Ritalin ve Concerta kullanıyorum. Bir sorun olur mu?

Elbet ki kullanacaksınız ilaçları. Dikkat dağınıklığı için bu ilaçlar verilir. Ritalin ve Concerta birbirine eşdeğer ilaçtır. İkisinde de etkin madde aynı, sadece ''mg'' farklı. Yan etkilerine gelince doğru birçok yan etkisi mevcut ancak bunlar milyonda 1 ve daha az görülen etkilerdir. Sıradan bir ağrı kesici de bile ciddi yan etkiler vardır. Özetle yan etkilere takılma. Evet bu ilaç uykusuzluk yapar, dikkatini toplar, zihnini açar ve derslerde daha başarılı olursun. Bağımlılık yaptığı gerçek. Ancak büyük bir bağımlılık değil ilacı bırakırken kademeli bırakıyorsun doktor kontrolünde ve bağımlılık problemi olmuyor. Böbreklerinde nasıl bir sorun var? Böbrek ile ilgili bir teşhis konuldu mu? Özetle ilaçlara devam et. Bu tür ilaçları doktor kontrolünde olmadan kafaya göre bırakıp veya başlamak kötü sonuçlara neden doğurur.

Dipnot: İlaçlarla ilgili hiçbir zaman internet yorumlarına aldanmayın. En yakın eczaneye giderek eczacınıza danışın.
İlaçlar dikkat dağınıklığı olanlar icin verilmez. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olanlara verilir.

Öncelikle Idlib'de şehit olan bütün askerlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum.
Ben de dikkat eksikliği olduğundan dolayı doktor ritalin ve concerta ilaçlarını verdi. Bir yan etkisi olmadığını söyledi ve bağımlılık yapmazmış. Ancak araştırdığımda öğrendiklerim hiç iç açıcı değil.
Kokainle aynı etkiyi yapıyorlarmış. Özellikle Ritalin'in yan etkilerini gördüğümde ağzım açık kaldı.
Yaygın yan etkileri olmasa da;

-Ani ölüm.
-Sessiz kalp krizi.
-Böbrek yetmezliği (böbreklerimde zaten sorun var.)
-Bağımlılık
Resmen zehir. Kullanıp kullanmamak konusunda karasızım. Kullanmıyacağım desem yaşım 15 bu yüzden annem izin vermeyebilir. Ne yapmalıyım? Annem doktor verdiyse bir bildiği vardır diyor. Ama resmen yalan söylemiş. Zaten ilaçları aldığımdan beri gözüme uyku girmedi. Annemi kullanmamak için nasıl ikna edebilirim?

Metilfenidat hidrokülorür kullanacaksan bilgilendirme yapayım başkaları da bakabilir ilk olarak tölerans olayına gelirsek evet vicudun tolerans geliştiriebilir fakat öyle hemen değil 6-7 aya kadar süre çıkabilir tolerans atılması için en az 9 hafta gerekli ve kokain türevi bir madde olduğu için insana her şeyi yenecekmişsin gibi geliyor bu arada sakın ama sakın doz aşımı yapma ben yaptım şu an yoksunluk belirtileriyle mücadele ediyorum ha şunu da diyeyim ritalin almanı önermem concerta al concerta 12 saat etkili sabah 7 de alsan akşam 7 de bitiyor ama ritalin bazı kaynaklara göre 2-3 bazı kaynaklara göre 4 saat etkili bir ilaç tam ders çalışırken falan zırt diye ritalin çekilir kalırsın öyle yanında ritalinde yoksa vay haline... O yüzden concerta çok daha iyi olacaktır biraz daha bulunması zor olabilir ama üşenme bul şimdi nasıl kullanacağına gellelim metilfenidat muazzam bir uyarıcı olduğu için asla uyutmaz gece falan sakın alma çoğu eczacı bilmediği için gece al der sen sabah 7 ile 10 arası bir sürede al tercihen 12 saat uykun gelmez ve asla ama asla concertayı kırma ezme veya ağız dışında herhangi bir yoldan alma bu sefer uçucu etki olur kokain kafası alırsın o daha büyük dert bağımlı olursun direk suyla yut o kadar ritalinde o olaylar farklı istersen yaz ben sana anlatırım ritalininde pek farkı yok onun haricinde en büyük yan etkisi iştahsızlık yani 12 saat boyunca acıkmazsın ama yemene engel olmaz söyleyeyim yani yiyiebilirsin ama canın çekmez diyetteysen iş görür :) iştahsızlık olayı nadıren görülmeme olayı olur yani sende %99 iştahsızlık olacak hazır ol son yan etki bayağı ender görülür bende olmadı sende de olmaz yan etki ise sinirlilik ve huysuzluk hali sen otizm e sahip olduğunu söyledin doktorunla konuş fakat bu yan etki kalıcı değil 1-2 hafta içerisinde geçer geçmese bile kendi içinde zaptedebilirsin sinirini onun haricinde akşam 7 de ilaç çekildi atıyorum bayağı uyku falan fistan basabilir normal karşıla gün içinde ne kadar yorulduğuna bağlı şimdi ilacın fiziksel boyutuna gelelim eğer sporcuysan doping testlerinde dopingli olarak gösterir ve ekleyeyim uyuşturucu testine yakalanırsan pozitif gösterir fakat doktorlar sicilinde dehb görürse sende concerta alıyorum dersen salarlar yani karaborsadan alma sakın kırmızı reçeteyle al hem siciline işler zaten sana tanısı konulmuş bu arada ehliyet almayı zorlaştırıyormuş sanırsam bir de pilot balon pilotu asker falan olmanı engeller bence bu konuyu detaylıca konuş psikayatrinle çünkü engelleyecek daha çok meslek olabilir bir de günlük olarak benim kendimde gözlemlediğim şeyler evet odaklanabilirsin fakat olay şu neye odaklanacağını zaptetmen lazım yani bomboş duvara bakabilirsin 1-2 saat ya da bilmem kaç saat harıl harıl ders iş vb yapabilirsin bunu da aklında bulunsun yani ilacı atınca dur etkisi gelene kadar TV iziliyim dersen kalırsın kaç saat ekran başında böyle hatalar yapma fiziksel dayanıkllık güç ve benzeri şeyler kazandırır çünkü yukarlarda demiştim kokain türevi bir şey bu ilaç mesela ben bizim okulun bahçesini 2 defa turlasam geberirdim şimdi 2 defa turladımmı resmen ter atmıyorum sen düşün nadiren baş ağrısı ve ağız kuruluğuda yapabilir benden demesin bende 1-2 gün ağız kuruluğu yaptı geçti bol bol su içmen gerekecek yani bu arada bu ilacı aldığını zırt pırt herkese deme dehb olduğunu diyebilirsin ama bunu deme illa bunu isteyenler falan olur ve ders çalımak için ne bileyim bir şeyler yapmnak için insanların her yerde karış karış aradığı birşet hatta aranın bozuk olduğu kişiler gidip uyuşturucu alıyor şunu şunu yapmak için doping alıyor vb itamlarda bulunabilir sen o yüzden ilaç aldığını herkese söyleme bir de bu ilaç öğrenme kapasiteni ezberleme yeteneğini zekanı ve bilişsel faaliyetlerini bayaaa artırrır limitless izlediysen oradaki eleman kadar olmasa da bayağı bir zekan artar hatta kullanım kılavuzu ve reçetersinde yazdığı gibi beynin çalışmayan her yerini çalıştırır halihazırda çalışan yerlerinde efektifliğini arttırır yani kısacası ilaç etkisi altındayken zekan artar bu arada senin işine yarayacak son birkaç önerim var ilacı hiçbir şey yapmayacağın ya da o gün sadece eğlendiğin şeyleri yapacağın bir gün ise ilacı alma yaz tatilindede alma daha yavaş tolerans geliştirirsin bir de şunu ekleyeyim dehb hiçbir şeye odaklanamamak değildir sevmediğin şeylere odaklanamamaktır zaten dehb lilerin sevdiği şeylere herkesten daha çok odaklanıp yarı-trans ya da tamamen trans moda da geçtikleri görülmüş yani sevdiğin şeylere çok iyi odaklanırken sevmediğin şeylere odaklanamamak dehb demektir o yüzden sadece sevdiğin şeyleri yapacağın Free-time günlerinde ilacı alma bir de yaz tatillerinde alma daha yavaş tolerans geliştirirsin bir de dehb refleksleride bayağı yavaşlatan bir şey ilacı alınca tepki hızın normale döner bu arada analatik zekanı arttırır analiz yeteneği benim için önemli ilacı alınca gözle görülür fark oluyor 5 saniyede sonuca varacaksam ilaç aldığım günlerde 2 saniyeye kadar düşer sonuç bir de okuma anlama hızınıda bayağı artıran bir nimet şimdilik bu kadar sorun olursa sor (destan yazmışım la)

Geri
Yukarı