Röntgene göre ayak taban derecesi nedir?

SansarSansar

Hectopat
Merhaba, ayak tabanının derecesini öğrenmek için hastanede röntgen çekimi yaptırdım fakat daha sonrasında doktoru bir daha bulamadığımız için eve gelmek durumunda kaldık. e-Nabız üzerinden röntgenleri indirdim ve kendim bir şeyler yapmaya çalışsam da pek bir şey anlayamadım. MSÜ sınavına hazırlanıyorum ve subay olmak istiyorum, bu yüzden ayak tabanı derecemi merak ediyorum. Derecesini ölçmeyi bilen bir forumdaş bana bu konu hakkında yardımcı olabilirse kendince ölçüp bana bilgi verirse gerçekten çok mutlu olurum, iyi sosyaller.

teletip_1706563034181.png

teletip_1706563028045.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Düztaban Nedir, Belirtileri, Tedavisi ve Tabanlıklar | Peyderpeyi |  PeyderPeyi
BASIŞ BOZUKLUKLARI VE PİLATES – Vila Pilates

Sadece röntgen ile benim bildiğim derece anlaşılmıyor.
  1. Kemer Yüksekliği: En basit gösterge kemer yüksekliğidir. Ağırlık taşıyan bir X-ray'de kemer görünmeli ve düz ayakta kemer düşük veya çökmüş olarak görünebilir. Bir podiatrist veya ortopedik uzman, belirli kemikler arasındaki açıları ölçerek kemer düzleşmesinin derecesini nicelendirebilir.
  2. Talus Hizalaması: Talus, kemerin korunmasında önemli bir rol oynayan bir kemik. X-ray'de talusun tibia ve kalkaneus (topuk kemiği) ile olan hizalaması değerlendirilebilir. Düz ayakta, talus daha yatay bir pozisyonda olabilir.
  3. Kalkaneus Eğim Açısı: Bu açı, topuk kemiğinin eğimini ölçer. Daha düşük bir açı, daha düz bir ayağı gösterebilir.
  4. Orta Ayak Eklem Hizalaması: X-ray görüntüleri, orta ayaktaki eklemlerin hizalamasını, özellikle subtalar eklemi, gösterebilir. Düz ayakta, eklemler yanlış hizalanmış veya kaymış gibi görünebilir.
  5. Naviküler Pozisyonu: Naviküler kemik, kemerin önemli bir bileşenidir. Düz ayakta, naviküler kemik normalden daha düşük bir pozisyonda görünebilir.
Ama röntgene baktığımda düz taban olduğun fark ediliyor gibi.
Kırmızı çizginin altında, beyaz çizgi.

teletip_1706563034181(1).png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sanırım evet yazdiklariniza gore duz tabanim, ustteki bilek fotograflarina gore bilegim dumduz yani saga veya sola dogru egik değil, yurumekte, kosmakta veya ayakta durma gibi şeylerde uzun sureli yapsam dahi sorun yaşamıyorum. Bir video ve internet sitesinde topuktaki kemigin ucundan şu an gosteremiyorum telefonda olduğum icin ama diger bir kemige cizgi cekip acisina bakiyorlardi tam 20 derece cikiyor o yöntemle bakınca (bilgisayardan baktim) gercekten bilmiyorum ne olacak istedigim bir şey ve sadece bu nedenden dolayi kalirsam cok uzulecegim. Son olarak ayagimi havaya kaldirdigimda gozle goruluyor ayagim kavisli ve sert basmadigim surece de ayagimi yere koyunca kavis az da olsa gözukuyor, ben hastanede ayagimi sonuc tam ciksin diye tum gucumle basmistim rontgen cihazina belki de o yuzden bir tik daha duz gozukuyor inanin bilmiyorum.

Sanırım evet yazdiklariniza gore duz tabanim, ustteki bilek fotograflarina gore bilegim dumduz yani saga veya sola dogru egik değil, yurumekte, kosmakta veya ayakta durma gibi şeylerde uzun sureli yapsam dahi sorun yaşamıyorum. Bir video ve internet sitesinde topuktaki kemigin ucundan şu an gosteremiyorum telefonda olduğum icin ama diger bir kemige cizgi cekip acisina bakiyorlardi tam 20 derece cikiyor o yöntemle bakınca (bilgisayardan baktim) gercekten bilmiyorum ne olacak istedigim bir şey ve sadece bu nedenden dolayi kalirsam cok uzulecegim.

"Düz tabanın derecesi var. Eğer adım atamayacak kadar bir ağrın varsa sen düz tabansın ve asker, polis olamazsın. Bileğini döndüremiyorsan ya da ayağını kaldırdığında ayak tabanın dümdüz duruyorsa (kavisli durması gerekirken) yine asker, polis olamazsın. Ayağını kaldırdığında normal ancak basınca düzlük oluyorsa bu ördek tabandır ve askerliğe engel değildir.
koşarsın, atlarsın, zıplarsın ancak normal bir erkek 20 Km'de yoruluyorsa sen 10Km'de yorulursun.
Ayrıca duruşta sıkıntı yani skolyoz varsa yine asker polis olamazsın haberin olsun."

Çok ağrın yoksa sorun çıkacağını pek sanmıyorum ama emin değilim.

Geri
Yukarı