Renault'dan Hız Kararı: Saatte 180 Kilometrenin Üzerine Çıkamayacak

Bu arada yeni meganlar gayet hızlı ve ivmeli kendimden biliyorum. Ki araba kemikli ve güvenilir.
Evet, yeni megana ben de bindim. Gayet atak ve konforlu arabalar. Çok satılıyor bu yüzden de.
Renault teneke falan değil, Mercedes/BMW/Audi NCAP testlerinden 3-4 yıldızı ancak alırken 5 yıldız alabilmiş ilk marka Renault. O günden beri de güvenlik zaafı olmadı, şu anda bütün firmaların platformlarında kullandığı yeni platform mühendisliğinin mucidi Renault...
Her modeli değil tabii ki abi. Ama düşük segment modellerinde çok da güvenlikli bir araç olduğu söylenemez bence.

Düşük segment modellerinde çok da güvenlikli bir araç olduğu söylenemez bence.
Binek olan bütün modellerinde iç mekandakileri koruması yüksek, bu da platform ve şasi dayanımı açısından üst düzeyde olduklarının göstergesi. Marka algısından dolayı yüksek fiyat baremine çıkamamaları ve bazı modellerinde çarpışma önleme donanımları mecburen alt sınıfta opsiyon olmasına rağmen bu güvenlik düzeyine sahipler.

İç mekandaki kalite algısıyla ya da yalıtım eksikliğiyle kaza anındaki güvenlik anlaşılmaz.

@Jira otomatikçi Jira abi, sen ne düşünüyon? Renault için gerekli bir hamle mi? 😁
Otomatikçi?

Renault sınırlandırmasa bile zaten Symbol, Clio gibi araçlarla 130 üstüne çıkılmamalı. Yolda salına salına gidersiniz yoksa. Altınızdaki arabaya göre hız yapmanız mühim konu, yoksa günümüzde her araba erken de olsa, geç de olsa minimum 200'e kadar çıkabiliyor zaten.

Renault zorunda kalmadıkça bineceğim bir marka değil. Kalite ve çizgi olarak da hiç beğenmiyorum ama belli bir hızdan sonra hiçbir marka sizi hayatta tutmanın garantisini vermez. O yüzden Türkiye'nin bizi sınırlandırdığı 132 km/h'ye bazen saygı duymak gerekiyor :D

Ya otomatik kullanıyorsun ya hani, boş yaptım. 😅
Renault sınırlandırmasa bile zaten Symbol, Clio gibi araçlarla 130 üstüne çıkılmamalı. Yolda salına salına gidersiniz yoksa. Altınızdaki arabaya göre hız yapmanız mühim konu, yoksa günümüzde her araba erken de olsa, geç de olsa minimum 200'e kadar çıkabiliyor zaten.

Renault zorunda kalmadıkça bineceğim bir marka değil. Kalite ve çizgi olarak da hiç beğenmiyorum ama belli bir hızdan sonra hiçbir marka sizi hayatta tutmanın garantisini vermez. O yüzden Türkiye'nin bizi sınırlandırdığı 132 km/h'ye bazen saygı duymak gerekiyor :D
Örnek var işte karşında, 120'den sonra Azer Bülbül mod açılıyor. Bütün söylediklerine katılıyorum, bir daha Renault'a binmem. Babam para yok diyor işte, haklı o da. Egea Cross alalım diyorum,
krediyi ödeyemeyiz diyor. Her türlü haklı maalesef. 😃

Ben başkalarından görebilecegimizi sanmıyorum valla abi, Volvo'nun ilahi amacı güvenlik zaten, Renault da teneke. Başka markalardan gelirse tepki toplar, iki gazlayamicaksak niye bi' ton para veriyoruz der millet haklı olarak. Senin Tiguan'a 150 sınırı gelse sinirlenmez misin? 😅
Bana bu sözünü detaylandırabilir misin hocam? Neye dayanarak Renault teneke?

Aklınızda olsun Dünya da Euro NCAP'da ilk 5 yıldız alan otomobil Laguna'dır. Yine aynı şekilde C segmentinde de ilk 5 yıldız alan araba Megane'dır.

Hız sınırlamasını Volvo bu sene getirdiği araçlarda 180 olarak belirledi, Renault'ta benzer yoldan gidiyor çünkü güvenliğe önem vermek istiyorlar. Bence 180 sınır getirilmesinde sorun yok ama 150-160 biraz yavaş kalabilir. Çünkü otobanlarda zaten limit 132km sollamaya çıkıldığında yandaki aracı daha çabuk geçmek gerekebilir ve 160 kısıtlaması bazen yetersiz kalabilir. 180 bence ideal olanıdır.
Evet, yeni megana ben de bindim. Gayet atak ve konforlu arabalar. Çok satılıyor bu yüzden de.

Her modeli değil tabii ki abi. Ama düşük segment modellerinde çok da güvenlikli bir araç olduğu söylenemez bence.
Düşük segmentinde derken?

clio.PNG

Son düzenleme:
Bana bu sözünü detaylandırabilir misin hocam? Neye dayanarak Renault teneke?
Teneke derken biraz abarttım hocam, mümkünse düzeltebilirsiniz. Bizde 2013 Clio var, 1.2 joy olan modeli. O arabadan yola çıkarak böyle konuştum, ama yeni modellerde böyle değil tabii ki. Yeni Megane gayet sağlam mesela.
Düşük segmentinde derken?
Dediğim gibi biraz daha eski model Clio ve Symbol'lerden bahsediyorum. Ama o araçların da fiyat bandı ve segmenti belli. Dediğim gibi biraz abarttım, kusura bakmayın. 😃

Teneke derken biraz abarttım hocam, mümkünse düzeltebilirsiniz. Bizde 2013 Clio var, 1.2 joy olan modeli. O arabadan yola çıkarak böyle konuştum, ama yeni modellerde böyle değil tabii ki. Yeni Megane gayet sağlam mesela.

Dediğim gibi biraz daha eski model Clio ve Symbol'lerden bahsediyorum. Ama o araçların da fiyat bandı ve segmenti belli. Dediğim gibi biraz abarttım, kusura bakmayın. 😃
Symbol zaten Renault değil aslında Dacia'dır. Sizin Clio ise yine o zamana göre 5 yıldız almış bir araç. Ha malzeme kalitesi iyi değil, yol sesi alır, konfor beklenmez vs vs. Ama bunlar teneke olduğu anlamına gelmez. Renault'un yaptığı ne kadar ekmek o kadar köfte.

Markaların belirli kitleleri vardır. Renault ucuza sağlam araçlar yapıp aile veya şirket otomobili olma yolunda ve bu kitle üzerinden araçlar yapıyor. Yani adamların amacı zaten bu, yoksa emin olun birçok alman markasından bile daha kaliteli daha konforlu araçlar üretecek kapasiteye ve deneyime sahiptir. Tabi fiyatlarda o yönde yükselecektir. Tam tersi Mercedesin de hedef kitlesi bellidir. B segment aracı da olsa belirli bir kalite altında düşmez ve ben bu aracı binlerce şirkete filo aracı yapayım diye düşünmüyor. Kısacası satranç tahtası gibi her firma kendine bir yer edinmiş ve o bölgede oyunlarını sergiliyor ve kimse kimseye pek karışmıyor.

Hiç de ucuz değil. Arteon modeli Passat ve 508'den pahalı olmasına rağmen bağımsız arka süspansiyona bile sahip değil. C segmentte standartlasmis bir ozellige sahip değil evet.

Malzeme kalitesi olarak da hala plastik kokuyor. Reno alırsın, binersin neyse de övmek garip geliyor bana :D Reno işte, görünen koy kılavuz istemez.

Geri
Yukarı