RFID ile yer belirleme

Hadi

Hectopat
Merhaba arkadaşlar;
Öncelikle yanlış yerde konu açmışsam özür dilerim. :)

Bugün bir eczanede, okuldan hocamla ( Bilgisayar Müh. ) karşılaştım selam verdim ve bana ödev verdi. :D

Önce hocanın istediğini yazıyorum sonra sizlerden bir kaç tane sorum olacak.
Eczanedeki rafları gösterdi " RFID ile ilaçların ( Barkodu okuyarak ) yerini bulacaksın “

Ben şimdi eve geldim netten bakıyorum RFID için özel bir okuyucu var. ( burası tamam ).
Ama okuyacak şey özel bir şey herhalde. ( Bunlar gibi şeyler ).
Yani demek istediğim her ilaca bir kart mı yapıştırmak gerekiyor?
Bir de bununla uzaktan okuyabilir miyiz?
Yoksa rafın görüntüsünü alıp oradan barkodları okuyup ilacın yerini bulmak mı? ( Ki RFID ile alakası yok ki )

Yoksa ben konuyu baştan mı yanlış anlamışım? :confused:
Hocanın yanına gideceğim de ama dedim bişeyler öğrenip öyle gidem.
Son olarak hocaya neler sorayım?
Sizler neler düşünüyorsunuz?

Şimdiden teşekkürler :)

RFID'yi açıp inceleyecek olursak Wiki bize böyle bişey sunmuş.

Aslında bu devreleri bir çok elektronik mağazadan aldığımız kutularda bulmak mümkün.

Yaptığım kısa araştırmalar (ve sunduğun parçalar) üzerine şunu çıkartıyorum ki barkod tabancasının modernize edilmiş halini düşün.

Veya NFC'lisini :)

Özet:
Senden donanım ile uyumlu çalışacak Stok Kayıta benzer bir program istemiş.

Cevap için çok teşekkürler.
Anlamadığım şey şu: RFID okuyucu barkodu uzaktan nasıl okur? Yoksa bu bildiğimiz bi barkod değil.
Ve en önemlisi RFID bana nasıl bir veri veriyor? Yanı bulduğu ürünün tam yerini bana veriyor mu?

İlaçların yerini bulmak için bence RFID şart değil ama şöyle bir çözüm geliyor aklıma. RFID etiketleri alacaksın ve bunları sisteme kaydedeceksin. daha sonra bunları ilaçlara ya da belli bir ilacın bulunduğu rafa eşleştireceksin. Sonra PC'de bir program olacak ve programda RFID ile raf numarasını veritabanına işlemiş olacaksın. Böylece bir ilaç için RFID okuttuğunda program sana veritabanında ilacın hangi rafta olduğunu söyleyecek.

RFID uzaktan okumaz diye biliyorum. Belli bir mesafe şart.

Güncelleme: ABD okuma sınırı 10 cm olsun demiş. Fakat bazı özel ekipmanlarla 10 m'den okunabilince etiketlerin önüne metal yerleştirilmiş okumayı zorlaştırmak için. Yani bu da demek oluyor ki doğru RFID ile uzaktan okuma da yapabilirsin.

PC kısmı görüntülü olacak yanı tableti ( Kamerasını ) raflara doğru tutacağız o canlı olarak yerini işaretliyecek.

Asıl sorunum burda:
Yani illa hepsine RFID etiketi mi yapıştırmak gerekiyor?

Bir de bu RFID bana nasıl bir veri veriyor? Yanı bana koordinat mı veriyor, yoksa o dediğiniz etikete doğru tutunca uyarı mı veriyor yoksa ne?

Cevaplar için çok teşekkür ederim.

Açıkçası yeni bir teknoloji ile isim olarak karşı karşıya kaldım ve işi biraz daha yarmaya başladım.
Dostum bu gördüğün beyaz etiket RFID'nin ta kendisidir. Kendi başına ayrı bir barkoddur. Ucuzlarından.

yXkzs3Bl.jpg

Kullanım sebebi ürünü Elektronik Ürün Kodu (EPC) denilen bir provizyonda toplanıyor.
Ürünün tüm bilgileri (tabii girilirse) burada elde ediliyor. Yoksa devre bunu kendi kendine tanıyacak değil.
Evet her ürün için bu etiketlerden lazım.

Okuma olayı kullandığın etikete göre. 3 farklı çeşidi var bu konuda.

Bu teknolojiyi bir çok sektör kullanıyor.
Tabii bunun maliyeti ne olur onuda bu işle ilgilenen firmalara sormalı.

EPC veya RFID Sistemleri şeklinde aramalar gerçekleştirdiğinde bu işler ile uğraşan firmalar yönlendirmen daha doğru olur hocalarını.
Genelde de bankalar ECP İlaç Provizyonu kullanıyor.
Recep Baltaş'ında söylediği gibi hayli tuhaf bi iş.

Bilgisayar mühendisi adayı olmalısın sanırım? Yoksa Elektrik-elektronik mühendis adayı mısın?

RFID olarak bahsettiğin eğer: Radio-frequency identification - Wikipedia, the free encyclopedia ise, yer belirlemen çok kolay olacaktır çünkü mesafe bir anlam taşımaz:

RFID kartların cebinde / çantanda alüminyum folyo v.b malzemelerle sarılmadıkları sürece kopyalanabilme durumları var. Bunu bir araştır.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı