RGB RAM önerisi

Hayır yanlış değil. Tamam senin dediğini konuşalım şu anda. Adamın anakartı 2 RAM yuvası destekliyor. 2 tane 8 GB aldı diyelim oynadı 70 FPS sonra yeni güzel oyun çıktı ne oldu 40 FPS'e ne lazım e RAM lazım e işlemci lazım ne oldu ekstra masraf çıktı değil mi?

Ben RAM masrafını şimdiden azaltılması için öneride bulunyırum ama sen cart curt diye geçiltirirsen dediklerimi seninle anlaşamayız.
RAM ihtiyacını pat diye 16'dan 32'e çıkartsınlar 16'yı satar 32 alır arada şimdi 2000 vereceğine ilerde ihtiyaçtan ucuzlayacak ve 1000'e alacak. Hadi evreni sen yarattın diyelim 2000 kaldı, 16'yı pat diye çıktığı için 500'den satsa 1500 verir yine alır ama "FPS ARTMAZ" e işlemci alacak, bu her halükarda olacak ve ekstra cebinden 500 çıktı. Ne değişti? Arada kullandığı süre tamamen "kar". Senin mantığınla 2 yıl amele gibi sürünsün adam bir halta yaramasın PC.

RAM ihtiyacını pat diye 16'dan 32'e çıkartsınlar 16'yı satar 32 alır arada şimdi 2000 vereceğine ileride ihtiyaçtan ucuzlayacak ve 1000'e alacak. Hadi evreni sen yarattın diyelim 2000 kaldı, 16'yı pat diye çıktığı için 500'den satsa 1500 verir yine alır ama "FPS artmaz" e işlemci alacak, bu her halükarda olacak ve ekstra cebinden 500 çıktı. Ne değişti? Arada kullandığı süre tamamen "kar". Senin mantığınla 2 yıl amele gibi sürünsün adam bir halta yaramasın PC.

Sen dediğimi anlamıyorsun galiba ben tek kanal alsın diye dayatmıyorum senin kafanda problem mi var acaba? Ben diyorum ki 8x2 yerine 16x2 tercih etsin ileride lazım olur diyorum sen hâlâ bana neler söylüyorsun.
Ve önerdiğim ürüne bakarsan 16x2 RAM önerdim tek kanal 16 GB önermedim.

Boş konuşuyorsun gerçektende.

Ben Dual channel kötü demiyorum siz anlamak istemiyorsunuz. Ben diyorum ki 16x2 yap yine Dual channel olsun ama 16 GB olan bellekleri tercih edin 8 GB bellek yerine diyorum diyorsunuz cart curt.

Bu yaptığınız günü kurtarmaya girer ve gerçekten boş konuşmaya girer.

Yanlış bilgi vermiyorum ayrıca. Bugün bir tane konu oldu adam RAM'lere OC yapmaya çalışıyor 2 tane 8 GB var 2 8 GB daha almış OC yapamıyor 3200 MHz de zor çalıştırıyor. Hadi farklı RAM almış eyvallah ama yine de her RAM'i kendisi ile Dual channel yaparsan OC olması lazım tabii olsaydı.
Dual channel 16 GB RAM'i 3800 MHz CL 16 kullanan ben buna güldü🤣 Az akıl mantığın olan biri 8x2 ve 16x2 arasında kallavi fiyat farkı olduğunu ve 8-16 olmasının bir şey değiştirmediğini çünkü ikisinin de Dual olduğunu anlardı. Yani salın bu arkadaşı, ha duvara anlatmışız ha sana.

Sen dediğimi anlamıyorsun galiba ben tek kanal alsın diye dayatmıyorum senin kafanda problem mi var acaba? Ben diyorum ki 8x2 yerine 16x2 tercih etsin ileride lazım olur diyorum sen hâlâ bana neler söylüyorsun.
16x2 > 2000 TL, 8x2> 700-800. İşlevi hadi ortalama 2 yıl aynı olacak bu süreçte 16'lar ucuzlayacak aynı şekilde 8'ler de ucuzlayacak. %50'şer düşseler biri 1000 diğeri 400, arada 600 oluyor. Matematik olarak biri 1000 düşünce diğeri de 1000 düşecek falan diye mi yorumluyorsun?

Arz talep bilmeyen çocuğa gece gece bir şeyler anlatıyoruz.

Dual channel 16 GB RAM'i 3800 MHz CL 16 kullanan ben buna güldü🤣 az akıl mantığın olan biri 8x2 ve 16x2 arasında kallavi fiyat farkı olduğunu ve 8-16 olmasının bir şey değiştirmediğini çünkü ikisinin de Dual olduğunu anlardı. Yani salın bu arkadaşı, ha duvara anlatmışız ha sana.

La havale. Ben diyorum ki oyun olmak zorunda değil yapması gereken iş her türlü şey olabilir. 32 GB bellek daha iyi performans verecekler neden 16 GB RAM'e tıkılsın. Belki render alacak nereden biliyorsunuz bu karara varıyorsunuz. Hayatta her şey oyun mu Allah aşkına?

Dual channel 16 GB RAM'i 3800 MHz CL 16 kullanan ben buna güldü🤣 Az akıl mantığın olan biri 8x2 ve 16x2 arasında kallavi fiyat farkı olduğunu ve 8-16 olmasının bir şey değiştirmediğini çünkü ikisinin de Dual olduğunu anlardı. Yani salın bu arkadaşı, ha duvara anlatmışız ha sana.
Eskiden 2666'lık CL19 RAM'lerimi 3200 CL15'te çalıştırıyordum dual channel. Ben şu dönemde APU bilgisayarımda 4x2 ile 8x2 arasındaki farkı göremiyorum sadece oyun açıkken neyi anlatıyor bu ya. APU dediğimiz işlemciler günlük-ofis ve ilkel oyunlar için zaten.

16x2 > 2000 TL, 8x2> 700-800. işlevi hadi ortalama 2 yıl aynı olacak bu süreçte 16'lar ucuzlayacak aynı şekilde 8'ler de ucuzlayacak. %50'şer düşseler biri 1000 diğeri 400, arada 600 oluyor. Matematik olarak biri 1000 düşünce diğeri de 1000 düşecek falan diye mi yorumluyorsun?

Arz talep bilmeyen çocuğa gece gece bir şeyler anlatıyoruz.

Niye diyelim şu anda 1000 TL'ye 2 tane 8 GB belleği aldın böyle iyi kaliteli bir şey düz hesap 1000 aldım. Yarı yarıya 0 fiyatı düştü diyelim. Sen 0 fiyatının aşağısında satmak zorundasın çünkü bu iş böyle yürüyor.

2000 TL olan 1000 TL oldu diyelim. Kâr zarar hesaplaması yapalım.

1000 TL'ye alıp sattığımız da 300 TL olarak sarsak (0 fiyatı 500 TL olduğunu düşünürsek sizin dediğinize göre) üstüne 700 ekle ne oldu 1700 TL fiyata almış oluyorsun ve üstüne satmak için uğraşıyorsun.

Ama tek seferde 2000 ver ne oldu uğraşma yok bir şey yok. Ki RGB olan modeli 2000 TL tutuyor geneli 1800 TL civarı tutuyor. Hadi 8x2 de 800 900 oluyor normalleri.

E şimdi hangisi daha mantıklı? Şimdiden 16x2 RAM almak mı 8x2 bellek almak mı daha mantıklı?

300 TL kâr kârdır diyorsan acıyorum haline. Satmak için uğraşmana değmez birkere.
Eskiden 2666'lık CL19 RAM'lerimi 3200 CL15'te çalıştırıyordum Dual channel. Ben şu dönemde APU bilgisayarımda 4x2 ile 8x2 arasındaki farkı göremiyorum sadece oyun açıkken neyi anlatıyor bu ya. APU dediğimiz işlemciler günlük-ofis ve ilkel oyunlar için zaten.

Sen ona herhalde bir şey sanıyorsun. Ben 2400 MHz belleği 3600MHz CL 16 değerinde kullanıyorum. Ve açıkçası fark var. Ama Single Dual karşılaştırması yapmıyorum şu anda. Ben Single kullanıyorum çünkü ben böyle tercih ettim. Oyun oynamıyorum Dual benim işime yaramıyor şu anda

Ama önerimi buna göre yapmadım. Her daim 8 GB belleğe göre 16 GB bellek her alanda üstün gelecektir bunu söyleyeyim sana.

Son düzenleme:
Niye diyelim şu anda 1000 TL'ye 2 tane 8 GB belleği aldın böyle iyi kaliteli bir şey düz hesap 1000 aldım. Yarı yarıya 0 fiyatı düştü diyelim. Sen 0 fiyatının aşağısında satmak zorundasın çünkü bu iş böyle yürüyor.

2000 TL olan 1000 TL oldu diyelim. Kâr zarar hesaplaması yapalım.

1000 TL'ye alıp sattığımız da 300 TL olarak sarsak (0 fiyatı 500 TL olduğunu düşünürsek sizin dediğinize göre) üstüne 700 ekle ne oldu 1700 TL fiyata almış oluyorsun ve üstüne satmak için uğraşıyorsun.

Ama tek seferde 2000 ver ne oldu uğraşma yok bir şey yok. Ki RGB olan modeli 2000 TL tutuyor geneli 1800 TL civarı tutuyor. Hadi 8x2 de 800 900 oluyor normalleri.

E şimdi hangisi daha mantıklı? Şimdiden 16x2 RAM almak mı 8x2 bellek almak mı daha mantıklı?

300 TL kâr kârdır diyorsan acıyorum haline. Satmak için uğraşmana değmez bir kere.
Sıfırı 500'se 300'e gözü kapalı her bilgisayarcıya verirsin ama hadi öyle olsun. Arada kullandığını da kar sayabilirsin, 300 TL + 2 yıl. Senin elinde de 2 yıl boyunca kullanılmış eski çipli RAM'le mutluluklar, yeni sisteme geçerken düşünürsün kime itelerim ben bunu diye.

Aynı argümanı savunacaksak 64 öneriyorum 32x2.
Altıüstü bu da 2k pahalı.
(Şuradaki mantıkta ikinci el aldın "700 ekle ne oldu 1700 TL" deneyelim)
1000'e satacaktın onu da taş çatlasın 600'e verdin. E sen almak için şimdi üstüne 1400 verdin. 2k da diğerine vermiştin oldu mu 3400. Direkt 4k verip alsaydın ya.

600 lira fark için 32 GB RAM'den mi vazgeçiyorsun acıyorum haline.

Sıfırı 500'SE 300'e gözü kapalı her bilgisayarcıya verirsin ama hadi öyle olsun. Arada kullandığını da kar sayabilirsin, 300 TL + 2 yıl. Senin elinde de 2 yıl boyunca kullanılmış eski çipli RAM'le mutluluklar, yeni sisteme geçerken düşünürsün kime itelerim ben bunu diye.

Aynı argümanı savunacaksak 64 öneriyorum 32X2.
Altıüstü bu da 2K pahalı.
(Şuradaki mantıkta ikinci el aldın "700 ekle ne oldu 1700 TL" deneyelim)
1000'e satacaktın onu da taş çatlasın 600'e verdin. E sen almak için şimdi üstüne 1400 verdin. 2K da diğerine vermiştin oldu mu 3400. direkt 4K verip alsaydın ya.

600 lira fark için 32 GB RAM'den mi vazgeçiyorsun acıyorum haline.

Kendi dediğinle çelişiyorsun resmen.
Corsair LPX CMK32GX4M2A2666C16 DDR4 32GB (2x16) Kit - PttAVM.com bu mesela 1650 TL fiyata sahip.

Bu ürün ise 900 TL fiyata sahip.
Şimdi eski çip muhabbetine gelirsek senin o zamanda alacağım ile şimdikinin arasında çok fark olacağını zannediyorsun sen acaba?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aha burada karşılaştırma videoları. Bu videodan görüldüğü üzere şu an için 8x2 ile 16x2 arasında RAM kullanım oranları farkı yok. Ama FPS olarak 4 5 fos bile olsa 16x2 daha üstün. Şimdi buradan hangisi daha mantıklı sen seç istersen.

Hesap edelim 825 TL oldu diyelim ileride 16x2 8x2 ise 450 olarak. Ki yine de 450 TL fiyattan satılmaz ki fiyatın normalde çok düşeceğini düşünmüyorum. Çünkü daha 8 GB DDR3 RAM'ler bile bu kadar değer kaybı yaşamadı. Ama diyelim DDR4 kayıp yaşadı ona göre hesap edeceğim.

900 TL'ye aldığın RAM'i 300 TL'ye sattık diyelim ve 825 TL ğzerine ekleyerek RAM aldık diyelim ne etti 1125 TL etti. E üstüne verdiğin 500 TL sana kâr oluyor aslında. Sen 4 5 FPS için kâr diyorsan onu bilemem.

Ama bu dünyada oyun dışında şeyler var ve oyun dışı kullanım için APU'lar gayet müsait. Haliyle RAM tüketen program çalıştırması gerekti diyelim ne oldu 8x2 RAM yetmediğinden daha düşük performans verdi ama 16x2 yeteceği için (ki 32 GB bile yetmeyeceği durumlar olacak illaki) daha mantıklı ve uzun ömürlü bir seçenek oluyor.

Ve ileride eğer 4 slotlu anakart var diyelim elimizde 2 bir 16x2 daha al aynı RAM'den 825 TL'ye ne oldu performans üstüne performans katarsın hâliyle. Ama 8x4 yapmaya kalkalım ne oluyor. 1350 TL para vermiş oluyorsun ileride aldığın RAM'ler için 8x4 yapacağın zaman. Sen bunu 1650 TL'ye önceden yapmış oluyorsun ve 2 RAM slotu boşta diyeliyorsun. Bir de bu açıdan bak belki dediğime hak verirsin.

Kötü demiyorum ama ilerisi için ki 3 sene bile önemli bir süre fiyatların uçmayacağı ne malum. Diyelim 900'luk RAM oldu sana 1200 TL ne oldu daha çok zarara gitmeyecekmiş şimdi.

Lütfen mantıklı bir şekilde okuyun ki düzgün anlaşılsın. Yoksa cart curt der geçersiniz.

Tekrar söylüyorum boş insanlarsınız neden size laf anlatmaya çalışıyorum ki.

Yarın bakarım cevap yazarsanız. Artık geç oldu üniversiteye gidiyorum ben.
Ayrıca araştırdığım kadarıyla daha kendi bölümünüzü okurken bile kesin değilsiniz garanti para olsun diye okuyorum. Biraz tuhaf şeymiş.

Eczacılık fakültesi 3. sınıfım, tamamen garanti para olarak seçtim ve hala ilgimi çekmiyor, eğlenmiyorum, çalışmıyorum ve bıkkınlık-sinir yapıyor. Bunu diyen adamdan ne bekliyorum ki?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı