Render yaparken PC kapanıyor

doch

Hectopat
Son nesil AMD Ryzen 7 2700X işlemci ve ASUS ROG RX 580 8GB ekran kartım mevcut. Fakat render yaparken PC kendiliğinden kapanıyor. Bazen %70'e geliyor kapanıyor, bazen %30'a geliyor kapanıyor. Neden kaynaklandığını anlayamadım. Sony Vegas Pro 13.0 kullanıyorum. Bu programdan kaynaklanmıyor genel olarak bütün video montaj programlarında aynı sorunu yaşıyorum Piremier'den tutun Camtasia 9'a kadar hepsinde sorun yaşıyorum. Yardımcı olur musunuz? En azından 10-20 dakika daha geç render yapsın ama PC kapanmasın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutucuyu çıkartıp geri taktığınız zaman macunu işlevini yitirecektir. Öyle takayım çıkarayım ile olmamalı. Bir bilgisayarcıya götürün eğer anlamıyorsanız, macun yenilesin güzelce kapatsın soğutucuyu.

Termal macunu sıkılmamış falan da olabilir. Stok soğutucuyu söke bilirseniz altına baktığınızda işlemcinin üzerinde gri bir yarı sıvı madde olacaktır.
371182

şunun gibi bir şey. Eğer yoksa termal macun satın alıp sürünüz.
Vatan bilgisayardan satın almıştım pcyi alıp oraya gidersem yardımcı olacaklardır. Çok teşekkürler. Sorun düzelmesse neden kaynaklı olabilir
Teknik servise götürmenizde yarar var o halde.

Kasanızın içinde hiç fan yokmu?

Anlamadığım şey şu yeni nesil işlemciler çok da termal acuna gerek duymuyor. Termal macun ısıyı vermeye yarıyor. Ben bilgisayarımı o kadar zorlamama rağmen 60 derece olduğunu bile görmedim. Dark n10 kasa kullanmaktayım 5 tane fan var ve en düşük ayarda kullanıyorum fan hızlrını ek olarak stock soğutucuda bile 55 gören kasa çift fanlı bir cpu fanı alınca 50 yi bile görmüyor. Oyun oynarken vs. Sizin işte bir iş var ama.

Ryzen işlemcilerde termal macun fabrikasyondan sürülmüş olarak geliyor. Satın aldığınız yere gidin işlemci soğutucusunu tekrar çıkartıp taktıklarında sorun kalmayacaktır.

Arkadaşlar Vatan Bilgisayar'a götürdüm hiçbir sonuç çıkmadı. Render işlemini orda kusursuz bir şekilde yaptı. Evde yaparken pc kendi kendine kapanıyor. Şuanda kasanın konumunu değiştirdim üst konuma aldım ve cam panelini çıkardım hava akışının iyi olması için. Hiçbir sorun gözükmüyor şuanda render işlemini evde yapıyor. Bilgisayar kapanacak mı bilgim yok deneyip göreceğiz. Bu arada dediğiniz programda 110 derece görüyorum demiştim adamların yaptığı testte renderde 67 üstüne çıkmadı. Bana söylediğiniz program ile adamların baktığı program arasında 2 katı fark vardı yan yana koyduğumuzda 67 derece onların programında benim baktığım programda 137 derece yazıyordu. İnanılmaz birşey anlam veremiyorum. Şuanda render yaparken bile fan maximum seviyede çalışmıyor. İnşallah PC kapanma gibi bir sorun olmaz.

Arkadaşlar Vatan Bilgisayar'a götürdüm hiçbir sonuç çıkmadı. Render işlemini orda kusursuz bir şekilde yaptı. Evde yaparken pc kendi kendine kapanıyor. Şuanda kasanın konumunu değiştirdim üst konuma aldım ve cam panelini çıkardım hava akışının iyi olması için. Hiçbir sorun gözükmüyor şuanda render işlemini evde yapıyor. Bilgisayar kapanacak mı bilgim yok deneyip göreceğiz. Bu arada dediğiniz programda 110 derece görüyorum demiştim adamların yaptığı testte renderde 67 üstüne çıkmadı. Bana söylediğiniz program ile adamların baktığı program arasında 2 katı fark vardı yan yana koyduğumuzda 67 derece onların programında benim baktığım programda 137 derece yazıyordu. İnanılmaz birşey anlam veremiyorum. Şuanda render yaparken bile fan maximum seviyede çalışmıyor. İnşallah PC kapanma gibi bir sorun olmaz.

Programı ben önermiştim kusura bakma bende öyle bir sorun olmadı ama değiştirmenin vakti geldi sanırsam. 👍

Prizle alakalı bir sorun olabilir belki. Evin farklı bir odasında takıp kullanabilir misiniz? Diğer türlü Vatan'da çalışıp, sizde kapanması saçma.

Arkadaşların'da dediği gibi sıcaklık değerlerini kontrol edebilirmisin ? Soğutucu bloğu oturmamış olabilir haliyle Render sırasın da yükse hız ve kullanımdan dolayı ısınıp kendini kapatması gayet normal bir şey olur. Yine kaliteli bir PSU ya sahip değilsen bundan kaynaklı bir sorun da olabilir. Programdan kaynaklı bir sorun olduğunu bende düşünmüyorum. Render sırasın da sıcaklık değerlerini not alıp yazarsan ona göre farklı öneride bulunabiliriz.
61 dereceye gelip yük %100 olduğunda reset atıyor

Yeni konular

Geri
Yukarı