Riot Games oyunlarında düşük GPU kullanımı

İşletim sistemi
Windows 10

Grapio

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba , öncelikle sistemimde bir ısınma sorunu veya darboğaz ile karşılaşmadığımı ve başka oyunlarda
bu sorunları yaşamadığımı belirtmek isterim. Sorunum Valorant ve League of Legends oyunlarda düşük gpu kullanımı %0-20.
Riota ticket açtım fakat 3 gündür onlarla birlikte sorunu çözemedik denediğimiz yöntemler:

DDU ile Ekran sürücülerini kaldırmak.
Cclenear ile de kayıt defteri ve süprüntü temizliği.
Diskim boştaymış gibi gözüküp işlemcimi yorduğu için komut satırına "powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61"
yazmak.
Güç ayarlarını nihai moda almak.
Arka planda çalışan gereksiz program ve hizmetleri kapatma.
Oyunu silip tekrar yüklemek.

Sistem bilgilerim :
Sapphire RX570, AMD R5 2600, XPG 2x8 GB XMP açık, Toshiba OCZ 500GB NVMe SSD, ASROCK AB350M Anakart, Cooler Master 500W 80+ PSU.

Vsync veya FPS sabitleme ayarları açık değil.

%0 gpu kullanımı derken ciddiyim sizce fps sıkıntım olmaması mümkün mü ?

Hocam biraz uğraştırıcı ama bir tanıdığınızdan rica edip ekran kartını onun sistemine takıp sorun yaşanan oyunları tekrar test edebilir misiniz?
%0 kullanımdan bahsediyorsunuz ve bu mümkün değil. Kartın bir şekilde görüntü sağlaması gerekiyor. Eğer gerçekten %0 kullanım olsaydı ekrana görüntü vermezdi diye düşünüyorum. Değerler işletim sistemi tarafından yanlış gösteriliyor olabilir. Tam emin değilim ama işletim sisteminizde de bir sorun olabilir.

Hocam biraz uğraştırıcı ama bir tanıdığınızdan rica edip ekran kartını onun sistemine takıp sorun yaşanan oyunları tekrar test edebilir misiniz?
%0 kullanımdan bahsediyorsunuz ve bu mümkün değil. Kartın bir şekilde görüntü sağlaması gerekiyor. Eğer gerçekten %0 kullanım olsaydı ekrana görüntü vermezdi diye düşünüyorum. Değerler işletim sistemi tarafından yanlış gösteriliyor olabilir. Tam emin değilim ama işletim sisteminizde de bir sorun olabilir.
Başka oyunda olmuyor bu sorun.
Donanimsal birsey oldugunu zannetmiyorum.

%0 GPU kullanımı derken ciddiyim sizce FPS sıkıntım olmaması mümkün mü?

Umarım buluruz çözümünü R6'yı en yüksek grafiklerle 90+FPS oynarken Valorant da 40 FPS'e kadar düşmesi koyuyor insana.

40-70 arası Valorant da LoL 70-90

%0 çalışıyor.

%0 kullanıyor.

%0 kullanıyor.

En kötü ihtimalle format, benim bilgisayarım sürekli kasıp donuyordu senin sisteminden iyi olmasına rağmen.

Format attım düzeldi, bazen Windows güncelleme yaparken bir şeyyleri saçmalıyor, uygulamalarda çakıştırıyor.

USB ile BIOS üzerinden temiz kurulum yaparsanız çok büyük ihtimalle düzelir.

FPS değerlerinde bir sıkıntı var mı? Bende de GTX 1660 Super ve Ryzen 5 3600 ikilisi vardı, LoL'de ekran kartı kullanımı %20-30 ama FPS 300 falandı. Valorant'ta da 250 FPS falandı GPU kullanımı yüksek olmamasına rağmen.
Hocam hortlatmak gibi olucak, ekranım şu an 768p lole fazlasıyla yetiyor ancak 160fps civarı alıyorum gpu kullanımı 30 falan. Ekranımı 1080p yaptığımda gpu kullanımı az olan oyunlarda yük daha fazla olacağı için daha fazla fps alacağım değil mi?

Geri
Yukarı