RGB olmayan Bir Sistemi RGB'ye Dönüştürmek

Bakrep

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. RX580, Ryzen 5 1400, ASUS A320M-K ve 8GB 2400 Mhz. parçalarından oluşan bir sistemim var.

Açıkçası sadece keyif için sistemimin her tarafının RGB olmasını isterdim. Fakat bu iş biraz başımı ağrıtacak gibi. Çünkü Anakartımda RGB portu yok.

Xigmatek CY120 isimli 3 adet RGB fan içeren seti aldığımızda yanında bir kumanda ve RGB kontrolcüsü geliyor. (4 pin ve 3 pin olmak üzere sanırım 8x2 toplam 16 girişi var.)

Bu fan setinin yanında Ryzen 7 2700 almak istiyorum. Bildiğiniz gibi Ryzen 7 2700 ile beraber bir RGB soğutucu geliyor. Bu soğutucuyu Xigmatek RGB kontrolcüme bağlayabilir miyim?

Diyelim ki yukarıdaki sorunu hallettim, Belleklerimi de 8x2 şeklinde Corsair Vengeance RGB yapmak istiyorum. Belleklerin üstündeki RGB ile beraber ekran kartımın üzerindeki RGB aydınlatmayı fanlarla beraber nasıl senkronize ederim? Daha doğrusu edebilir miyim?

Eğer belleklerdeki ışıklar senkronize edilmiyorsa RGB ışıklı bellek soğutucu alıp takmayı düşünüyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her şeyden önce a320 anakart’a ryzen 2700’ü takmayı doğru bulmuyorum. Düzgün bir şekilde besleyemez. İşlemci almak istiyorsanız 3600 alın 2700’ü sırf RGB soğutucusu var diye almayın eğer böyle bir düşünceniz varsa. Bahsettiğiniz kontrolcü üzerinde 4 pin RGB giriş varsa olabilir ama sanmıyorum bu girişin olduğunu. Fakat soğutucunun yanında 2 kablo geliyor birisi 4 pin RGB diğeri de USB. USB dediğim bildiğimiz USB değil, ön panel bağlantısını yaptığımız USB girişe takılıyor anakartta. Oradan kontrol edebilirsiniz 2700’ün soğutucusunu. Anakartınızda RGB desteği olmadığından RAM ile ekran kartınız senkronize olmaz. Ama ben kendim de kullandığımdan biliyorum kumandalı RGB’yi tavsiye etmem. Bence her şeyden önce anakartınızı yenileyin yeni bir B450 ile. Ondan sonra işlemci falan derken yavaş güzel, senkron çalışan bir sistem oluşturmuş olursunuz.

Her şeyden önce a320 anakart’a ryzen 2700’ü takmayı doğru bulmuyorum. Düzgün bir şekilde besleyemez. İşlemci almak istiyorsanız 3600 alın 2700’ü sırf RGB soğutucusu var diye almayın eğer böyle bir düşünceniz varsa. Bahsettiğiniz kontrolcü üzerinde 4 pin RGB giriş varsa olabilir ama sanmıyorum bu girişin olduğunu. Fakat soğutucunun yanında 2 kablo geliyor birisi 4 pin RGB diğeri de USB. USB dediğim bildiğimiz USB değil, ön panel bağlantısını yaptığımız USB girişe takılıyor anakartta. Oradan kontrol edebilirsiniz 2700’ün soğutucusunu. Anakartınızda RGB desteği olmadığından RAM ile ekran kartınız senkronize olmaz. Ama ben kendim de kullandığımdan biliyorum kumandalı RGB’yi tavsiye etmem. Bence her şeyden önce anakartınızı yenileyin yeni bir B450 ile. Ondan sonra işlemci falan derken yavaş güzel, senkron çalışan bir sistem oluşturmuş olursunuz.

O zaman şöyle yapıyorum: Gigabyte B450 Gaming X alıyorum. 2 tane RGB RAM alıyorum. 3 Tane RGB 12cm boyutunda fan alıyorum. XPG RGB 512GB SSD M2 alıyorum. Aldığım 3 tane Xigmatek'in 4 pini ve 3 pini var dolu dolu. Ona takıyorum RGB CPU soğutucumun ledini. Sonra eksiklik kalıyor mu?

O zaman şöyle yapıyorum: Gigabyte B450 Gaming X alıyorum. 2 tane RGB RAM alıyorum. 3 Tane RGB 12cm boyutunda fan alıyorum. XPG RGB 512GB SSD M2 alıyorum. Aldığım 3 tane Xigmatek'in 4 pini ve 3 pini var dolu dolu. Ona takıyorum RGB CPU soğutucumun ledini. Sonra eksiklik kalıyor mu?
Öncelikle almak istediğin anakartı B450 Aorus Elite de alabilirsin I/O Shield vs var görüntü olarak daha güzel bence. CY120 fan kiti anakart kontrollü çalışmıyor. Benim sana tavsiyem anakart kontrolüyle çalışan adreslenebilir RGB fanlar alman. Xigmatek Galaxy II Pro fan setini alabilirsin. Eğer sisteminde şuan bir SSD yoksa o SSD’yi alabilirsin f/p ürünü. Son olarak sırf soğutucusu RGB diye 2700 almak çok mantıksız. 3600 gibi bir işlemci varken hele. İkinci el satılıyor Wraith Prism öyle alabilirsin istersen.

Öncelikle almak istediğin anakartı B450 Aorus Elite de alabilirsin I/O Shield vs var görüntü olarak daha güzel bence. CY120 fan kiti anakart kontrollü çalışmıyor. Benim sana tavsiyem anakart kontrolüyle çalışan adreslenebilir RGB fanlar alman. Xigmatek Galaxy II Pro fan setini alabilirsin. Eğer sisteminde şuan bir SSD yoksa o SSD’yi alabilirsin f/p ürünü. Son olarak sırf soğutucusu RGB diye 2700 almak çok mantıksız. 3600 gibi bir işlemci varken hele. İkinci el satılıyor Wraith Prism öyle alabilirsin istersen.

Merhaba yanıtın için teşekkürler. Dediğin anakartla beraber Ryzen 5 3600 alayım. Daha sonradan RGB bir CPU fanı alır anakarta takarım.
Bahsettiğim fan: Cooler Master i71C

Merhaba yanıtın için teşekkürler. Dediğin anakartla beraber Ryzen 5 3600 alayım. Daha sonradan RGB bir CPU fanı alır anakarta takarım.
O soğutmayı almak mantıklı değil bence. Performans olarak stock soğutucudan pek de bir farkı olmayacak. Onun yerine Aerocool Cylon 4 almak daha mantıklı f/p ürünü gibi duruyor incelemelere bakmanı tavsiye ederim.

I71c sadece Intel için, AM4 olanı A71c. I71c Intel stok soğutucudan yaklaşık 10 derece daha iyi sonuç veriyor.

Sistemi sıfırdan kursanız daha az uğraşmış ve daha güncel bir sistem elde etmiş olursunuz,
Nacizane bir kaç önerim olabilir
Kasa : Cooler master MCB-B520
Anakart : Gigabyte B450M Aorus Elite
RAM : XPG D60G RGB Spectrix 8GBx2 DDR4 3000mhz
İşlemci : Ryzen 2700x sizin de belirttiğiniz gibi RGB
çok şık bir set olur

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı