Render için M.2 SSD tavsiyesi

erkan34

Kilopat
Daha fazla  
626.JPG

Merhaba arkadaşlar M.2 SSD almayı düşünüyorum. 2 ürün arasında kaldım. Hangisi render için daha hızlı olur? Sizce 970 Pro mu yoksa Evo modeli mi? Evo'nun yazma IOPS değeri Pro'nun da okuma IOPS değeri yüksek. Pro olanının 400-500 arası fiyat farkı var. Anakartım ASUS X Maximus Hero Z370 modeli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eki Görüntüle 747376

Merhaba arkadaşlar M.2 SSD almayı düşünüyorum. 2 ürün arasında kaldım. Hangisi render için daha hızlı olur? Sizce 970 Pro mu yoksa Evo modeli mi? Evo'nun yazma IOPS değeri Pro'nun da okuma IOPS değeri yüksek. Pro olanının 400-500 arası fiyat farkı var. Anakartım ASUS X Maximus Hero Z370 modeli.
Asıl fark TBW değerinde. Diskte çok okuma yazma işlemi yapacaksan Pro olanı al derim. Günlük kullanım için Evo modelin ömrü de gayet yeterli ama yapacağın render işlerinde ne kadar veri yazarsın bilmiyorum.

Son düzenleme:
Yanlış bilmiyorsam Evo dayanıklı, Pro uzun ömürlüydü. Yapacağınız tercihi bunu göz önüne getirip yapın. Yapılan testlerde Evo'ların ömrü beni tatmin etti. Sonuçta aldığım SSD'nin 15 yıl sağlam kalmasına gerek yok :D. Ben olsam tercihimi Evo'dan yana yapardım.
970 Evo ve 860 Evo kullanıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

860 Pro testi 10.000 saat dayanıyor açıkçası ben bu testi izledikten sonra kullanacağım SSD'nin bu kadar dayanmasına gerek yok diyerek Evo almıştım. Basit bir hesap ile günde 100GB veri işerseniz Evo 3.000 gün, Pro 6000 gün yaşıyor. Yanlış hatırlamıyorsam garantileri 6 yıl mı ne oluyor. Videonun başlığı yanıltmasın 10.000 saat deniyor ama tam anlamıyla 10.000 saat SSD'ye bir saniye nefes aldırmadan yükleniyorlar :D. O halde Pro 10.000 saat dayanırsa normal bir kullanım ile Pro'nun 15 yıl Evo'nun 7-8 yıl gideri vardır diye düşünüyorum. O SSD test videolarını (3 tane olması lazım) izleyerek Pro'nun normal kullanıcılar için fazla sağlam olduğunu görebilirsin :).

Son düzenleme:
Uzun ömürlü olması benim için önemli değil bir diski 15 yıl kullanmayı planlamıyorum. Zaten Plus modeli de kısa ömürlü sayılmaz. Benim için hız önemli. Pro daha hızlı değilse fiyat farkına değmez gibi geldi

Uzun ömürlü olması benim için önemli değil bir diski 15 yıl kullanmayı planlamıyorum. Zaten Plus modeli de kısa ömürlü sayılmaz. Benim için hız önemli. Pro daha hızlı değilse fiyat farkına değmez gibi geldi.
Hızları aynı sanırım. Bozulursa bir daha alabilirsiniz en kötü aradaki farkla. :D

Uzun ömürlü olması benim için önemli değil bir diski 15 yıl kullanmayı planlamıyorum. Zaten Plus modeli de kısa ömürlü sayılmaz. Benim için hız önemli. Pro daha hızlı değilse fiyat farkına değmez gibi geldi.

Hız için 1500'e çıkarım dersen biraz bekle 980 Pro'yu al.

980 Pro yazma 5000 okuma 6900 hızlarıyla geliyor ama PCI 4.0 ile geliyor. Benim anakartım 3.0'a kadar destekliyor. Gerçi bu SSD USB 3.0 gibi geriye doğru uyumlu olarak geliyor ama o hızlara ulaşamadıktan sonra uyumlu olmasının bir yararı yok.

Geri
Yukarı