Çözüldü Retail Key nasıl taşınır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
OEM Key'den daha ucuz olduğu için Retail Key alacağım fakat bu taşıma mevzusu tam olarak nasıl oluyor? Yani ben parça değiştirmeden bilgisayara format atmak istediğimde önce keyi silmem gerekir mi? Yoksa bu key silme olayı sadece parça değiştiği zaman mı oluyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
OEM Key'den daha ucuz olduğu için Retail Key alacağım fakat bu taşıma mevzusu tam olarak nasıl oluyor? Yani ben parça değiştirmeden bilgisayara format atmak istediğimde önce keyi silmem gerekir mi? Yoksa bu key silme olayı sadece parça değiştiği zaman mı oluyor?
Windows lisansları, anakarta gömülür. Bu anakartın değişmediği sürece Windows'un etkinleşeceğini gösterir.

- Format atmak istediğiniz zaman anahtarı silmek zorunda kalmazsınız.

- Anakart dışında ki donanım değiştiğinde Windows yine etkinleşir. Etkinleştirme yapmazsa bile sorun giderici kullanarak etkinleştirme yapılabilir.

- Anakart değişirse Windows, anahtarı bulamayacağı için etkinleştirme yapamaz. Dolayısıyla perakende anahtar kullanmaya devam etmek için; anakart değişimi öncesi anahtar silinir, değişim sonrası ise anahtar tekrar kullanılır.

Anakart değiştirmediğiniz sürece dilediğiniz gibi parça değiştirebilirsiniz. Kendim de Retail key kullanıyorum. Herhangi ekstra bir şey yapmıyorum format atacağım zaman. Anakart değişimi durumunda da keyi girmeniz yetiyor olması lazım.

Key silme diye bir şey yok. Format attığında siliniyor zaten yeni key soruyor.

Yeni key soruyor derken aynı key'i girdiğinde kabul edecek. Öyle yeni key değil yanlış anlaşılma olmasın.

Windows lisansları, anakarta gömülür. Bu anakartın değişmediği sürece Windows'un etkinleşeceğini gösterir.

- Anakart dışında ki donanım değiştiğinde Windows yine etkinleşir. Etkinleştirme yapmazsa bile sorun giderici kullanarak etkinleştirme yapılabilir.

- Anakart değişirse Windows, anahtarı bulamayacağı için etkinleştirme yapamaz. Dolayısıyla perakende anahtar kullanmaya devam etmek için; anakart değişimi öncesi anahtar silinir, değişim sonrası ise anahtar tekrar kullanılır.

Çözüm
Key silme diye bir şey yok. Format attığında siliniyor zaten yeni key soruyor.

Yeni key soruyor derken aynı Key'i girdiğinde kabul edecek. Öyle yeni key değil yanlış anlaşılma olmasın.

Yok hocam. Ben herhangi bir key girmedim. Formattan sonra direkt aktif oldu. Eğer anakart değişimi olursa geçerli olabilir dediğiniz.

Hocam eski Anakart Online olduğu zaman çakışır diye düşünmüştüm, şimdi aldığım Anakarta keyi girince eski Anakarttaki lisans geçerliliğini yitiriyor öyle mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı