Renk Uzayları Aralarındaki Fark Nelerdir?

Karşılarına geçip görerek denemediğim için kesin bir cevap veremiyorum fakat araştırıp okuduğum kadarıyla gerçek 8-Bit olması daha iyi gibi duruyor. Şu an satılan monitörlerin çoğu %100 srgb / %72 ntsc (ikisi de aynı) değerlerine sahipler zaten. Ayrıca Adobe RGB, DCI-P3 gibi değerlerin ne kadarını karşıladığını belirtmeseler de onların da bir kısmını karşılıyorlar. Örneğin önerdiğim 1800₺'lik %100 ntsc değerine sahip Philips monitörün Adobe RGB'yi ne kadar desteklediği belirtilmemiş fakat ntsc ile Adobe RGB hemen hemen aynı olduklarından Adobe RGB'nin de %95'inden fazlasını karşıladığını tahmin ediyorum.

Anladım hocam teşekkürler.

AAA oyunlarda ve filmlerde fark olur ama animelerde olmaz. Çünkü animelerde az sayıda renk kullanılır ve karmaşık değildir. Sadece renkleri daha doğrusunu görürsün ama bu sana "aaaa güzel len" gibisinden yansımaz. Yalnız filmlerde daha çok önem arz ediyor. Fakat filmleri nereden izlediğin daha da çok önem arz ediyor. Google amcadan bulduğun sitelerden korsan film izliyor isen ne eder ne etmez ama Blu-Ray indirip izliyor isen falan öyle fark eder ki çenen düşer. Tabii kayıpsız Blu-Ray filmler 50-100 GB civarlarında o ayrı. En az 5.1 ses sistemi ile ya da gerçek 7.1 kulaklık ile bu deneyimi pekiştirmediğin sürece bir anlam ifade etmez.

Soruya şöyle yüzeysel bir cevap vereyim. Rec. 2020 renk gamutlarının tanrısıdır. Eğer "gerçek" HDR monitör/TV almak istersen mutlaka Rec. 2020 ve en az native 1000 cd/m2 parlaklığa sahip olmalı. Bunun haricindekiler çakma HDR!

2 tane pasta düşün. A pastası ve B pastası. A pastasının çapı 1 metre ve B pastasının çapı 2 metre. Panelin gerçek 8-bit olduğunu var sayalım. Yani 16.7 milyon renk. Her iki pasta(panel) da gerçek 8-bit. Bu durumda her 2 pastayı da 16.7 milyon dilime bölmemiz gerekir. Bi'nevi çözünürlük gibi düşün. 1920x1080="2.073.600" gibi. B pastasının kapladığı alan A pastasının kapladığı alandan daha fazla. Ancak her ikisi de eşit sayıda renk gösterebiliyor. Renklerin eşit sayıda olması aynı renklere cevap verebiliyor oldukları anlamına gelmiyor. B pastası, A pastasının kaplamadığı alandaki renklere de cevap verebiliyor işte fark tam olarak bu.
Hocam merhaba konuyu hortlatmış gibi olacağım ama, yeni aldığım Samsung C27HG70 monitörde HDR desteği sizin gibi çakma olarak var sanırım çünkü 1000 cd/m2 parlaklık yok bu monitörde. Benim sorum şöyle olacak Hellblade oyununu oynarken HDR kısmında 2 seçenek beliyor birisi 'DPI-P3' birisi 'rec2020'. Bunların arasındaki fark nedir, birisinde renk biraz daha soluklaşıyor ama sanki ışıklar daha net beliriyor. Sizin bir fikriniz var mıdır ?

Hocam merhaba konuyu hortlatmış gibi olacağım ama, yeni aldığım Samsung C27HG70 monitörde HDR desteği sizin gibi çakma olarak var sanırım çünkü 1000 cd/m2 parlaklık yok bu monitörde. Benim sorum şöyle olacak Hellblade oyununu oynarken HDR kısmında 2 seçenek beliyor birisi 'DPI-P3' birisi 'rec2020'. Bunların arasındaki fark nedir, birisinde renk biraz daha soluklaşıyor ama sanki ışıklar daha net beliriyor. Sizin bir fikriniz var mıdır ?

Monitörlerde renk gamı nedir?

Bir arkadaşımızın yazdığı rehber. Bakmanızı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı