Restoranda kuryelik vs. Teknik servis

Asdasgudas

Hectopat
Makaleler
7
Yer
Muğla
Arkadaşlar ayın 1'inde maaşımı alıp ismini vermek istemediğim marketler zincirindeki işimden ayrılacağım. Önümde 2 seçenek var. Ya Teknik serviste 10.00-17.00 arası çalışıp 1600 TL(kısa çalışma ücreti olarak devlet verecek) kazanacağım ya da restoranda kuryelik yapıp 10.00-22.00 2825 TL(asgari ücret) artı bahşiş çalışacağım. Kuryelikte iznim yok. Teknik serviste Pazar iznim var. Fakat servisteki cihazların tamirinde çalışan üzerine zimmetliyorlar yani riskli. Sizce hangisinde çalışmak daha mantıklı olur? Beni kurye olup kazanacağım para çok cezbediyor fakat teknik servis de bölümüm ile alakalı. Ayrıca teknik serviste şöyle bir şey de var iş yeri kısa çalışma dışındaki mesaiyi ödemiyor. Sizlerin de görüşlerini almak isterim.

Arkadaşlar ayın 1'inde maaşımı alıp ismini vermek istemediğim marketler zincirindeki işimden ayrılacağım. Önümde 2 seçenek var. Ya Teknik serviste 10.00-17.00 arası çalışıp 1600 TL(kısa çalışma ücreti olarak devlet verecek) kazanacağım ya da restoranda kuryelik yapıp 10.00-22.00 2825 TL(asgari ücret) artı bahşiş çalışacağım. Kuryelikte iznim yok. Teknik serviste Pazar iznim var. Fakat servisteki cihazların tamirinde çalışan üzerine zimmetliyorlar yani riskli. Sizce hangisinde çalışmak daha mantıklı olur? Beni kurye olup kazanacağım para çok cezbediyor fakat teknik servis de bölümüm ile alakalı. Ayrıca teknik serviste şöyle bir şey de var iş yeri kısa çalışma dışındaki mesaiyi ödemiyor. Sizlerin de görüşlerini almak isterim.
Bence kuryelik, riski daha düşük hiç olmazsa ama biraz tehlikeli bir iş.

Kuryeliği tercih ederdim ben. 3. parti teknik servislerde çalışmak sıkıntı. Cihazı bozuk yollayıp sizi suçlayabilirler mesela.

Teknik servis işi zordur, 2-3 ay alışman gerek çok küçük şeyleri bile lehimlemen gerekebilir fakat başarabilirsen teknik servis çok iyi getirisi olur ve harika makinalar kullanırsın ben olsam teknik servis seçerdim.

@Asdasgudas iyi günler dilerim, ikilemde kaldığınız sorunların şartları birbirinden farklıdır.

Teknik serviste kısa çalışma ödeneği yani 18 kod ile çalışırsanız, önceden anlaştığınız olağan çalışma süreleri içinden 3/1 oranında düşmesi gerekir. Sadece pazar günü değil cumartesi ve cuma günüde işe gitmemeniz gerekir. 18 kısa çalışma ödeneği kodu ile çalıştırırsa iş veren, bu da haftada 4 gün iş başı ve 3 gün tatil demektir.

Kuryelik hakkında bilgim yok, en azından forumdaki diğer kişiler size bilgi verebilir. Fazladan paraya ihtiyaç duyuyorsanız, öncelikle can güvenliği bakımında size uygun bir işe yönelmenizdir.

Teknik servis işi zordur, 2-3 ay alışman gerek çok küçük şeyleri bile lehimlemen gerekebilir fakat başarabilirsen teknik servis çok iyi getirisi olur ve harika makinalar kullanırsın ben olsam teknik servis seçerdim.
Daha önce 1 yıllık deneyimim oldu fakat zimmetleme meselesi aklımı karıştırıyor. Önümüzdeki sene mezun olacağım en azından CV'ye işler diye düşünüyorum ama borçlarım var sistem topladım vesaire iş yeriyle konuştum tanıdık sayılır ama bir türlü maaşı çıkartamadım. Kuryelik için de motor ehliyetim var fakat tecrübeli değilim pek daha önce mobilet ile yapmıştım ama bir korku var içimde.
haftada 4 gün iş başı ve 3 gün tatil demektir.
Öncelikle sağolun hocam. Kısa çalışma diyorlar fakat o günlerde de işe gelmemi istiyorlar malesef. Ücret konusunda bir bilgim yok kısa çalışmadan bu kadar para alırsın dediler. Yarım saat sonra mesaim başlıyor zamanım olsa detaylıca araştıracağım ama foruma danışmak istedim. Şu anda da kısa çalışmadan 1177 TL alıyorum. Ucu ucuna yetiyor kredi kartı falan da patladı mecbur değiştirmem gerek işimi. Yoksa 2 gün sonra avukat kapımda belirir.

@Asdasgudas o zaman size verilen hakları kullanıp iş vereni sıkıştırmalısınız. Baştan sorun kısa çalışma ile benim çalışma oranımı kaç saat olarak bildireceksin iş-kur üzerinden.

Sonra kısa çalışma ödeneğin dezavantajı, sağlık primi yatar ama emeklilik için gerekli primi yatırmıyor, ve ileride size borçlanma olarak dönecektir emeklilik yaşınız geldiğinde haberiniz olsun isterim.

Sizi yapmanız gereken, iş-kur gidip şikayet etmeniz ve müfettiş incelemesine başvurmanızdır. İşveren bu süreçten korkup sizinle anlaşmak isteyecektir.

Kıdeminizi ihbarınızı, hatta yıllık izin paralarınızı ihtiyarı arabulucu ile anlaşıp size verecektir.

Kısa çalışma ödeneğini, kendi çıkarlarına kullanan işverenleri devlet çok kötü cezalandırıyor haberiniz olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı