ReviOS vs Linux

Minecraft Java ile yazılmış bir oyun, Java dediğin multi-platform bir şey zaten, Linux'da native desteği var. Eğer daha fazla FPS alıyorsan bu Java'nın suçu, Windows'un değil.

Ama bizim bildiğimiz oyunlar genel de DirectX ile çalışıyor, DirectX Windows'a özel bir şey. Sen bunu Linux'da çalıştırmak için ne yapıyorsun, Clone'u olan DXVK'yi kullanıyorsun. Benim Linux'da oynadığım hiçbir oyun bu yönden stabil olmadı zaten, benzer framerate alsam Windows'a kıyasla daha fazla VRAM kullanıyordu, akıcılık ve drop problemleri vardı. Onu geçtim anti-cheatli hiçbir oyunu oynayamıyordum.

Buna rağmen geçin diyorsanız aynen geçelim. Emülasyon görevi görüyor ama "Wine is not an emulator" 😂🤣🤣🤣

Minecraft Java ile yazılmış bir oyun, Java dediğin multi-platform bir şey zaten, Linux'da native desteği var. Eğer daha fazla FPS alıyorsan bu Java'nın suçu, Windows'un değil.

Ama bizim bildiğimiz oyunlar genel de DirectX ile çalışıyor, DirectX Windows'a özel bir şey. Sen bunu Linux'da çalıştırmak için ne yapıyorsun, Clone'u olan DXVK'yi kullanıyorsun. Benim Linux'da oynadığım hiçbir oyun bu yönden stabil olmadı zaten, benzer framerate alsam Windows'a kıyasla daha fazla VRAM kullanıyordu, akıcılık ve drop problemleri vardı. Onu geçtim anti-cheatli hiçbir oyunu oynayamıyordum.

Buna rağmen geçin diyorsanız aynen geçelim. Emülasyon görevi görüyor ama "Wine is not an emulator" 😂🤣🤣🤣
Neden saydığım o kadar oyunun arasından minecraft ta taktın... Listeye overwatch 2 ve apex te eklendi eskiden oynardım şimdide oynayasım geldi maşallah çalıştırıyor akıcı bir şekilde :D

Merhaba, bellek kullanımı az olsun diye ReviOS'u kurdum fakat bazı kullanıcılar Linux'a geç diyor. Sizce ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Windows'u sevmiyorsanız özelleştirilmiş Windows kullanmak yerine Linux kullanabilirsiniz. Linux konusunda oyun falan yüzünden istemiyorsanız oynadığınız oyunlar desteklenmiyor mu diye protondan bakıp programlar için de alternatiflerine ve destekleniyor mu diye alternativeto'ya bakabilirsiniz.

Hocam, bu fotodaki arayüz neye ait? Hoş duruyor, merak ettim.
Hangi uygulama hocam?
Kartuşlar adlı bir uygulama. Sistemdeki tüm oyunları tespit ediyor ve Kartuşlar launcherında hepsini gösteriyor. Tek uygulamada tüm oyunlara erşilebilmiş olunuyor. Hem steam hem de epic games hem de ps3 /4/5 emülatörleri kullandığım için benim çok işime yarıyor. Öneririm.

Kartuşlar adlı bir uygulama. Sistemdeki tüm oyunları tespit ediyor ve Kartuşlar launcherında hepsini gösteriyor. Tek uygulamada tüm oyunlara erşilebilmiş olunuyor. Hem steam hem de epic games hem de ps3 /4/5 emülatörleri kullandığım için benim çok işime yarıyor. Öneririm.
PS5 emülatörü çıktı mı?

Sadece Wine indirerek oyun falan oynayamazsın tabii ki de. Oyunlar için Wine'ye ek binlerce bağımlılık var.

Nobara, Garuda gibi dağıtımımlar kurarsa hepsi hazır gelir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oyun oynayan adam Linux kullanamaz arkadaşlar. Ben hem Windows hem Mac hem de Linux kullanıyorum ve bütün makinelerimin amacı ayrı. Gidip de Mac de veya Linux'ta oyun oynamam çok büyük eziyet oluyor.

Bunu AMD ekran kartı kullanan birinin söylemesi ironik. Linux'ta oyun oynamak eskiden eziyetti katılıyorum, ama artık değil yazdığım bir makalede az da olsa Linux oyun deneyimimden bahsetmiştim dilerseniz bakabilirsiniz. Linux'ta oyun oynamanın çok çok az sorunu var. CS2, Minecraft gibi oyunlarda daha çok FPS alırsınız.

Konu biraz eski ama bunu sonradan görecek arkadaşlar için bilgilendirme yapayım. İşletim sistemine fanlık yapanların lafını da ciddiye almayın. Laptopumda Linux kullanıyorum gayet memnunum ama size tarafsız şekilde anlatayım.

Gündelik işler ve az kaynak kullanımı konusunda Linux iyi bir işletim sistemidir. Eğer oyun ve program ile uğraşıyorsanız Linux'a bakmayın bile. Desteklediği oyun, program konusunda kısıtlıdır. Şimdi .exe dosyalarını açmak için Wine kullan diyenler gelmeden, leş bir optimizasyonla oynanmaz. Zaten bir oyun indirmek için o kadar derde girmeye de gerek yok. Uğraşılmaz açıkçası. Oyun oynuyorsan Windows'ta kalacaksın, başka çare yok. Ama gündelik işler için kullanıyorsan Linux gerçekten iyi ve rahat.

Kararınız size ait ancak "başka çare yok." sözü beni biraz düşündürdü. Öncelikle fanlık yapanlar demeniz özgür yazılım felsefesini anlamamışsınız demek herkes anlamak zorunda değil neyse, Windows'taki programları Linux'da kullanmanın 1001 yolu var ama hiç uğraşmak istemeyen bir kullanıcı https://alternativeto.net/ sitesinden kolayca alternatifini kullanabilir. Eğer Adobe kullanmıyorsanız, benim tüm önceden kullandığım özgür olmayan yazılımların alternatifi var. Uğraşılmaz kısmı size kalmış ben uğraşmaktan keyif alırım, sen almazsın bu işletim sisteminden çok kişiden kaynaklı. Eskiden bir arkadaşım Windows'ta sürücülerini, Steam'i bana indirtmişti üşengeç insan her işletim sisteminde bir şeyleri yapmayı üşenir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı