Rehber Windows 10 performans arttırma + %100 disk sorununu giderme + internet hızlandırma

Merhabalar,

Yazdığınız ilk 5 maddeyi yaptım ve 78FPS'den 86FPS'ye 9 yıllık bilgisayarım ile çıktım. Ancak yazılım geliştiricisiyim ve Windows Search'ı çok yoğun kullanmak zorundayım. Arada ne kadar FPS farkı olur? (Şu anda deneyemediğim için soruyorum).

Elinize sağlık bu arada. İlk 5 madde dışındaki şeyleri yapsam çok fark yaratır diye düşünüyorum. Teşekkür ederim.

Merhabalar,

Yazdığınız ilk 5 maddeyi yaptım ve 78FPS'den 86FPS'ye 9 yıllık bilgisayarım ile çıktım. Ancak yazılım geliştiricisiyim ve Windows Search'ı çok yoğun kullanmak zorundayım. Arada ne kadar FPS farkı olur? (Şu anda deneyemediğim için soruyorum).

Elinize sağlık bu arada. İlk 5 madde dışındaki şeyleri yapsam çok fark yaratır diye düşünüyorum. Teşekkür ederim.

#2 ve 3 olarak devam ettireceğim bunlardan sonra FPS'niz 100 üstünde olur diye düşünüyorum :)

Bunları yapsak bir sıkıntı çıkma ihtimali var mıdır hocam.

Yok hocam tamamen güvenilir ayarlar paylaşıyorum :)
Eğer kullandığım programlama dilinde Windows hizmetleri ile oynayabilirsem bunu otomatik yapacak bir program bile yazabilirim :)

Sayenizde YouTube içerik üreticiliğine başlayacağım gibi görünüyor.

İsterseniz ben sizin bilgisayarınıza TeamViewer ile bağlanıp hızlandırayım #2'yi beklemeden.

Son düzenleme:
Windows 10 disk kullanımı azaltalım:
  • Windows + r tuşlarına aynı anda basalım ve karşımıza çıkan sekmeye services.msc yazıp enterleyelim.
buradan :
  1. Windows Update
  2. Windows hata raporlama
  3. Windows Search
  4. hızlı Getirme/Superfetch
  5. arka plan akıllı kaldırma ilkesi
hizmetlerine sağ tık yapıp durduralım ve seçeneceklerden devre dışını seçip uygulayalım.

nihai güç performansını ekleyelim:

• Windows PowerShell'i yönetici olarak çalıştırın.
  • powercfg -duplicatescheme E9A42B02-D5DF-448D-AA00-03F14749EB61 komutunu kopyalıp PowerShell'e yapıştırın.
  • denetim Masası\Tüm denetim masası Öğeleri\Güç seçenekleri kısmına gelip nihai Performans'ı seçin.
regedit ile disk kullanımını düşürelim ve internet hızlandıralım:
  • Windows + r tuşlarına aynı anda basalım ve karşımıza çıkan sekmeye regedit yazıp enterleyelim.
  • karşımızdaki sekmede HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Current version kısmına gelip sağ tık yapıp yeni dword 32 Bit'e tıklayalım maxconnectionsperserver ismini verip çift tıklayalım değeri 16 yapalım ve yeniden dword oluşturup MAXCONNECTIONSPER1_0SERVER ismini verip değeri 16 yapalım.
  • tekrar regedit HKEY_LOCAL_MACHINE\System\currentcontrolset\control\Session Manager\memory management\prefetch parameters kısmına gelip enableprefetcher ve enablesuperfetch değerlerini 3 yerine 1 ile değiştirelim.

QoS bant genişliğini kaldıralım:

• Windows + r tuşlarına aynı anda basalım ve karşımıza çıkan sekmeye gpedit.msc yazıp enterleyelim.
  • bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >QoS paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla kısmına gelip etkin hale getirelim ve değeri 0 yapıp kaydedelim.
arka plan uygulamalarını durdurularım :
  • başlat'tan ayarlar uygulamasını açın (start + ı kısayolunu kullanabilirsiniz)
  • gizilik seçeneğine tıklayın, sonra soldaki menüden arka plan uygulamaları'na tıklayın
  • burada yüklü olan tüm modern uygulamaların listesini göreceksiniz, dilediğiniz uygulamaların arka planda çalışmasını buradan engelleyebilirsiniz.
  • dilerseniz tüm modern uygulamaların arka planda çalışmasını en üstte bulunan "uygulamalar arka planda çalıştırılsın" seçeneğini kapatarak engelleyebilirsiniz.

DNS ekleyelim:
  • denetim masasını açın. Ağ durumunu ve görevleri görüntüle simgesine tıklayın.
  • mevcut internet bağlantınızın üzerine tıklayın.
  • özellikler butonuna tıklayın.
  • ınternet protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)’ü seçin. Özellikler butonuna tıklayın.
  • aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan butonuna basarak.

• Kod:
    8.8.8.8.
    8.8.4.4

Kodunu yazalım ve Tamam'a tıklayarak işlemimizi tamamlayalım.

bilgisayarınızı yeniden başlatın. #2 gelmesini isterseniz belirtin :)

Arkadaşlar, Allah sizi inandırsınç yukarıda gösterilen her şeyi yaptım hava bu bilgisayarımda en ufak bir iyileşmeyi sebebiyet vermiyor. özellikle %100 disk kullanımı problemi çözmüyor. Bunu yabancı sitelerden araştırarak buldum. Yukarıdaki yöntemler sadece belki normal çalışan diskinizin performansını arttırmaya yarayabilir ama %100 disk çalışma problemi benim başıma çok ağrıttı çonun için burada yardımcı olmak istiyorum. SSD ara sıra %100 çalışarak bilgisayarın kitlenmesine sebebiyet oluyordu. Bu sorunun asıl çözümü eğer Windows'u Windows 10'u UEFI. Modunda flash bellek üzerinden kurduysanız ve bu sorunu yaşıyorsanız büyük ihtimalle BIOS'tan achi modu etkin etme mişsiniz demektir. Windows kurmadan önce BIOS'tan o modu etkin etmeniz gerekirdiç şimdi kafa karıştırmak istemiyorum, kurulumdan sonra akhi modu etkin kılmayı internetten aratabilirsiniz. Çok ufak bir çalışma ama dikkatli olunması gerekiyor. Regeditnden bazı ufak değişimler yapılması lazım onun için iyi araştırın bu kesinlikle çözüyor, diğer çözümler sadece SSD derin performansını arttırır o kadar.

Arkadaşlar Allah sizi inandırsın yukarıda gösterilen her şeyi yaptım hava bu bilgisayarımda en ufak bir iyileşmeyi sebebiyet vermiyor özellikle %100 disk kullanımı problemi çözmüyor bunu yabancı sitelerden araştırarak buldum yukarıdaki yöntemler sadece belki normal çalışan diskinizin performansını arttırmaya yarayabilir ama %100 disk çalışma problemi benim başıma çok ağrıttı onun için burada yardımcı olmak istiyorum. SSD ara sıra %100 çalışarak bilgisayarın kitlenmesine sebebiyet oluyordu. Bu sorunun asıl çözümü eğer Windows'u Windows 10'u UEFI. Modunda flash bellek üzerinden kurduysanız ve bu sorunu yaşıyorsanız büyük ihtimalle BIOS'tan achi modu etkin etme mişsiniz demektir Windows kurmadan önce BIOS'tan o modu etkin etmeniz gerekirdi şimdi kafa karıştırmak istemiyorum kurulumdan sonra akhi modu etkin kılmayı internetten aratabilirsiniz çok ufak bir çalışma ama dikkatli olunması gerekiyor. Regeditnden bazı ufak değişimler yapılması lazım onun için iyi araştırın bu kesinlikle çözüyor diğer çözümler sadece SSD derin performansını arttırır o kadar.

Aynı şeyi ben denediğimde fayda etti devamı gelecek onları da yaparsınız düzelir.

Yeni konular

Geri
Yukarı