Robot kodlama için en uygun diller nedir?

Projelerden bahsederseniz ona göre yardımcı olabilirim. Görüntü işleme kullanmayacaksanız pythona gerek kalmayabilir. Veya ince ayar gerektiren işlemlerde C daha işlevseldir.
Ama dediğim gibi ilk yazılım dili direk olarak Cden başlamak zorlar. Python'da temel atıp C ye geçmenizi öneririm.
Bende zaten ilk önce Python ile temel atmayı düşünüyorum. Sonra C serisine başlamayı düşünüyorum ama başka fikirlerinizi bekliyorum. Ayrıca geleceğe yönelik projelerimi sorarsanız 30-35 yaşları için konuşuyorum. Asker robot 😃

Son düzenleme:
Projelerden bahsederseniz ona göre yardımcı olabilirim. Görüntü işleme kullanmayacaksanız pythona gerek kalmayabilir. Veya ince ayar gerektiren işlemlerde C daha işlevseldir.
Ama dediğim gibi ilk yazılım dili direk olarak Cden başlamak zorlar. Python'da temel atıp C ye geçmenizi öneririm.
16 Mhz frekansında çalışan bir işlemcide görüntü mü işleyeceksin? Hem de 2 KB RAM ile? Yanlış bilgi vermeyin hocam. Dediğiniz şey sadece seri haberleşme üzerinden veriyi bilgisayara gönderme ile mümkün. Hatta ve hatta arduino için kamera yok ki bilgisayara veri gönderelim. Bilgisayardan işlenmiş görüntü verisi alarak bu yapılır ve bunu yapmak için OpenCV kullanılıyor. OpenCV kütüphanesinin de C tabanlı olduğunu düşünürsek C portu olan tüm dillerde bu işlem çok rahat yapılır.

Bu yol ile bilgisayara bağımlı cihaz geliştirmiş olursunuz. Python ile arduino kodlamış olmazsınız.

16 MHz frekansında çalışan bir işlemcide görüntü mü işleyeceksin? Hem de 2 KB RAM ile? Yanlış bilgi vermeyin hocam. Dediğiniz şey sadece seri haberleşme üzerinden veriyi bilgisayara gönderme ile mümkün. Hatta ve hatta Arduino için kamera yok ki bilgisayara veri gönderelim. Bilgisayardan işlenmiş görüntü verisi alarak bu yapılır ve bunu yapmak için OpenCV kullanılıyor. OpenCV kütüphanesinin de C tabanlı olduğunu düşünürsek C portu olan tüm dillerde bu işlem çok rahat yapılır.

Bu yol ile bilgisayara bağımlı cihaz geliştirmiş olursunuz. Python ile Arduino kodlamış olmazsınız.

Pardon bir an aklım masaüstünde görüntü işleme ile oradan alınan veriyi Arduino'ya göndermeye gitti. Fakat arkadaş Raspberry Pi kullanır ise yapabilir normal görüntü işleme. Arduino ile sınırlamayalım.

Robotik programlamada çoğunlukla C++ ve Python (bknz. MicroPython) kullanılır.
Ayrıca lütfen "kodlama" kelimesini bilgisayar alanında kullanmayalım. "Kodlama" sözlük anlamına göre harfleme (örneğin adam, adana-denizli-adana-mersin) anlamında kullanılır.

Robotik programlamada çoğunlukla C++ ve Python (bknz. MicroPython) kullanılır.
Ayrıca lütfen "kodlama" kelimesini bilgisayar alanında kullanmayalım. "Kodlama" sözlük anlamına göre harfleme (örneğin adam, adana-denizli-adana-mersin) anlamında kullanılır.
Biz ona bundan sonra yazılım diyelim hocam 😃. Ben Python ile temel atmayı düşünüyorum sonra C++.

Geri
Yukarı