Film banyosu nasıl yapılır?

bugradmr

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, daha yeni analog kamera aldım fakat filmi bitirip çıkardıktan sonra ne yapacağımı bilmiyorum. Renkli fotoğraflarda filme banyo yaptırmalı mıyım? Nasıl yapabilirim?

Bir dönem analog makine ile çekim yapmış ve fotoğrafçılık ile ilgisi olmayan yerler yüzünden analog makine ile ilişkimi sonlandırmıştım. Film banyo etmrk çok özen ister. Biraz süreyi aşsalar aşırı pozlamadan sanki suratına 1000W ampul tutulmuş gibi olur. Az pozlasalar karanlık olur. Kaç tane gezi makaram gitti öyle.
Eğer İstanbul ikametiniz varda Karaköy ve Eminönü bölgesindeki birkaç yer hal film banyo eder. Haricindekiler bilmez bile.
Eğer siyah beyaz filmle çalışmayı tercih ederseniz biraz yatırımla, kendinize küçücük bir karanlık oda kurup siz de film banyo edebilirsiniz. O kimyasallar defalarca kullanılabilir.
Renkli film banyosu hiç yapmadım. Ama bu fotoğrafçı geçinenler yüzünden bir hocamın şahsi karanlık odasında çok siyah beyaz film işleme imkanım oldu. Kesinlikle çok keyifli bir şey.

Evdeki imkanlar kısıtlı olabilir yani bunu için güzel bir oda hazırlamalısın kendine baya masraf ettirebilecek bişey birde tecrübe lazım.
İnternet üzerinden de ilan verip bu işi yapan fotoğraf stüdyoları mevcut çektiğin filmleri kargo ile göndermeni isterler alaceğın baskılara vs. göre ücretlerde değişiyor.

Son düzenleme:
Banyo ile iş bitmiyor en azından dijital tarama da gerekiyor. Bu yüzden kendini yapmaktansa fotoğrafçıya verirsen onlar yapar Sirkecide olanlar dışındakiler kötü yapıyor. Evde kendin de banyo yaparsın ama dev, stop ve fix gerekiyor. Filmi yıkamak için tank gerekiyor. Kimyasal sıcaklığını ayarlamak için termometre gerekiyor. Zifiri karanlık oda gerekiyor. Gerekiyor da gerekiyor onun yerine dışarıda yaptirman daha iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı