
1
Beğeniler
89
Şimdi yayınladım 2.el konusunu. Bakalım onaylandığı zaman görürsünüz.


Dostum, jailbreak yada bizim dilimizde kırma işlemi, bizim doğal hakkımız. Tabii ben korsanı desteklemem. Destekleyeni de anlamam. Ama 50 lira verip aldığım oyunu yedeklemek hakkım değil mi? O CD'ye bir şey olursa o 50 lira çöp.

O 50 lirayı Sony karşılamıyor. Olan bize oluyor. Sırf bu yedekleme için bile multiman yüklenir.
2. El PS3 konusu açıldı mı hocam?
 

Yeni konular

Yukarı