Reklam nasıl yapılır?

Jokerrr

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Fotoğrafçı
Öncelikle herkese iyi forumlar, iyi günler diliyorum. 2 yıllık fotoğrafçılık ve kameramanlık ön lisans mezunuyum, mezun olduktan sonra yaklaşık 8-9 ay düğün sektöründe aktif ve yoğun bir biçimde çalıştım. Bu işi severek yapıyorum. Düğün nişan dış çekim evde ki organizasyonlarda video ve fotoğrafları çekebiliyorum kurgu ve edit de yapabiliyorum. Yani gelin damatın albümlerinden kliplerine kadar yapacak potensiyele sahibim fakat çalıştığım yerde ekipmanlar çok iyiydi oradan ayrılınca elimde sadece Canon 700D 18-55 lensim var. ve kurgu yaptığım monster laptop kullanıyorum.
1. potansiyelim var fakat ekipmanım yok. (malum elektronik çok pahalı)
2. kendime nasıl müşteri bulabilirim reklamı mı nasıl yapabilirim?

Öncelikle herkese iyi forumlar, iyi günler diliyorum. 2 yıllık fotoğrafçılık ve kameramanlık ön lisans mezunuyum, mezun olduktan sonra yaklaşık 8-9 ay düğün sektöründe aktif ve yoğun bir biçimde çalıştım. Bu işi severek yapıyorum. Düğün nişan dış çekim evde ki organizasyonlarda video ve fotoğrafları çekebiliyorum kurgu ve edit de yapabiliyorum. Yani gelin damatın albümlerinden kliplerine kadar yapacak potensiyele sahibim fakat çalıştığım yerde ekipmanlar çok iyiydi oradan ayrılınca elimde sadece Canon 700D 18-55 lensim var. Ve kurgu yaptığım Monster laptop kullanıyorum.

Küçük gazetlere ilan verebilirsin bulunduğun yerin radyosuna reklam verebilisin tanıdıkların ile konuşup kameraman olduğunu yayabilirsin.

Öncelikle herkese iyi forumlar, iyi günler diliyorum. 2 yıllık fotoğrafçılık ve kameramanlık ön lisans mezunuyum, mezun olduktan sonra yaklaşık 8-9 ay düğün sektöründe aktif ve yoğun bir biçimde çalıştım. Bu işi severek yapıyorum. Düğün nişan dış çekim evde ki organizasyonlarda video ve fotoğrafları çekebiliyorum kurgu ve edit de yapabiliyorum. Yani gelin damatın albümlerinden kliplerine kadar yapacak potensiyele sahibim fakat çalıştığım yerde ekipmanlar çok iyiydi oradan ayrılınca elimde sadece Canon 700D 18-55 lensim var. Ve kurgu yaptığım Monster laptop kullanıyorum.

En iyi reklam sosyal medya üzerinden yapılır. Bütçeniz varsa tabii.

Hangi şehirde yaşıyorsun? İstanbul'da birçok firma fotoğrafçı arıyor, benim karşıma bile sürekli ilan çıkıp duruyor. Düğün fotoğrafçılığı yapan firmalar, hastaneler vs.

Ekipman toplamak için bir süre daha bir yerlerde çalışmak iyi olabilir. Daha sonra yaptığın işleri yüklediğin Instagram gibi platformlarda ufak reklamlar verebilirsin. Onun dışında yine Fiver gibi sitelerden kurgu işleri alman mümkün olabilir.

Hangi şehirde yaşıyorsun? İstanbul'da birçok firma fotoğrafçı arıyor, benim karşıma bile sürekli ilan çıkıp duruyor. Düğün fotoğrafçılığı yapan firmalar, hastaneler vs.

Ekipman toplamak için bir süre daha bir yerlerde çalışmak iyi olabilir. Daha sonra yaptığın işleri yüklediğin Instagram gibi platformlarda ufak reklamlar verebilirsin. Onun dışında yine fiver gibi sitelerden kurgu işleri alman mümkün olabilir.

İzmir'de yaşıyorum fakat bir sahil kasabası, köy tarzı bir yer olduğu için yer küçük sadece bir fotoğrafçı var ufak bir adımı duyursam müşteri gelir diye düşünüyorum. Fiver sitesi tarzında Türk bir site var mıdır ingilizceyle aram pek iyi değil de :/

Bionluk falan gibi siteler var ama üç kuruşa iş yaptırmak isteyen insanlar ile dolu. Instagram reklamını iyi yaptığından emin misin? Kış dönemi pek düğün olmadığı için farklı işlerdeki becerileri de sergilemek iyi olabilir. Emlak, dükkan, otel tanıtımları, menü ürün çekimleri vs. Bazılarını stok görüntü sitelerinden alıp kurgusunu da yapıp kullanabilirsin aslında. İnsanlar nasıl kurgu yaptığını da görmüş olur.

Bende İzmir'de bu alanda hizmetler veriyorum. Çeşitli bir çok mekana, ajansa, markaya çeşitli çekimler yapıp ünlülerle bulunma fırsatlarım oldu. Daha önce hiç sponsorlu reklam çıkmadım ama genelde takipçilerimden, etiketlendiğim fotoğraflardan keşfedilerek ya da çevremden işler alıyorum. Bu tür şeylerde instagramı kaliteli kullanman çok önemli. Paylaştığın storyler bile normal kullanıcılardan farklı kalitede/seviyede olmalı diye düşünüyorum çünkü insanlar storyleri daha çok ve sık görüyor ve sıradan bi kullanıcıya göre etkili kullanıyorsan dikkat çekiyor. Reels üzerine yoğunlaşırsan oralarda da etkileşim kurabilirsin. Çünkü reelslar gerçekten daha çok kişiye kolayca ulaşıyor.

Bilmiyorum daha önce nasıl bir şeye sponsorlu reklam çıktın ama yaptığın bi çekime reklam çıkmaktan ziyade kendi işlerini sunduğun "showreel" tadında bi klip yapıp ona reklam çıkarsan daha etkileyici olur diye düşünüyorum.

Reklam yapmak işin bi kısmıdır ama reklam yapmaktan ziyade kendin yüz yüze gidip pazarlaman, iletişime geçmen, çekim kovalayıp araştırman çok daha etkili olur. Hiç yapmadığın bi alana çekim yapmak istiyorsan gerekirse ucuza yap ama gelecek işler için elinde sunabileceğin örnek işin olmuş olur. Olabildiğince her türden çekim yapıp portfolyona eklemeye çalış. Çünkü kış gelir, düğün sezonu durur. Pandemi de kapanma gelir, mekanlar kapanır ama oteller kapanmaz. Ekonomik zorluklar ortaya çıkar, mekanlar çekime bütçe ayırmak istemez. Fakat marka çekimi, ürün çekimi, portre çekimi, emlak çekimi, araç çekimi, fabrika çekimi, bebek çekimi, müzik klibi çekimi gibi işler her zaman bi yerlerde vardır ve hiç bir şeyden etkilenmezler.

Freelancer sitelerin en iyisi bence "Armut"tur. O siteyi biraz incelemeni tavsiye ederim. Bionlukta vs. çokkk fazla boş ve saçma bi piyasa var. Armut'ta müşteriler ilan veriyor. Sende o ilana fiyat teklifinde bulunup anlaşma sağlamaya çalışıyorsun. İşi kendin buluyorsun yani bionlukta ki gibi iş gelecek diye beklemiyorsun.

Elindeki ekipmanı güncelleyinceye kadar ekipman kiralayarak çekimlere gidebilirsin. Sony a6XXX serisi bi makineyle ve giriş seviyesindeki bi gimbal ile durumu idare edebilirsin.

Instagram adresini vermek istersen bi göz atıp işlerini incelemek isterim. Belki bi gün bir yerlerde yollarımız kesişir :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı