Çözüldü ROG STRIX B550-F GAMING ARGB fan kontrolü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Eren Ulusoy 06

Hectopat
Merhabalar. Kasamda 4 adet ARGB fan bulunmakta. Kasam: ( COOLER MASTER MasterBox TD500 Mesh Beyaz 4x ARGB USB 3.2 Mid Tower Kasa | ITOPYA ) bu fanların kontrolünü anakartımın yazılımı ile kontrol etmek istiyorum. Biraz bakındım ama bulamadım. Anakartımda ( ROG STRIX B550-F GAMING Wi-Fi ) 2 adet Aura RGB headers var 4 pin girişli. Ayrıyeten 1 adet Aura adressable gen 2 header var 3 pin girişli. Fanların çalışması için ve RGB'lerinin anakart yazılımı üzerinden kontrol edilebilmesi için nerelere bağlantı yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Ek olarak anakartımın fotoğrafını bırakıyorum:

RFC-rog-strix-b550-f-gaming-wifi-2.jpg

Çözüm
Konuyu açarken ufak bir ceza aldığım için cevap veremedim sizlere kusura bakmayın. Şimdi anlamadığım nokta şu. ARGB destekli 4 adet fanı 1 tane bulunan ARGB gen 2 girişine mi takmalıyım? Yoksa normal RGB headerlere takarsam da yazılım üzerinden kontrol edebilir miyim?
Normal RGB header'lara takamazsın, konnektör olarak zaten birbirine uyumsuz.
RGB 4 pinli, ARGB 3 pinli, aldığı güç de farklı.
RGB'nin pin layout'u "12V-GREEN-BLUE-RED" şeklinde, ARGB'nin ise "5V-DATA-GROUND" şeklinde, yani ortada bir dijitallik var.

ARGB girişine takıyorsun fanların ARGB kablosunu.
Wraith Prism için de 4 pin girişlerden birini veyahut ön panel USB 2.0 arabirimini kullanabilirsiniz.

2 Adet sorum var izninizle:

1) 2 adet olan (Bir tanesi altta diğeri ise üstte bulunan) 4 pin girişli dediğiniz girişin adı RGB_HEADER sanırım değil mi?
2) Bu bağlantıyı yaptığımda yine yazılımı üzerinden renk ayarlarını kontrol edebilecek miyim?

1) 2 adet olan (Bir tanesi altta diğeri ise üstte bulunan) 4 pin girişli dediğiniz girişin adı RGB_HEADER sanırım değil mi?
Evet.
2) Bu bağlantıyı yaptığımda yine yazılımı üzerinden renk ayarlarını kontrol edebilecek miyim?
Evet, yine AURA/Armoury Crate üzerinden renkleri değiştirebilirsin.

Wraith Prism'in varsa ön USB 2.0 ile bağlamak çok daha güzel, çünkü ayrı yazılımla kontrol edebiliyorsun ve bu sefer daha çok efekt seçeneğin oluyor.
AMD logosu için ayrı efekt, yuvarlak çizgi için ayrı efekt, fanın kendisi için ayrı renk yapabiliyorsun.

Evet.

Evet, yine AURA/Armoury crate üzerinden renkleri değiştirebilirsin.

Wraith Prism'in varsa ön USB 2.0 ile bağlamak çok daha güzel, çünkü ayrı yazılımla kontrol edebiliyorsun ve bu sefer daha çok efekt seçeneğin oluyor.
AMD logosu için ayrı efekt, yuvarlak çizgi için ayrı efekt, fanın kendisi için ayrı renk yapabiliyorsun.

Wraith Prism'in üzerinde 2 çıkışı var ( CPU_FAN çıkışı hariç ). Bir tanesi USB 2.0'a bağlanıyor. Diğeri ise RGB_HEADER'e bağlanıyor. Bu bağlantıları yaptığımda kastettiğiniz program üzerinden ayarları yapabileceksem sorun yok demektir.
Bahsettiğim çıkışların fotoğrafı:

asdgg.png

Wraith Prism'in üzerinde 2 çıkışı var ( CPU_FAN çıkışı hariç ). Bir tanesi USB 2.0'a bağlanıyor. Diğeri ise RGB_HEADER'e bağlanıyor. Bu bağlantıları yaptığımda kastettiğiniz program üzerinden ayarları yapabileceksem sorun yok demektir.
Bahsettiğim çıkışların fotoğrafı:

Eki Görüntüle 767302
İkisini de kullanmayacaksın, tek birini takacaksın, yoksa kafayı yiyebilir, çünkü aynısını yaşayan görmüştüm, efektler sapıtıyordu :D.

USB 2.0 ile bağla. USB 2.0'la bağlayınca Cooler Master'ın Wraith Prism yazılımı ile kontrol edeceksin, normal AURA/Armoury Crate ile değil, ama belki desteği vardır birbirlerine, onun hakkında bir bilgim yok.

Geri
Yukarı