RGB desteği olmayan bir anakarta RGB kontrolcü kullanılabilir mi?

BerkaySaatci

Decapat
Selam,

MSI B450M PRO- M.2 anakarta sahibim. Anakartımda RGB başlık bulunmamakta. Yakın zamanda 4 pin ARGB fanlar almayı ve bu fanları bir kontrolcü ile kontrol etmek istiyorum. Bu fanları anakartım üzerinden herhangi bir program ile kontrol edemeyecek olduğumu biliyorum. Bu durumda bana önerebilecek olduğunuz bir kontrolcü var mı? Kontrolcü satın alırken dikkat etmem gereken durumlar nelerdir? Anakarta SYS-Fan soketi ile bağlanmış olan kontrolcü, fanların rengine müdahale edebilir mi?

Teşekkürler.

Alacak olduğum fanın linkini bırakıyorum.
SilverStone Air Blazer 120RW ARGB Adreslenebilir LED 12cm 94CFM Yüksek Hava Akışlı 2200RPM Beyaz Kasa Fanı (SST-AB120RW-ARGB) - Overclock - PC Bileşenleri | Teknobiyotik

Son düzenleyen: Moderatör:
Fan kontrolcü olarak da bunu tavsiye ederim.

Ayrıca aynı yerden aldığınız için kargo da ücretsiz gelir.
Öneriniz için teşekkür ederim. Son olarak bir sorum daha olacak. Bu çoklayıcıdaki molex soketi boşta kalacak değil mi?

Öneriniz için teşekkür ederim. Son olarak bir sorum daha olacak. Bu çoklayıcıdaki molex soketi boşta kalacak değil mi?
Hayır, kalmayacak. Sadece bir fanın gücünü anakarttan alıp diğer fanların gücünü Molex soketi üzerinden alıyor anakarta zarar vermemek açısından.

Anladığım kadarıyla fanların gücünü bu kablo ile, anakart ve molex bağlantısıyla, fanların renklerini ise kontrolcü ile kontrol edeceğim. Kontrolcüden fanların dönmesi için herhangi bir güç almayacağım. Sadece RGB bağlantısı kontrolcüye yapılacak değil mi?
Hayır, kalmayacak. Sadece bir fanın gücünü anakarttan alıp diğer fanların gücünü Molex soketi üzerinden alıyor anakarta zarar vermemek açısından.

Anladığım kadarıyla fanların gücünü bu kablo ile, anakart ve molex bağlantısıyla, fanların renklerini ise kontrolcü ile kontrol edeceğim. Kontrolcüden fanların dönmesi için herhangi bir güç almayacağım. Sadece RGB bağlantısı kontrolcüye yapılacak değil mi?
Şimdi daha dikkatli baktığımda kontrolcünün bir tarafında 6 ARGB girişi, diğer tarafında 6 tane fan girişi olduğunu fark ettim. Ayrı bir kontrolcü almanıza gerek yok, Dark'ın ürünü ile tüm işlerinizi halledebilirsiniz.

Anladım. Yardımınız ve önerileriniz için teşekkür ederim.

Yalnız kasada RGB kontrol tuşu yoksa kontrolcüyü yönetmek için biraz uğraş vermeniz gerekli. O yüzden kumandalı kontrolcü öneriyorum. Ve giriş çıkışlara dikkat edin ayrıyeten fanınız da toplamda kaç adet pin bulunuyor bimiyorum 4 sys dediniz 3 de ARGB dediniz.
Fanları da kontrolcüye bağlamayı başarırsanız çok işlevsel olacaktır. Şunun gibi giriş çıkışı olan kontrolcü lazım size sanırım.

1622361075799.png

Yeni konular

Geri
Yukarı