Robot Sophia hakkında ne düşünüyorsunuz?

GT 145

Decapat
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoda gördüm ben. Ben Sophia'nın ahım şahım bir şey olduğunu düşünmüyorum. Cevaplar önceden verilmişti zaten. Yabancı forumlarda da benim düşüncemle aynı düşünceye sahip olanlar var. Yani ChatGPT gibi bir karmaşık sistemi yok. Sadece verilen cümleyi alıyor, veri setindeki hazır cümlelerle eşleştirip veriyor. Zaten bir yapay zeka modelinin size sesinin ne kadar sürede gittiğini söylemesinin imkanı yok resmen. Ben şahsen senaryoların hazır verildiğini düşünüyorum. Tek ilginç yanı mimikleri olması. O da çığır açıcı bir şey değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet kendi ellerimizle kendimizi yok edecek araçlar yapıyoruz. Belki de yok etmezler bilmiyorum. Ama bu gidişat iyi değil.
Aslında tam olarak bunu kastetmemiştim. Sophia gibi insansı robotlar hiç ilgimi çekmiyor ve hatta tiksindirici buluyorum. İnsan benzeri özellikler atfedilmeleri, dış görünümlerinin silikon benzeri yapılarla insanlara benzetilmeleri ve bazı ülkelerin bunlara vatandaşlık, kimlik ve pasaport gibi şeyler vermeleri çok saçma ve sıkıcı.

Bence robotlar böyle olmamalı. Robotlar insan gibi değil, robot gibi görünmeliler ve insanlar gibi muamele görmemeliler. Boston Dynamics'in robotları bence çok başarılılar ve çok da iyi görünüyorlar. Örneğin Atlas ve Spot gibi robotlar. Spot şu anda piyasada zaten. Honda'nın meşhur Asimo'su da o sıradan ve basit robot imajını tüm dünyaya tanıdan robottu bence.

Sophia ise çirkin ve kötü görünüyor. Sophia ile konuşmakta da pek bir maharet yok açıkçası. İlkel bir dil modeli kullanıyor ve ChatGPT/Bard gibi araçların Sophia'dan daha akıllı olduğuna dair makaleler var.

Tüm bunlar ortadayken sırf Sophia'ya soru sormak için Oğuzhan Uğur'dan programına gitmezdim.

Aslında tam olarak bunu kastetmemiştim. Sophia gibi insansı robotlar hiç ilgimi çekmiyor ve hatta tiksindirici buluyorum. İnsan benzeri özellikler atfedilmeleri, dış görünümlerinin silikon benzeri yapılarla insanlara benzetilmeleri ve bazı ülkelerin bunlara vatandaşlık, kimlik ve pasaport gibi şeyler vermeleri çok saçma ve sıkıcı.

Bence robotlar böyle olmamalı. Robotlar insan gibi değil, robot gibi görünmeliler ve insanlar gibi muamele görmemeliler. Boston Dynamics'in robotları bence çok başarılılar ve çok da iyi görünüyorlar. Örneğin Atlas ve Spot gibi robotlar. Spot şu anda piyada zaten. Honda'nın meşhur Asimo'su da o sıradan ve basit robot imajını tüm dünyaya tanıdan robottu bence.

Sophia ise çirkin ve kötü görünüyor. Sophia ile konuşmakta da pek bir maharet yok açıkçası. İlkel bir dil modeli kullanıyor ve ChatGPT/Bard gibi araçların Sophia'dan daha akıllı olduğuna dair makaleler var.

Tüm bunlar ortadayken sırf Sophia'ya soru sormak için Oğuzhan Uğur'dan programına gitmezdim.

Aynen öyle. Bize benzemelerini sevmiyorum.

Geri
Yukarı