RGB ile Rainbow arasındaki farklar nelerdir?

Özet geçeyim RGB red, green, blue renkler ile istediğiniz renkleri oluşturabilmenizi sağlar. Örneğin 10 birim kırmızı, 50 birim mavi, 70 birim yeşil karıştırıp bir renk elde edebilirsiniz. Bu sebeple RGB ile istediğiniz renklere sahip olursunuz. Rainbow ise fandan gidelim, fanın çevresinde 20 led varsa bir led mavi, bir led kırmızı, bir led yeşil, bir led mor, bir led sarı... diye gider. Bu renkler sabittir ve değiştiremezsiniz. bu görünüş gökkuşağını andırdığından Rainbow deniyor, diğer ismi ise Fixed RGB olarak yani değiştirilemeyen renkler olarak geçiyor.

Hocam peki RGB ledler neden tam beyaz olamıyor? Merak ettim de.

Aslında kaliteli ledler ve programlar kullanılırsa tam beyaz olabiliyor. Beyazın kodu 255 birim kırmızı, 255 birim mavi, 255 birim yeşil olarak geçiyor. Yazılımla ayarlama yapılırken 255 birim seçili gibi görünse de örneğin biri hata payından 250 olabiliyor. Bu da hafif mavimsi ya da kahverengiye kaçabiliyor. Aynı zamanda ledlerin kalitesi de kötü olduğundan istediği tonda yansıtamayabiliyor.

Beyaz yanıyor diye biliyorum.En azından benim mousemde yanıyor.Sadece siyah yanmaz.O da kırmızı,yeşil ve mavi renkleriyle oluşturulamadığı için(siyah yakmaya çalışırsanız büyük ihtimal led kapanacak.Çünkü siyah renksizdir.Biraz garip oldu ama:D

Beyaz yanıyor diye biliyorum.En azından benim mousemde yanıyor.Sadece siyah yanmaz.O da kırmızı,yeşil ve mavi renkleriyle oluşturulamadığı için(siyah yakmaya çalışırsanız büyük ihtimal led kapanacak.Çünkü siyah renksizdir.Biraz garip oldu ama:D

Ampuldeki gibi beyaz yanmıyor. Maviye kaçıyor biraz.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum, bu konu hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyorum.
RGB ile Rainbow arasındaki farkı ve aradaki fiyat farkına değip değmeyeceğini öğrenmek istiyorum.
Şimdiden teşekkürler.

RGB de tüm renkler isteğe bağlı çeşit çeşit renk ve fonksiyonlara girebilir animasyonlar vb. şeyler yapabilir fakat Rainbow sabit gökkuşağı rengidir.

Geri
Yukarı