Rekabetçi oyunları düşük çözünürlük ve DPI'da oynamak ne kadar mantıklı?

0zZ

Hectopat
Daha fazla  
Geçen gece kızımla yeğenim FPS tarzı bir oyun oynuyorlar, yaşları 17-16. tesadüf eseri monitörlerini gördüm bir şey sorarken (bu arada yaşım 47, aktif olarak oyun oynuyorum 25-30 senedir).

İğrenç bir çözünürlük. Bu nedir diye meraklandım zira monitör 2K, 165 Hz 27 inç. Baba, CS:GO Valorant vb. gibi oyunlar böyle oynanıyor dedi. Allah Allah, 6-7 senedir seviye düşüklüğü nedeni ile FPS tarzı oyunları oynamıyorum. Ama öncesinde çok ciddi ekipman ve ayarlarla oynamışlığım var. Bizim zamanımızda tamam ama şu an gelinen noktada hala garip çözünürlükler? Gençler daha iyi bilir dedim ama meraklandım da. Biraz araştırdım konuyu nette, hem yerli hem yabancı kaynaklarlardan, forumlardan.

Örneğin; CS:GO için mouse 400/800 DPI, oyun içi hassasiyet 1-3 arası. Çözünürlük 1024x768 veya türevleri gibi sonuçlar ortaya çıktı. Birçoğunda monitör büyüklüğü ve Hz ile ilgili bilgi yok ama e-spor mantığı ile 24 olduğunu düşünüyorum. Ve birçok oyuncu bu değerleri alıp uygulamış, özellikle FPS çok arttı gibi yorumlar okudum.

Zamanında uç noktada hardware ile de ilgilendiğim için bazı değerler mantık olarak oturmadı kafamda. Bu mantıkla profesyonel olarak konuya hakim ve yaş itibari ile süreci daha iyi takip eden kardeşlerimden anlamam adına teknik destek istiyorum.

Örnek: Şu an aktif olarak kullandığım 2 masaüstü mevcut. Biri tamamen iş amaçlı, diğeri oyun bazlı. İş için olanda oyun oynamıyorum, oyun için olanda oyun dışında başka hiçbir aktivitem yok.

Oyun temelli olan; Ryzen 7 5800X, RTX 3080 Aorus, 7800 GB SSD, 32 GB 4000 MHz RAM, Razer mekanik klavye, Razer mouse ve mouse pad, monitör olarak 27 inç 2K 165 Hz Curved ASUS ROG.

Yazılanları denedim kabaca, tavsiyeleri. Dip Total'de ekmeğini oyun oynayarak kazanan e-sporcu değilim, iyi oynamaya çalışan bir ev kullanıcısı olarak görüyorum kendimi.

400/800 DPI mouse ayarlarına aldığımda 27 inç bir monitörde oyun içi hassasiyet ayarlarını çok çok yükseltsek bile oyun oynamak imkansız zira ekranın genişliğine yetişemiyorsunuz. 1200 DPI'da bile yine standart ayar olan 2,5 hassasiyet ile oynamanız gerekiyor.

4:3 ekran, 1280x768 çözünürlük veya alternatifleri ile de 15 sene önceye dönüyor görüntü.

İş için kullandığım monitör ise 4K, 75 Hz, ve 32 inç. Merakla bunda da denedim birkaç detayı.

Çözünürlüğü düşürerek, vurulacak hedefin arttırıldığı anlatılıyor bu tip yaklaşımlarda ve FPS artışı.

Sistemimizde bir FPS artışına ihtiyacımız yok ise ve kullandığımız monitör çözünürlüğü monitörün ebatını destekliyor ise (27 inç için minimum 2K olması gereksinimi gibi) yine de bu tip oyunları düşük çözünürlükte ve DPI da oynamak ne kadar mantıklı? Sorum bu.

İnsanların birçoğu ve gençler PC'yi sadece oyun oynamak için kullanmıyor. Ders çalışıyor, sörf yapıyor, müzik dinliyor, video film izliyor. Sadece FPS oyunları için 24 inç almak istemez kimse diye düşünüyorum. 27 ve yukarısı tercihi görüyorum çevremde.

Şimdi bu arkadaşlar FPS oyunlarında direk 3/0 geride mi başlıyor? Zannetmiyorum. Bu konuda teknik anlamda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçen gece kızımla yeğenim FPS tarzı bir oyun oynuyorlar, yaşları 17-16. tesadüf eseri monitörlerini gördüm bir şey sorarken (bu arada yaşım 47, aktif olarak oyun oynuyorum 25-30 senedir).

İğrenç bir çözünürlük. Bu nedir diye meraklandım zira monitör 2K, 165 Hz 27 inç. Baba, CS:GO Valorant vb. gibi oyunlar böyle oynanıyor dedi. Allah Allah, 6-7 senedir seviye düşüklüğü nedeni ile FPS tarzı oyunları oynamıyorum. Ama öncesinde çok ciddi ekipman ve ayarlarla oynamışlığım var. Bizim zamanımızda tamam ama şu an gelinen noktada hala garip çözünürlükler? Gençler daha iyi bilir dedim ama meraklandım da. Biraz araştırdım konuyu nette, hem yerli hem yabancı kaynaklarlardan, forumlardan.

Örneğin; CS:GO için mouse 400/800 DPI, oyun içi hassasiyet 1-3 arası. Çözünürlük 1024x768 veya türevleri gibi sonuçlar ortaya çıktı. Birçoğunda monitör büyüklüğü ve Hz ile ilgili bilgi yok ama e-spor mantığı ile 24 olduğunu düşünüyorum. Ve birçok oyuncu bu değerleri alıp uygulamış, özellikle FPS çok arttı gibi yorumlar okudum.

Zamanında uç noktada hardware ile de ilgilendiğim için bazı değerler mantık olarak oturmadı kafamda. Bu mantıkla profesyonel olarak konuya hakim ve yaş itibari ile süreci daha iyi takip eden kardeşlerimden anlamam adına teknik destek istiyorum.

Örnek: Şu an aktif olarak kullandığım 2 masaüstü mevcut. Biri tamamen iş amaçlı, diğeri oyun bazlı. İş için olanda oyun oynamıyorum, oyun için olanda oyun dışında başka hiçbir aktivitem yok.

Oyun temelli olan; Ryzen 7 5800X, RTX 3080 Aorus, 7800 GB SSD, 32 GB 4000 MHz RAM, Razer mekanik klavye, Razer mouse ve mouse pad, monitör olarak 27 inç 2K 165 Hz Curved ASUS ROG.

Yazılanları denedim kabaca, tavsiyeleri. Dip Total'de ekmeğini oyun oynayarak kazanan e-sporcu değilim, iyi oynamaya çalışan bir ev kullanıcısı olarak görüyorum kendimi.

400/800 DPI mouse ayarlarına aldığımda 27 inç bir monitörde oyun içi hassasiyet ayarlarını çok çok yükseltsek bile oyun oynamak imkansız zira ekranın genişliğine yetişemiyorsunuz. 1200 DPI'da bile yine standart ayar olan 2,5 hassasiyet ile oynamanız gerekiyor.

4:3 ekran, 1280x768 çözünürlük veya alternatifleri ile de 15 sene önceye dönüyor görüntü.

İş için kullandığım monitör ise 4K, 75 Hz, ve 32 inç. Merakla bunda da denedim birkaç detayı.

Çözünürlüğü düşürerek, vurulacak hedefin arttırıldığı anlatılıyor bu tip yaklaşımlarda ve FPS artışı.

Sistemimizde bir FPS artışına ihtiyacımız yok ise ve kullandığımız monitör çözünürlüğü monitörün ebatını destekliyor ise (27 inç için minimum 2K olması gereksinimi gibi) yine de bu tip oyunları düşük çözünürlükte ve DPI da oynamak ne kadar mantıklı? Sorum bu.

İnsanların birçoğu ve gençler PC'yi sadece oyun oynamak için kullanmıyor. Ders çalışıyor, sörf yapıyor, müzik dinliyor, video film izliyor. Sadece FPS oyunları için 24 inç almak istemez kimse diye düşünüyorum. 27 ve yukarısı tercihi görüyorum çevremde.

Şimdi bu arkadaşlar FPS oyunlarında direk 3/0 geride mi başlıyor? Zannetmiyorum. Bu konuda teknik anlamda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Hocam CS:GO'da 4.3 çözünürlüklerde hitbox standart 16.9'a göre daha büyük gözüküyor bu sebeple oyuncular 1280x960 gibi çözünürlüklerde oynuyor. DPI konusu da çoğu profesyonel düşük kullanıyor. Ben de 3-4 aydır 400 DPI kullanıyorum ve gerçekten bir süre sonra alışınca 800-1200 DPI gibi seviyelere göre çok artısı oluyor. Sadece ani dönüşlerde ve 180'lerde sorun oluyor. İnsanların kişisel tercihleri. Bence nasıl rahat hissediyorsanız öyle oynayın. 4.3 çözünürlük önerisi isterseniz 1440x1080 çözünürlük sizin için iyi gibi. Gayet yüksek bir çözünürlük göz ağrıtmaz, FPS sorunu yoksa kullanılmalı bence ama dediğim gibi kendi tercihiniz.

Ben çok fazla abartıldığını düşünüyorum. "FPS oyunları en düşük ayarlarda oynanır." cümlesi tamamen saçmalıktan ibaret. Çoğu kişi E-Sporculardan özenip öyle daha iyi oynayacaklarını sanıyorlar fakat alakası yok. E-Sporcular ciddi bir şekilde oynadıkları için detayların olabildiğince az dikkat çekmesi açısından ayarları düşürüp oynuyorlar. Şahsen ben rekabetçi oyunlarda monitörümün Hz'sine en yakın değeri veren grafik ayarlarında oynarım. CS:GO'da 4.3, 16.9'a göre adamları biraz daha büyük gösteriyor. O yüzden genelde 4.3'te oynuyorlar. Fakat ben yine çok farkı olmadığını düşünüyorum. 16.9'da oynuyorum ben. DPI konusuna gelirsek herkes nasıl alıştıysa öyle kullanmalı.

4k panelde 400/800 dpi ile oynamak akıl karı değil zaten. FHD panelde 400dpi oynanabilir olsa da 1080 ve üzeri panelde dpi oranını çözünürlüğe oranla kademe kademe yükseltmek gerekiyor FHD 400dpi deneyimi ile eşdeğer olabilmesi için. Çözünürlük düşürmek ise daha yüksek fps almak=daha düşük input lag ile sonuçlanıyor.
Ancak profesyonel şekilde oynamayan birisi için böyle zahmetlere girmeye gerek yok, abartı yani. Hangi ayar rahatsa o ayarda oynanmalı.

Sorunuza gelirsek 2K 27" monitörde FHD 400dpi deneyimi için, 500-600 civarı bir dpi değerinde oynamalısınız ve düşük dpi değerinin ve fare sensörünün oyun performansına katkısı büyük.

1622130077206.png

4:3 çözünürlük görüş alanını daraltsa da oyuncu modellerini gerdiği için nişan almak daha rahat bir hale geliyor.
Düşük çözünürlükte oynanmasının sebebi daha fazla FPS değil. Mouse'un düşük DPI olması. Düşük DPI demek Micro hareketleri en aza indirmek demek. Mouse üzerinde daha fazla hakimiyet demek. Bu da kas hafızası üzerinde etkilidir. Çünkü kas hafızası küçük hareketler üzerinde iyi değildir, büyük hareketleri çok daha kolay kavrar.
DPI, CPI, artık adına her ne derseniz, mouseun hareketiyle oyun içerisinde kaç pixel hareket edeceğinin oranıdır. (kabaca)
Düşük DPI ile oynuyorsanız haliyle çözünürlük de düşmeli ki ekrana olan hakimiyet artsın. FPS artışı sağlaması artısı, amacı değil.
Efektleri falan kapatmanın amacı ise tamamen odaklanabilirliği arttırmak için. Mesela bazı oyuncular silahı sol ele alarak oynarlar. Ama bunun arkasındaki sebepleri bilen insan sayısı çok azdır.
Benim dominant gözüm sağ göz. Silahın modeli sağ tarafı kocaman kapatınca gözü takılıyor, görüşümü bozuyor. O yüzden sola alıyorum. Ama soldayken de sağdaki kadar olmasa da görüşümü etkiliyor. Bu yüzden silahı mümkün olduğunca ortaya alıyorum.

1622130415408.png

Çok çok uzun zamandır alışkanlığım bu şekilde olduğundan standart silah modelleri ekrandan fırlayacakmış gibi geliyor.

Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz. Bir koltukta oturuyorsunuz ama danteller işlemeler dolu üstü. Bunlar sırtınıza falan batıyorlar, rahatınızı bozuyorlar. Bunları sökünce daha rahat bir koltuğunuz oluyor = gereksiz efektleri kapatmak.

Koltuk bel boşluğunuz tam karşılamıyor, araya ufak bir yastık koyuyorsunuz = görüntü ayarları.

Koltuk en ufak hareketinizde dönüyor, bu da rahatsız edici, koltuğun dönme mekanizmasını sertleştiriyorsunuz = mouse hassasiyetini düşürmek.

Gibi gibi gibi. Örnekler arttırılabilir. Buradaki olay rekabetçi oyunlarda ayarları kendine göre belirleyip kişisel performansı arttırarak rakiplerin önüne geçmek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Açıklamalar ve ayrılan zaman için teşekkür ediyorum. Farklı bakış açıları ve bilgiler ile, eldeki bilgileri harmanlamak konuya hakim olma yüzdemizi arttırıyor. Gönlünüze sağlık.

Yeni konular

Geri
Yukarı