Restart Sonrası Ekrana Görüntü Gelmiyor

Inotorious

Hectopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Son zamanlarda bilgisayarı yeni başlattığım zaman sistem kapandıktan sonra tekrar ışıklar ve fanlar açılıyor fakat ekrana hiç görüntü gelmiyor ve monitör ışığı sanki bilgisayar kapalıymıș gibi yanıp sönüyor.

İlk başta Seagate marka HDD'nin sorunlu olduğu ve boot'a engel olduğunu düşünüp çıkarttım ve sadece işletim sisteminin yüklü olduğu SSD ile başlattım fakat sonuç aynı.

Bu sorun bilgisayarı tamamen kapattıktan sonra fişini çekip bir süre beklemeden düzelmiyor. sadece restart sonrası değil cold-start'ta da aynı sorun oluyor.

1 sene önce sistemin Anakart, İşlemci ve RAM'ini değiştirdim. Geride ekran kartı ve kasa aynı kaldı.

Sistem özellikleri:
  • Ryzen 5 1600
  • Gigabyte AB-350M G3 Anakart
  • MSI GTX 970 ekran kartı
  • Cooler Master K-350 - 600W kasa
  • 8 GB 2666 MHZ Hyperx RAM

Son düzenleyen: Moderatör:
Başka PSU ile dener misiniz? Bir de BIOS güncel mi?
BIOS en güncel sürümü yüklü. Biraz önce yeniden başlatırken iki işletim sistemi seçeneği olduğunu fark ettim. Sanırım başka bir bilgisayara (istek üzerine) Windows 7 yüklerken benim bilgisayarımda da kalıntıları olmuş.

MSconfig'den kontrol ettiğimde Windows 7 (Default) olarak gözüküyordu. Bunu silip Windows 10'u varsayılan olarak ayarladıktan birkaç sefer yeniden başlattım ve tekrar aynı sorun olmadı. Yarın gün içerisinde tekrar olmazsa sorun çözülmüş gibi görünüyor.

Şimdi merak ettiğim konu ise benim bilgisayarımdaki Windows 7 kalıntıları nerede?

Sürücüde Windows 7 varsa zaten dosyalarını görürsünüz. Silmek için de Lockhunter kullanabilirsiniz.
Sorun da burada zaten. Bu Windows 7 premature gibi bir şey, açmaya çalıştığınızda zaten açılmıyor. Sanki görüntüsü var kendisi yok fakat sistemin içerisinde bir yerlerde duruyor.
Başka PSU ile dener misiniz? Bir de BIOS güncel mi?
Gece boyunca Windows 1903 güncellemesi yükleniyordu ve bu sırada Windows birkaç sefer bilgisayarı yeniden başlattı. Sabah kalktığımda güncelleme bittikten sonra bilgisayarı kapattım ve 5 dk sonra tekrar açmaya çalıştım fakat aynı sorun.

Başka bir arkadaşımda 600W Cooler Master marka PSU var, bir de onunla deneyeceğim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı