Rekabetçi oyunlardaki Hz farkı etkisi

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu iki videoyu inceleyerek özellikle 60 ve 144 Hertz arasında bariz bir fark olduğunu görebilirsin.
Şu Valorant videosundan hiçbir şey anlaşılmaz. Direkt olarak pc kaydını koymuş. Video 60fps. Monitörü çekmesi gerekiyordu dışarıdan slow mo olarak.

Oyunda akıcılığı FPS'de çok etkiliyor. Mesela bende eskiden çok kötü bir işlemci vardı. CS:GO'da 80-100 arası FPS alıyordum. Monitörüm 75 Hz olmasına rağmen kasıyor gibi hissettiriyordu. Sonra işlemcimi değiştirdim 200 FPS almaya başladım. 80-100'e göre 200 çok daha akıcı hissettirdi. Yakın zamanda da 16 GB çift kanala geçtim, ufak droplar azaldı ve FPS'im de biraz arttı. Artık çok akıcı geliyor FPS 200'ün altına düşmüyor. Yani demek istediğim monitörüm 75 olmasına rağmen aldığın FPS'de çok önemli. Max 60 FPS görüyorum diyorsun oyunda çoğu zaman 60'ın altına düşüyordur. Öyle oynamak da büyük bir başarı. Tabii öyle aldığın keyif de azalıyor. Oyun özünde pay to Win olmamasına rağmen ülkemizde çoğu kişide ekipmanlar ve sistem kötü olduğu için 2-0 geride başlıyorlar. 2016'da bende de sizin gibi bir PC vardı 60 FPS'i zor alıyordum. En fazla nova 1'i görmüştüm. O PC'yi satıp internet kafede oynamaya başladım. Orada 144 Hz Curved monitörler, 1060'lı sistemler ve Razer setler vardı. İnternet kafede kısa bir sürede DMG'ye kadar çıktım. Maalesef durum böyle yakın zamanda da düzelmeyecek 🙁. Belki ekipman ve sistemin önemli olduğu oyunlar yerine tek kişilik hikayeli oyunlara yönelebilirsiniz.

Hele ki Avrupa sunucusuna adım atamıyorum. Adamlar bir aylık maaşlarıyla 240 Hz + RTX3060 sistem dizdikleri için üzerine bir de 5 ms oynuyorlar :D vallahi Valorant'ı arkadaşlarımla oynuyorum sadece açıkçası o yüzden çok takmıyorum kafayı arkadaşlarımla girdiğim için 10 vursam bile eğleniyorum oyunun tadını çıkarıyorum, şakalaşıyoruz falan filan.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum anlatayım hemen durumu,öncelikle 165hz kullanıyorum ben de CoD için fakat senin durumun farklı.CS ve Valo gibi oyunlar sistemi çok yormadığından ve rekabetçi arenaya göre daha fazla dizayn edildiği için böyle değerlerin orada daha çok değer görmesi normal,mesela takip ettiğim CODLEAGUE de bu sene artık PCler üstünden sırf bu durum var diye yapılıyor,önceden konsollaydı ama şu an kendileri 240hzle oynuyorlar,144le 240 veya 360 arasında fark var mı bilmiyorum fakat 144 böyleyse onlar nasıldır yani.Günümüzde her şey evrimleştiği gibi oyunlar da değişiyor,örnek olarak bakacak olursak artık Battle Royale FPSin yerini almaya başladı yavaştan,ileride de 1000hz falan konuşucaz sanırım.Önceden monitörlerin input lag yaptığını falan da bilmyiorduk,hz değerini kim bulduysa harbi iyi yapmış,rekabetçi oyunları böyle oynamazsan biraz dezavantajın oluyor,çağa ayak uydur ve hz değerini öv geç hahah

Yeni konular

Geri
Yukarı