RGB Fan nasıl kontrol edilir?

Blaxius

Hectopat
Yer
Aydın
Arkadaşlar merhaba anakartım MSI B450M Mortar benim fanları kontrol etme konusunda bi sıkıntım var Xigmatek Beast adlı kasayı vatandan aldım. Fanları RGB farklı renk ve modlarda yanıyor ama gördüğünüz gibi fanlarda sadece 4 pin molex girişi var. Çalışması için ilk olarak PSU’dan gelen molex’e kırmızı 3 pinli molex’i takıyorum (fotoğrafta tam tersi olmuş) sonrasında fanları ekliyorum. Bu fanları kontrol etmenin bir yolu var mı? Bir de 2. fotoğrafta küçük 4 pinli bir soket daha var o ne işe yarıyor?

E846D87E-291D-4055-AFBB-2F4106EA6249.jpeg7D0629FB-4B3F-4E11-9E70-0D5CFCD0BAB6.jpegE98ED050-954C-4FA8-ACC9-E179D3D72F71.jpeg

Arkadaşlar merhaba anakartım MSI B450M Mortar benim fanları kontrol etme konusunda bi sıkıntım var Xigmatek Beast adlı kasayı vatandan aldım. Fanları RGB farklı renk ve modlarda yanıyor ama gördüğünüz gibi fanlarda sadece 4 pin molex girişi var. Çalışması için ilk olarak PSU’dan gelen molex’e kırmızı 3 pinli molex’i takıyorum (fotoğrafta tam tersi olmuş) sonrasında fanları ekliyorum. Bu fanları kontrol etmenin bir yolu var mı? Bir de 2. fotoğrafta küçük 4 pinli bir soket daha var o ne işe yarıyor?

Eki Görüntüle 420755Eki Görüntüle 420756Eki Görüntüle 420757
Xigmatek RGB kontrolcü göndermiyormu?

Bildiğim kadarıyla bütün pinleri tek bir yerde toplayan bir braket olması lazım. O brakete tüm bağlantıları yaptıktan sonra braketteki soketi anakartın RGB pinine bağladıktan sonra çalışıyor. Yalnız şimdi şöyle birşey var ben de hazır sistem aldım adamlar monte edip gönderdiler. Ancak ben de fanları anakarttan kontrol edemiyorum. Galiba bağlantısını yapmamışlar. Kasanın üzerindeki düğmeden kontrol edebildiğim için uğraşmadım.

Xigmatek RGB kontrolcü göndermiyormu?
Maalesef
Bildiğim kadarıyla bütün pinleri tek bir yerde toplayan bir braket olması lazım. O brakete tüm bağlantıları yaptıktan sonra braketteki soketi anakartın RGB pinine bağladıktan sonra çalışıyor. Yalnız şimdi şöyle birşey var ben de hazır sistem aldım adamlar monte edip gönderdiler. Ancak ben de fanları anakarttan kontrol edemiyorum. Galiba bağlantısını yapmamışlar. Kasanın üzerindeki düğmeden kontrol edebildiğim için uğraşmadım.
braket derken nasıl bir şeyden bahsediyorsunuz acaba varsa link, foto atabilir misiniz?

Eki Görüntüle 420755Eki Görüntüle 420756Eki Görüntüle 420757
Son durum hakkında bilgi verebilir misiniz? Benim durumum biraz daha farklı; sadece sarı renk yanıyor ledler. Acaba RGB kontrolcü mü almak gerekli?

Xigmatek Beast RGB kasadan bende de var. Kasanın üst kısmındaki bi tuşa fan kablosu gidiyor. O kabloyu fan kontrolcü alıp ona taksak kontrol edebilir miyiz acaba diye düşünüyorum. Olmadı kasayla birlikte gelen bütün fanları söküp yerine başka fanlar takıcam. Gürültüsü sinirlerimi bozuyor. Ben bi de işlemci soğutucu olarak Xigmatek Windpower 1266 satın aldım ve onun da renklerini kontrol edemiyormuşum :mad: Kasanın içi pavyon gibi ama senkronize çalışmıyor.

AYnı kasa bende de var. Çift tarafı dişi olan bir kablo vasıtasıyla kontrol düğmesine giden kabloyu anakarta bağlarsak acaba fanları kontrol edebilir miyiz?

Geri
Yukarı