Rockstar Games ve Ubisoft gibi şirketlerin Türkiye karşıtlığı

oguzhan0

Hectopat
Daha fazla  
Umarım başlık doğru olmuştur. Takıldığım birkaç konu var öncelikle ona değinmek istiyorum. Biliyorsunuz ki öncelikle Ubisoft firmasına ait olan Assassin's Creed, Far Cry, Watch Dogs serileri ve hakkında Türkçe dil için imza kampanyası başlatılan The Division 2'ye Ubisoft firması'nın inatla Türkçe dil getirmemesi ayrıca Rockstar firmasına ait GTA V'e Red Dead Redemption 2'ye Türkçe dil desteğinin verilmemesi ne anlama geliyor sizce? Biliyorsunuz bu bahsettiğim serilerin Türkiye'de çok büyük bir kitlesi var bunu tabii ki Ubisoft, Rockstar Games'de biliyor. Sadece bu 2 firmadan bahsettim bunun gibi büyük şirketler var capcom, 4A Games vb Türkiye'de çok büyük kitleye sahip oyun geliştiricileri'nin inatla hiçbir oyununa Türkçe dil eklememesi bana göre ırkçılıktan başka bir şey değil ve başka hiçbir açıklaması olamaz diye düşünüyorum.

Biliyorum technopat.net forum kesinlikle korsana karşı ve onaylamıyor fakat söylemek istiyorum bütün GTA serisini ayrıca Red Dead Redemption 2 biliyorsunuz kırıldı bu da dahil bütün Assassin's Creed, Far Cry serileri ayrıca metro serileri, Resident Evil serilerinin hepsini korsan oynamış ve bitirmiş biri olarak söylüyorum sırf bu yüzden bu oyunlara kuruş vermek içimden gelmiyor. Biliyorum "o zaman oynama, neden oynuyorsun" diyenler olacak fakat bu da bir şirket için Türkiye desteği olmayacaksa Türkiye'de pazarlamanın bir mantığı yok gibi bir şey diye düşünüyorum.

Mesela CD projekt Red şirketine ait olan The Witcher 3'ü Steam'den satın alıp bitirmiştim ve 10 Aralıkta çıkacak olan Cyberpunk 2077'yi Epic Games üzerinden ön sipariş verdim. Bu şirket bile oyununa Türkçe dil desteği veriyorda bahsettiğim firmalar hiçbir oyununa inatla Türkçe dil desteği vermiyor olmasını anlamak mümkün değil.

Biliyorum technopat.net forum kesinlikle korsana karşı ve onaylamıyor fakat söylemek istiyorum bütün GTA serisini ayrıca Red Dead Redemption 2 biliyorsunuz kırıldı bu da dahil bütün Assassin's Creed, Far Cry serileri ayrıca metro serileri, Resident Evil serilerinin hepsini korsan oynamış ve bitirmiş biri olarak söylüyorum sırf bu yüzden bu oyunlara kuruş vermek içimden gelmiyor.

Olayı yanlış anladınız sanırım, sizin korsan oynamanız kimsenin umrunda değil, ama korsan oynarken sıkıntı yaşarsanız bizden destek beklemeyin.

Hocam onlar da diyor ki zaten almadan oynayacaklar niye yapalım? Bakın korsan oynamışsınız orijinal Türkçe istiyorsunuz.

Yemin ediyorum Türkçe dil gelse bir oyunu korsan indirirsem ne olayım. Sırf Türkçe dil desteği verilmediği için bilerek korsan indiyorum. Ki öyle olsa bahsettiğim The Witcher 3'ü torrent indirirdim ve Cyberpunk 2077'ye ön sipariş vermezdim.

Türkiye'de çok büyük bir kitlesi var
Sorun bu, Türkiye'de sadece büyük oyuncu kitlesi var. Dolar/Euro bu kadar yüksekken insanların oyunlara verecek paraları yok. Bölgesel fiyatlandırma da işe yaramaz. 10 Dolarlık bir oyun Türkiye'de 70 TL'ye satılıyor. Şirket bunu 35 TL'ye sabitlese 2 kişi alırsa anca 1 oyun parasını çıkartacak. Adam neden Türkiye'yi önemsesin ki? Gider ABD'de satmaya çalışır oyununu. Şirket sahiplerinin önemsediği ne kadar para kazandırdığı. Hal böyle olunca da zaten para kazandırmayan ülkeye neden dil desteği getirsinler? Boşa masraf. Her şeyin sonu ekonomi. Dolar ve Euro makul seviyede olsa Türkiye çok büyük bir pazar olurdu üreticiler için. İşte o zaman her oyuna Türkçe ve bazı oyunlara da Türkçe dublaj görebilirdik.

Zaten korsan indirildiği için türkçe getirmiyorlar yerelleştirmeye harcayacağı paranın karşılığını alamayacak niye uğraşsın ki. Ne kadar satın alınırsa burda da satıyoruz yerelleştirme yaparsak daha da çok satılır derler. O yüzden korsan indirip türkçe getirsinler öyle alırım demenin bi anlamı yok.

Oyunlara Türkçe alt yazı onumuzdeki birkaç yil daha gelmez. Adam bolgeye ozel indirimler yapiyor, bir de bizim için cevirmene para harcayacak. Cem yilmaz bile bu kadar komik sakalar yapamaz.

Kanka sen farklı açıdan bakıyorsun olaya yalnız. Adamlar "biz Türk aşığıyız, tabii ki Türkiye'ye özel fiyatlandırma yapacağız" mantığıyla özel indirimler yapmıyor. Ülkenin ekono misinin, ve her şeyden alınan insan aklının alamayacağı derecedeki vergilerin farkındalar. Sıkıysa özel indirim yapılmasın alan oluyor mu? Mesela ırkçılık gibi olmasın ama Red Dead Redemption 2'de Allah'ın lehçe'si bile var hatta bazı oyunlarda adını bile duymadığım ülke'nin dilleri var.

Zaten korsan indirildiği için türkçe getirmiyorlar yerelleştirmeye harcayacağı paranın karşılığını alamayacak niye uğraşsın ki. Ne kadar satın alınırsa burda da satıyoruz yerelleştirme yaparsak daha da çok satılır derler. O yüzden korsan indirip türkçe getirsinler öyle alırım demenin bi anlamı yok.
Her şeyi korsana bağlamak dünyanın en saçma şeyi. Fransa bizden daha fazla korsan kullanan bir ülke, ama neredeyse her oyunda dil desteği ve dublajı var. İş parada bitiyor.

Geri
Yukarı