Renk Uzayları Aralarındaki Fark Nelerdir?

Ben mi yanlış anladım bilmiyorum ama bu yazıya bakınca sanki en iyi en geniş kapsam NTSC gibi gözüküyor ama Delta-E Color Accuracy | Acer Design bakınca en iyi en geniş DCI-P3 olduğu ortaya çıkıyor. Çok fazla bilgiye sahip değilim gördüğüm kadarıyla yazdım sadece.
Acer'in sitesinde NTSC'ye yer vermemişler. Şimdi bakınca Adobe RGB ve DCI-P3 hemen hemen aynı gözüküyor fakat Adobe RGB mavi ve yeşil renklerde, DCI-P3 ise sarı ve kırmızı renklerde daha iyi performans sergiliyor gibi duruyor, keza Acer de öyle söylüyor.

Delta-E dedikleri de renk gamutundan ziyade renk doğruluğunu hesaplamak için kullanılan bir formül. Delta-E değeri 1'in altındaysa renk doğruluğu tam oluyor, daha doğrusu insan gözü tarafından fark edilmiyor sadece profesyonel tasarımcılar biraz farkına varabiliyorlar. Delta-E değeri 2'nin altındaysa renk sapması standart kullanıcılar tarafından zor fark ediliyor.

Acer'in sitesinde Ntsc'ye yer vermemişler. Şimdi bakınca Adobe RGB ve DCI-P3 hemen hemen aynı gözüküyor fakat Adobe RGB mavi ve yeşil renklerde, DCI-P3 ise sarı ve kırmızı renklerde daha iyi performans sergiliyor gibi duruyor, keza Acer'de öyle söylüyor.

Delta-e dedikleri de renk gamutundan ziyade renk doğruluğunu hesaplamak için kullanılan bir formül. Delta-e değeri 1'in altındaysa renk doğruluğu tam oluyor, daha doğrusu insan gözü tarafından fark edilmiyor sadece profesyonel tasarımcılar biraz farkına varabiliyorlar. Delta-e değeri 2'nin altındaysa renk sapması standart kullanıcılar tarafından zor fark ediliyor.

Anladım hocam. Peki ban monitör önerir misiniz? Bütçem 1800 ama Max 1000 TL civarında olursa çok çok daha iyi olur. SolidWorks için kullanacağım ve Photoshop öğreneceğim, nadiren oyun o da LoL, ETS 2, GTA5.oyuncu değilim. Mkine mühendisliği öğrencisiyim.
Acer'in sitesinde Ntsc'ye yer vermemişler. Şimdi bakınca Adobe RGB ve DCI-P3 hemen hemen aynı gözüküyor fakat Adobe RGB mavi ve yeşil renklerde, DCI-P3 ise sarı ve kırmızı renklerde daha iyi performans sergiliyor gibi duruyor, keza Acer'de öyle söylüyor.

Delta-e dedikleri de renk gamutundan ziyade renk doğruluğunu hesaplamak için kullanılan bir formül. Delta-e değeri 1'in altındaysa renk doğruluğu tam oluyor, daha doğrusu insan gözü tarafından fark edilmiyor sadece profesyonel tasarımcılar biraz farkına varabiliyorlar. Delta-e değeri 2'nin altındaysa renk sapması standart kullanıcılar tarafından zor fark ediliyor.

Philips 246E9QDSB/01 Monitör ben bunu buldum ama daha iyisi var mıdır bilmiyorum (fiyat aralığı içinde).Delta-e si nedir bilmiyorum ama genş bir renk kapsamı var gibi duruyor ama sanırım dcı-3'ü desteklemiyor göremedim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sorunun tam cevabı değil ancak yine de Renkler hakkında izlenmesi gerektiğini düşündüğüm bir video.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Sorunun tam cevabı değil ancak yine de renkler hakkında izlenmesi gerektiğini düşündüğüm bir video.

Peki hocam izleceğim şimdi teşekkür ederim. Ben pek anlamıyorum araştıra araştıra sora sora.

Sorunun tam cevabı değil ancak yine de renkler hakkında izlenmesi gerektiğini düşündüğüm bir video.

Yukarıda sorduğum soruların cevabı nedir hocam peki yardımcı olur musunuz bana?

Ekranda gördüğümüz renkler aslında birer illüzyon. Basit örnek ile RGB bir monitör üzerindeki Sarı renk aslında Sarı değildir. Kırmızı ve Yeşil ışığın karışımıdır.

Renk uzayları monitörün ne kadar geniş aralıktaki renkleri gösterebileceğinin bir sınırıdır. Sonuçta ekranda gördüğümüz görüntüler bir dizi sayıdan oluşuyor. Ekran bu bilgiye göre olabilecek en doğru görüntüyü oluşturmaya çalışıyor.
Tam doğru olmasa bile: Renk uzayı gösterebileceği renklerin sınırı. olarak özetleyebiliriz.

Dediğiniz Philips monitör de gayet iyi fakat ben olsam sırf gerçek 8-bit olduğu için ASUS'u tercih ederdim.

Karşılarına geçip görerek denemediğim için kesin bir cevap veremiyorum fakat araştırıp okuduğum kadarıyla gerçek 8-bit olması daha iyi gibi duruyor. Şu an satılan monitörlerin çoğu %100 sRGB / %72 NTSC (ikisi de aynı) değerlerine sahipler zaten. Ayrıca Adobe RGB, DCI-P3 gibi değerlerin ne kadarını karşıladığını belirtmeseler de onların da bir kısmını karşılıyorlar. Örneğin önerdiğim 1800₺'lik %100 NTSC değerine sahip Philips monitörün Adobe RGB'yi ne kadar desteklediği belirtilmemiş fakat NTSC ile Adobe RGB hemen hemen aynı olduklarından Adobe RGB'nin de %95'inden fazlasını karşıladığını tahmin ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı