RGB RAM önerisi

Tek kanal almama sebebimiz var. Performansı AMD sistemlerde çok etkiliyor, bilmiş konuşuyorsun ama acizlik seziyorum. Ek olarak DDR5 sistemlere geçmeyi bekliyorum şahsen, eğer grafik tasarım vs ile uğraşmıyorsa 32 GB gereksiz bir tercih. Parayı çöpe atarken havalı olmak istiyorsan al tabii.

Ha bir de APU sistem olduğunu yazmam gerek, APU'larda %50-70 fark eder Dual channel.

Parayı çöpe atarken havalı olmak gibi bir durum yok. Ben şahsen 8x2 şeklinde alınan RAM'lere aslında karşıyım. Çünkü adam 2 8 daha alıyor OC yapmaya çalışıyor gimlüyor. Haliyle üzülüyor. Alsa 2 tane 16 GB DDR4 üzülmeyecek aslında hem de OC daha iyi yapabileceği için RAM kapasitesini şu an kullanamasa bile DDR5 kendisini geliştiren kadar 32 GB DDR4 çok iyi bir yere sahip olacak. Şu an mesela ben tek kanal 16 GB kullanıyorum OC konusunda çok başarılı. R3 3100 işlemci A320 anakartta 3600MHz CL 16 değerini 1.35v değerinde gördüm. Haliyle bende bir şeyi bildiğimden konuşuyorum.

Tamam Dual performansı göz ardı edilemez ama eksilerini düşünmek gerekiyor. İleride RAM alacaksın mesela ve yüksek alan gerekiyor RAM için diyelim. E haliyle 2 tane 8 GB işine yaramayacak ya 32 GB belleklere ya da 16 GB belleklere yöneleceksin. Haliyle 8 GB RAM'i satmak zorunda kalacaksın. Ve satma işlemcini gerçekten zorlanılabilecek. Adam neden senin 8 GB RAM'ini alsın zaten artık geçerli değil der ve DDR5 yüksek kapasiteli RAM alırım daha iyi der.

E haliyle 8 GB DDR4 RAM alınmasına para israfı diyorum. Şu anda 16 GB bellekler DDR5 gelişene CL düşene veya MHz değeri yükselen kadar gayet iyi bir yere sahip. Haliyle bende bu yönden öneri yapıyorum. Keyfimdem değil yani.

Çok bilmiş konuşuyorsun acizlik seziyorum deme bildiklerim ile konuşurum ben. Böyle senin gibi Dual RAM iyi performans veriyor e APU kullanıyorsan Dual RAM al. 8x2 RAM ov ye dersen ben sana bir şey anlatamam. Ama bence şu dönemde 8 GB bellekler gereksiz. 16 GB veya 32 GB belleklere yönelin derim.

İster yatırım tavsiyesi deyin ister tavsiye değil deyin önemli değil. Ben bu şekilde öneriyorum. Artılarını anlattım. İleride sıkıntı yaşayacağına şimdi bir tık zorlanırsın öderken belki ama ileride ah keşke dinleseydşm demez. Ben ilerisini düşünerek hareket ederim her zaman. Senin gibi çok bilmiş davranarak değil.
TUF GAMING A520M-PLUS|Anakart|ASUS Türkiye öneriler için teşekkürler, bu listede olmaması sorun oluşturur mu?

Hanig listeden bahsediyorsunuz acaba. Önerilen RAM listesi mi yoksa başka bir şey mi?
Eğer oradaki bellek listesinde olmamasını söylğyorsanız orada olup olmaması çok fark yaratmıyor. Sadece ben bunları anakartta test ettim çalışıyor listesi o.

Parayı çöpe atarken havalı olmak gibi bir durum yok. Ben şahsen 8x2 şeklinde alınan RAM'lere aslında karşıyım. Çünkü adam 2 8 daha alıyor OC yapmaya çalışıyor gimlüyor. Haliyle üzülüyor. Alsa 2 tane 16 GB DDR4 üzülmeyecek aslında hem de OC daha iyi yapabileceği için RAM kapasitesini şu an kullanamasa bile DDR5 kendisini geliştiren kadar 32 GB DDR4 çok iyi bir yere sahip olacak. Şu an mesela ben tek kanal 16 GB kullanıyorum OC konusunda çok başarılı. R3 3100 işlemci A320 anakartta 3600MHz CL 16 değerini 1.35v değerinde gördüm. Haliyle bende bir şeyi bildiğimden konuşuyorum.

Tamam Dual performansı göz ardı edilemez ama eksilerini düşünmek gerekiyor. İleride RAM alacaksın mesela ve yüksek alan gerekiyor RAM için diyelim. E haliyle 2 tane 8 GB işine yaramayacak ya 32 GB belleklere ya da 16 GB belleklere yöneleceksin. Haliyle 8 GB RAM'i satmak zorunda kalacaksın. Ve satma işlemcini gerçekten zorlanılabilecek. Adam neden senin 8 GB RAM'ini alsın zaten artık geçerli değil der ve DDR5 yüksek kapasiteli RAM alırım daha iyi der.

E haliyle 8 GB DDR4 RAM alınmasına para israfı diyorum. Şu anda 16 GB bellekler DDR5 gelişene CL düşene veya MHz değeri yükselen kadar gayet iyi bir yere sahip. Haliyle bende bu yönden öneri yapıyorum. Keyfimdem değil yani.

Çok bilmiş konuşuyorsun acizlik seziyorum deme bildiklerim ile konuşurum ben. Böyle senin gibi Dual RAM iyi performans veriyor e APU kullanıyorsan Dual RAM al. 8x2 RAM ov ye dersen ben sana bir şey anlatamam. Ama bence şu dönemde 8 GB bellekler gereksiz. 16 GB veya 32 GB belleklere yönelin derim.

İster yatırım tavsiyesi deyin ister tavsiye değil deyin önemli değil. Ben bu şekilde öneriyorum. Artılarını anlattım. İleride sıkıntı yaşayacağına şimdi bir tık zorlanırsın öderken belki ama ileride ah keşke dinleseydşm demez. Ben ilerisini düşünerek hareket ederim her zaman. Senin gibi çok bilmiş davranarak değil.

Hanig listeden bahsediyorsunuz acaba. Önerilen RAM listesi mi yoksa başka bir şey mi?
Eğer oradaki bellek listesinde olmamasını söylğyorsanız orada olup olmaması çok fark yaratmıyor. Sadece ben bunları anakartta test ettim çalışıyor listesi o.
Bellek listesi.

Anladığım kadarıyla çoğu kişi şu an için yeter nasılsa performansı iyi diyerek 8x2 RAM'lere yumuluyor. Ama birkaç sene sonra RAM ihtiyacı artacak 2 RAM slotu olan anakartlı insanlar yamulacak. 16 GB bellekleri bu yüzden ısrarla öneriyorum. Keyfimdem değil. Çünkü verdiğimiz para eninde sonunda sarsak bile çöpe gidecek. Upraştığımıza değmez en kısası. Alırsın 16 veya 32 GB belleklerden mis gibi keyfine bakarsın.

Sonra yaparsın overclockunu oh miss. Eğer Gear 2 varsa anakartta alırsın 2. vitese CL yükselte yükselte DDR5 performansına yaklaşır voltaj arttırmadan. Tabii kanal sayısı her zaman bir fark olacak ama en azından uzun süre idare edebiliyorum ben diyebilirsin.

Tek kanal almama sebebimiz var. Performansı AMD sistemlerde çok etkiliyor, bilmiş konuşuyorsun ama acizlik seziyorum. Ek olarak DDR5 sistemlere geçmeyi bekliyorum şahsen, eğer grafik tasarım vs ile uğraşmıyorsa 32 GB gereksiz bir tercih. Parayı çöpe atarken havalı olmak istiyorsan al tabii.

Ha bir de APU sistem olduğunu yazmam gerek, APU'larda %50-70 fark eder dual channel.
Çok haklı.

Ben Single performansını Dual'den üstün tutmuyorum. İmkanlar dahilinde 16 GB tek kanal alırsın imkanın oldupunda bir tane daha bellek alırsın ilerisi için daha iyi olur. Hem yok %50 70 fark etse ne olur ileride aynı performansı devam ettiremeyeceğim sürece. Ayrıca işlemci değiştirilmesi mümkün ve işlemciler son çıkan oyunlarda artık 16 GB üstünü istiyor. O zaman ne yapacaksınız 8x4 mü yapacaksınız. ya da benim dediğimi haklı bulup 16x2 mi yapacaksınız?

Son düzenleyen: Moderatör:

Al işte adamın argümanına bak.
"R3 3100 işlemci A320 anakartta 3600MHz CL 16 değerini 1.35v" iyi halt yemişsin. 8x2 3000 Mhz CL15 RAM'ler kadar işlev göstermeyecek ve daha pahalıya alacaksın. Ek olarak iki RAM olunca overclock olmuyor mantığı nereden çıktı? "Çünkü adam 2 8 daha alıyor OC yapmaya çalışıyor gümlüyor." aynen gümlüyordur kesinlikle RAM için listelerde yapanlar yalan çünkü.

Ek olarak adamınki APU demişim senin işlemcin gibi RAM'in gücüne muhtaç olmayan türden değil, istiyorsun ki 16 GB alsın 6 ay oyunu 40 FPS oynasın gerekirse sonra da tekrar 70'e çıkar. Konfor falan hak getire. 8X2 RAM'ler 3600 CL15 overclock yapılabilenler 700-800 TL, tek 16 GB 1000 TL. Hadi diyelim RAM ihtiyaçları arttı ki şu dönemde 32 GB'ı grafik tasarımcılar dışında kullanan yok, en üst düzey oyunları açabilen ekran kartlarına sahip olanlar var bir de ama onu alabilse adam sana sormaz zaten. Dolayısıyla RAM ihtiyacı bir süre daha artmaz, DDR5'i bekler. O dönem de nasıl ki hala DDR3'ler satıştaysa DDR4'ler satışta gider, belki 800'e satamaz tekrar ama 500'e satar yine alır. İnanmıyorsan 8 GB DDR3'lerin pahalılığına bakabilirsin, hala aynı bütçedeler.

Seni dinleseydim diyene kadar bilgisayarı yeniler kısaca, argüman olarak benim önerim benim şuyum pişman olursun cart curt demekten öteye gidemiyorsun. Bir iki argümanın var onlar da yanlış.
Ben Single performansını Dual'den üstün tutmuyorum. İmkanlar dahilinde 16 GB tek kanal alırsın imkanın oldupunda bir tane daha bellek alırsın ilerisi için daha iyi olur. Hem yok %50 70 fark etse ne olur ileride aynı performansı devam ettiremeyeceğim sürece. Ayrıca işlemci değiştirilmesi mümkün ve işlemciler son çıkan oyunlarda artık 16 GB üstünü istiyor. O zaman ne yapacaksınız 8x4 mü yapacaksınız. ya da benim dediğimi haklı bulup 16x2 mi yapacaksınız?
16 GB RAM üstünü isteyen oyunu 5600G APU'su ile istediği tanrıya yalvarsın açamaz zaten boş konuşmuşsun yine.

Al işte adamın argümanına bak.
"R3 3100 işlemci A320 anakartta 3600MHz CL 16 değerini 1.35v" iyi halt yemişsin. 8x2 3000 MHz CL15 RAM'ler kadar işlev göstermeyecek ve daha pahalıya alacaksın. Ek olarak iki RAM olunca overclock olmuyor mantığı nereden çıktı? "çünkü adam 2 8 daha alıyor OC yapmaya çalışıyor gümlüyor." aynen gümlüyordur kesinlikle RAM için listelerde yapanlar yalan çünkü.

Ek olarak adamınki APU demişim senin işlemcin gibi RAM'in gücüne muhtaç olmayan türden değil, istiyorsun ki 16 GB alsın 6 ay oyunu 40 FPS oynasın gerekirse sonra da tekrar 70'e çıkar. Konfor falan hak getire. 8x2 RAM'ler 3600 CL15 overclock yapılabilenler 700-800 TL, tek 16 GB 1000 TL. Hadi diyelim RAM ihtiyaçları arttı ki şu dönemde 32 GB'ı grafik tasarımcılar dışında kullanan yok, en üst düzey oyunları açabilen ekran kartlarına sahip olanlar var bir de ama onu alabilse adam sana sormaz zaten. Dolayısıyla RAM ihtiyacı bir süre daha artmaz, DDR5'i bekler. O dönem de nasıl ki hala DDR3'ler satıştaysa DDR4'ler satışta gider, belki 800'e satamaz tekrar ama 500'e satar yine alır. İnanmıyorsan 8 GB DDR3'lerin pahalılığına bakabilirsin, hala aynı bütçedeler.

Seni dinleseydim diyene kadar bilgisayarı yeniler kısaca, argüman olarak benim önerim benim şuyum pişman olursun cart curt demekten öteye gidemiyorsun. Bir iki argümanın var onlar da yanlış.

16 GB RAM üstünü isteyen oyunu 5600G APU'su ile istediği tanrıya yalvarsın açamaz zaten boş konuşmuşsun yine.

Hayır yanlış değil. Tamam senin dediğini konuşalım şu anda. Adamın anakartı 2 RAM yuvası destekliyor. 2 tane 8 GB aldı diyelim oynadı 70 FPS sonra yeni güzel oyun çıktı ne oldu 40 FPS'e ne lazım e RAM lazım e işlemci lazım ne oldu ekstra masraf çıktı değil mi?

Ben RAM masrafını şimdiden azaltılması için öneride bulunyırum ama sen cart curt diye geçiltirirsen dediklerimi seninle anlaşamayız.

Bir modaratör de çıkıp şutlamıyor 1 ay şunu. Bu ne yanlış bilgilerdir ya. Hadi kendin yanlış biliyorsun bari insanları yanlış yönlendirme.
@serhan23 bunu al geç derim. Hem iyi OC potansiyeli var.

Boş konuşuyorsun gerçektende.
Bir moderatör de çıkıp şutlamıyor 1 ay şunu. Bu ne yanlış bilgilerdir ya. Hadi kendin yanlış biliyorsun bari insanları yanlış yönlendirme.
@serhan23 bunu al geç derim. Hem iyi OC potansiyeli var.

Ben Dual channel kötü demiyorum siz anlamak istemiyorsunuz. Ben diyorum ki 16x2 yap yine Dual channel olsun ama 16 GB olan bellekleri tercih edin 8 GB bellek yerine diyorum diyorsunuz cart curt.

Bu yaptığınız günü kurtarmaya girer ve gerçekten boş konuşmaya girer.

Yanlış bilgi vermiyorum ayrıca. Bugün bir tane konu oldu adam RAM'lere OC yapmaya çalışıyor 2 tane 8 GB var 2 8 GB daha almış OC yapamıyor 3200 MHz de zor çalıştırıyor. Hadi farklı RAM almış eyvallah ama yine de her RAM'i kendisi ile Dual channel yaparsan OC olması lazım tabii olsaydı.

Geri
Yukarı