RJ11 yerine RJ45 ile modeme internet girilir mi?

Makaleler
13
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Sistem: Ryzen 5 1600AF 3.8 All Core / Asrock B450M Pro4 / HyperX Fury 2x8 3600Mhz Cl16 OC / SilverStone PermaFrost 240 / EVGA RTX 3060Tİ FTW3 Ultra LHR / XPG İnvader
Apartta kalıyorum ve yerleşirken Switch'ten direkt internet çekmek için 30 metrelik RJ45 Ethernet kablosu getirdik odaya kadar ancak bu internet beni dinden imandan çıkartacak düzeye geldiğinden artık bıktım.

Odaya tekrar bir kablo çekmek ile uğraşmakta istemediğimden dolayı RJ11 soketi RJ45'e çeviren adaptör ile RJ45'e geçirip modeme girebilir ve internete erişim sağlayabilir miyim?

Yoksa ille de odaya RJ11 kablo mu çekmeliyim...

Rj11 telefon portudur. İnternet için kullanamazsınız, kullanabilseniz de kablosu çok ince.

RJ11 telefon portudur. İnternet için kullanamazsınız, kullanabilseniz de kablosu çok ince.

Telefon kablosu olduğunun farkındayım zaten. Modeme telefon kablosunu giriyoruz onun üzerinden internet gelmiyor mu modeme.

Telefon kablosu yerine dönüştürüp düz Ethernet kablosu ile getirebilir miyiz bunu soruyorum ben.

Telefon kablosu olduğunun farkındayım zaten. Modeme telefon kablosunu giriyoruz onun üzerinden internet gelmiyor mu modeme.

Telefon kablosu yerine dönüştürüp düz Ethernet kablosu ile getirebilir miyiz bunu soruyorum ben.

Tel sayısı farklı. RJ45'te 8 11'de 4 tel var, alsan bile ADSL kalitesinde alırsın.

Düzeltiyorum: Hızın da, ping ADSL'den düşük olur tabii modeme ADSL gelmiyorsa.

Son düzenleyen: Moderatör:
CAT6 kabloya RJ11 çakıp modemin VDLS/ADSL girişine takarsanız internet alabilirsiniz. CAT6 kablodan 2 per belirleyeceksiniz, aynı renkteki 2 perin uçlarını RJ11'e, kablonun diğer tarafında, RJ11'e çaktığınız aynı renkteki 2 per kabloyu da ankastre kutusunda dairenize gelen porta bağlayacaksınız.

Buradaki asıl soru interneti nereden çekeceksiniz? Binanızda ADSL/VDSL kutusu mu var, yoksa FTTH/FTTB kabini mi?

Son düzenleme:
CAT6 kabloya RJ11 çakıp modemin VDLS/ADSL girişine takarsanız internet alabilirsiniz. CAT6 kablodan 2 per belirleyeceksiniz, aynı renkteki 2 perin uçlarını RJ11'e, kablonun diğer tarafında, Rjj'e çaktığınız aynı renkteki 2 per kabloyu da ankastre kutusunda dairenize gelen porta bağlayacaksınız.

Buradaki asıl soru interneti nereden çekeceksiniz? Binanızda ADSL/VDSL kutusu mu var, yoksa FTTH/FTTB kabini mi?

Yurt internetiymiş hocam, keşke FTTH olsa.

CAT6 kabloya RJ11 çakıp modemin VDLS/ADSL girişine takarsanız internet alabilirsiniz. CAT6 kablodan 2 per belirleyeceksiniz, aynı renkteki 2 perin uçlarını RJ11'e, kablonun diğer tarafında, Rjj'e çaktığınız aynı renkteki 2 per kabloyu da ankastre kutusunda dairenize gelen porta bağlayacaksınız.

Buradaki asıl soru interneti nereden çekeceksiniz? Binanızda ADSL/VDSL kutusu mu var, yoksa FTTB kabini mi?

İnternetin nereden geleceğine dair şu anda en ufak bir bilgim dahi yok.

Binada herhangi bir internet kabini yok. Switch var ona da internet 3 ev yandaki ev sahibinden geliyor.

Kısadan hisse şu anki binada internete dair hiçbir şey yok sıfırdan internet kablosu çekilecek.

Yurt internetiymiş hocam, keşke FTTH olsa.
Yurt internetini RJ11'e çevirip internet alamazlar ki. Modemin RJ11 girişi abone girişidir, çoğaltıcı görevi göremez. Switch'ten CAT6 ile kablo uzatarak, eğer destekliyorsa modemin WAN girşine bağlantı yaparlarsa internet alabilirler, kendi modemleri otomatik router kurulumunu yapmazsa o zaman ana modemden ayar yapmak zorunda kalabilirler.

Yurt internetini RJ11'e çevirip internet alamazlar ki. Modemin RJ11 girişi abone girişidir, çoğaltıcı görevi göremez. Switch'ten CAT6 ile kablo uzatarak, eğer destekliyorsa modemin WAN girşine bağlantı yaparlarsa internet alabilirler, kendi modemleri otomatik router kurulumunu yapmazsa o zaman ana modemden ayar yapmak zorunda kalabilirler.
Apart internetiymiş ama büyük ihtimal yurt gibi captive portal olabilir.

İnternetin nereden geleceğine dair şu anda en ufak bir bilgim dahi yok.

Binada herhangi bir internet kabini yok. Switch var ona da internet 3 ev yandaki ev sahibinden geliyor.

Kısadan hisse şu anki binada internete dair hiçbir şey yok sıfırdan internet kablosu çekilecek.
Switch'den CAT6 ile bağlantı sağlayıp, kablonun diğer ucuna RJ11 çakarak modemin ADSL/VDSL yuvasından internet alamazsınız. Switch kutusuna RJ45 ile bağlantı sağlayıp, kablonun diğer ucunu modemin WAN portuna takarak kendi modeminizi çoğaltıcı olarak kullanıp, internet alabilirsiniz. Eğer sadece 1 cihazda internet kullanılacaksa, o zaman Switch'den gelen kabloyu modeme takmandan direkt olarak bilgisayara da takıp internet alabilirsiniz.

Switch.png

Yukarıdaki resimde ADSL/VDSL bağlantısı haricindeki tüm bağlantılar RJ45 ile yapılır Yani CAT5, CAT6 vs. Belki bu resim biraz daha aydınlatıcı olabilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı