Onboard GPU ile iGPU Arasındaki Farklar Nelerdir?

Makaleler
3
Daha fazla  
Technopat'in bir videosunda gördüm. Intel bir işlemci ile CC:GO oyununda 100 FPS almışlardı. Ancak videonun yorumlarında, Facebook gruplarında, diğer forumlarda, zaten normal bir onboard GPU ile 80 90 FPS alınabildiği savunuluyordu. Ve bazı kişiler cevap olarak ikisinin farklı şey olduğunu savunuyor. Kafam çok karıştı ikisi aynı mı? Farklı mı?
Farklıysa ne fark var?

Son düzenleyen: Moderatör:
iGPU = Integrated Graphics Processing Unit türkçe karşılığı Dahili Grafik İşleme Birimi. İşlemciye dahil olan grafik birimini temsil eder.
Onboard Gpu=Anakart üzerinde yerleşik bir ekran kartının olduğunu belirtir.

Technopat'in bir videosunda gördüm. Intel bir işlemci ile CC:GO oyununda 100 FPS almışlardı. Ancak videonun yorumlarında, Facebook gruplarında, diğer forumlarda, zaten normal bir onboard GPU ile 80 90 FPS alınabildiği savunuluyordu. Ve bazı kişiler cevap olarak ikisinin farklı şey olduğunu savunuyor. Kafam çok karıştı ikisi aynı mı? Farklı mı?
Farklıysa ne fark var?
Yabancı bir kaynaktan aldım, okulda öğrendiğim ingilizce kadar anladığım şu oldu;"Anakartlar ayrı bir GPU donatılırdı. Artık bu grafik çipleri işlemcilerin içine entegre edilmiş durumda." Kısaca. Anladığım kadarıyla önceden anakartın üzerine ayrı bir GPU çipi yerleştirilirmiş ekrana görüntü versin diye. Bu Onboard oluyor, artık kullanılmıyor. iGPU ise Onboard GPU'nun Intel işlemci içerisine taşınmış hali. Tek fark artık Grafik İşlemci, normal işlemcinin içerisinde anakartın üzerinde değil.

Peki bazı bilgisayar satıcıları bu işlemcinin onboardı güçl falan diyor bu yanlış bir kullanım mı?

Çok yanlış :D

"Bu merkezi işlem biriminin entegre grafik işlem ünitesi güçlü." Demeleri gerekiyordu. Veya,
"Bu işlemcinin dahili GPU' su güçlü." De diyebilirlerdi.

Ancak onboardla işlemciyi aynı cümlede kullanmak komik durmuş.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı